Sprzedaż mieszkań wzrosła mimo pandemii. Zaskakujące dane od Ministerstwa Sprawiedliwości

sprzedaż mieszkańNa zakup mieszkania od lat nie brakuje chętnych, a lokale zwykle sprzedają się już na etapie tzw. dziury w ziemi.
sprzedaż mieszkańNa zakup mieszkania od lat nie brakuje chętnych, a lokale zwykle sprzedają się już na etapie tzw. dziury w ziemi. Karolina Misztal / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Rok 2020 na rynku nieruchomości nie przestaje zaskakiwać, choć dobiegł już końca. Tym razem ciekawe wnioski dotyczą aktów notarialnych.

Sprzedaż mieszkań wzrosła w 2020 r., choć do tej pory rozmaite analizy wykazywały coś wręcz przeciwnego. W twarde liczby trudno jednak wątpić, zwłaszcza że pochodzą od Ministerstwa Sprawiedliwości. Według statystyk resortu mimo pandemii Polacy zawarli u notariuszy 160 tys. umów przeniesienia własności, czyli o niemal 18 proc. więcej niż w 2019 r.

Sprzedaż mieszkań zaskoczyła. Wzrosła, chociaż spadła?

Chyba nikt nie spodziewał się po roku 2020 tak dobrej sprzedaży nieruchomości. Jeszcze w kwietniu i maju część deweloperów mówiła o sprzedaży o 25 proc. gorszej niż przed pandemią. Podobnie wyglądały dane zebrane przez firmę JLL – jak podano w grudniu, w całym 2020 r. na 6 największych rynkach pierwotnych w Polsce sprzedaż mieszkań była łącznie o 19 proc. niższa niż przed rokiem. Te cząstkowe dane pozwalały przypuszczać, że ruch na rynku nieruchomości osłabł w całym kraju.

Przeczytaj: 12,4 tys. mieszkań w budowie. Znakomity styczeń deweloperów

Jak jednak podał serwis Money.pl, rzeczywistość okazała się inna. Statystyki resortu sprawiedliwości pokazują, że w 2020 r. podpisano 160 404 aktów notarialnych dotyczących przeniesienia własności domu, mieszkania, działki czy innej nieruchomości. Był to najlepszy wynik od 12 lat i o prawie 18 proc. lepszy niż rok wcześniej. Na samym rynku pierwotnym przeniesiono własność 82 114 nieruchomości, a więc deweloperzy zaliczyli wynik o 14 proc. lepszy.

Starych umów dużo, nowych mniej

Skąd tak znakomita sprzedaż mimo pandemii? Można zgadywać, że częściowo odpowiadają za to osoby kupujące nieruchomość jeszcze w 2019 r., które w 2020 r. tylko finalizowały transakcję u notariusza. Trzeba też pamiętać o styczniu i lutym 2020 r., kiedy to w Polsce nie było jeszcze pandemicznych obostrzeń, a także o letniej fali optymizmu po zakończeniu pierwszego lockdownu, kiedy wiele osób dokonało odłożonego na później zakupu mieszkania.

Eksperci GetHome.pl cytowani przez Money.pl zwracają uwagę, że w 2020 r. wyraźnie spadła liczba zawieranych umów przedwstępnych (o 8 proc.) oraz deweloperskich (o ponad 9 proc.). Przypomnijmy, że są to dokumenty podpisywane na wczesnych etapach zakupu nieruchomości – jeszcze przed przeniesieniem własności. Sugeruje to, że notariuszy w Polsce odwiedzało mniej nowych osób planujących zakup domu czy mieszkania niż przed rokiem.

Chętnych do kupowania mieszkań wciąż jednak nie brakuje. Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, że w styczniu 2021 r. o kredyt mieszkaniowy starało się o 0,3 proc. więcej osób niż rok wcześniej. Było to zarazem o 11,5 proc. więcej osób niż w grudniu.

Zobacz: Ceny gruntów rosną i nadal będą rosły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom