Specjalne lokale dla seniorów w Szczecinie

GDP
Specjalne lokale dla seniorów w SzczecinieSpecjalne lokale dla seniorów w Szczecinie
Specjalne lokale dla seniorów w SzczecinieSpecjalne lokale dla seniorów w Szczecinie
Wybudują mieszkania dla osób starszych i niepełnosprawnych z wieloma udogodnieniami. Szkoda tylko, że tak mało, bo kolejka potrzebujących jest bardzo długa.

Mieszkania przystosowane będą specjalnie dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz tych w starszym wieku. Będzie ich 19 i wybudowane zostaną do stycznia 2015 r. w kwartale 23 w śródmieściu Szczecina.
- Mieszkania zostaną oddane do dyspozycji gminy, która która zawrze z nami umowę najmu, a następnie je rozdysponuje wśród potrzebujących - mówi Grażyna Szotkowska, prezes Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Kwartał 23 to na razie pusta i niezagospodarowana przestrzeń ograniczona al. Wojska Polskiego i ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego oraz Królowej Jadwigi. Docelowo STBS wybuduje tu na własne potrzeby 8 budynków, w tym 2 mieszkalne, 4 mieszkalne z lokalami usługowymi zlokalizowanymi w parterach oraz 2 budynki usługowe.

Lokale dla seniorów będą się różnić od tych, które budowane są standardowo. We wszystkich pomieszczeniach zamontowane zostaną szerokie drzwi, wygodne poręcze i antypoślizgowe posadzki. Zamontowana zostanie też specjalna winda. W mieszkaniach dla osób niepełnosprawnych urządzenia techniczne, w tym także okna i drzwi zostaną przystosowane do ich potrzeb.

- Społeczeństwo nam się starzeje, a osoby starsze nie zawsze czują się komfortowo w lokalach, które zajmują - tłumaczy prezes Szotkowska. - Jednocześnie na rynku są ogromne trudności ze znalezieniem wygodnego mieszkania, bez barier architektonicznych i za rozsądną cenę. Dlatego staramy się choć w pewnym stopniu zapełnić tę lukę i zainspirować do podobnych działań deweloperów.

Mieszkania będą nieduże, bo tylko jedno i dwupokojowe. Na parterze kompleksu budynków powstanie Ośrodek Wsparcia Dziennego czyli świetlica środowiskowa. Będzie tu funkcjonował punkt konsultacyjny Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Dwa razy w tygodniu pojawi się lekarz i pielęgniarka, wydawane będą też posiłki, a także odbywać się zajęcia kulturalne.
O tym jednak, jaki będzie program zajęć, zadecyduje konkurs. Miasto bowiem do obsługi świetlicy ogłosi konkurs dla organizacji pozarządowych.

Cały teren wewnątrz kwartału 23 zaprojektowano tak, aby poruszanie się po nim nie sprawiło problemu osobom mniej sprawnym ruchowo. Będą szerokie alejki i wygodne podjazdy.

Podobne mieszkania dla osób starszych wybudowało już wcześniej stargardzkie TBS. Przyszli lokatorzy zostaną wytypowani przez Wydział Spraw Społecznych urzędu miejskiego. Na razie nie ma żadnej listy i nie wiadomo, na jakich zasadach będzie tworzona. 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom