Służebność przesyłu dotyczy sytuacji, gdy urządzenia do przesyłu m.in. energii, wody czy ścieków muszą przejść przez czyjąś działkę, żeby dotrzeć do sąsiednich nieruchomości. Rodzi to konflikt interesów, bo właściciel gruntu często nie życzy sobie, by cokolwiek na jego terenie budowano. Jeśli między stronami nie dojdzie do porozumienia, pozostaje tylko droga sądowa.
Służebność przesyłu – czym jest i kiedy jest potrzebna?
Służebność to ograniczone prawo do korzystania z cudzej nieruchomości. Wiele osób kojarzy częściej spotykaną służebność gruntową – gdy zostanie ustanowiona, uzyskuje się prawo dojazdu do swojej nieruchomości przez działkę sąsiada. Służebność przesyłu działa na podobnej zasadzie, jednak w tym wypadku chodzi o to, by przez cudzy grunt przechodziła nie droga, a ważne instalacje takie jak przyłącza mediów.
Najprostszy przykład to sytuacja, gdy osoba A buduje dom, ale sieci w okolicy są rozmieszczone w taki sposób, że podpięcie się do nich jest możliwe tylko przez działkę należącą do osoby B. Często zdarza się jednak, że osoba B nie życzy sobie budowy żadnych instalacji na swoim terenie, bo oznaczałoby to obniżenie wartości gruntu. Łatwo sobie bowiem wyobrazić, że np. działka przecięta liniami energetycznymi utrudniającymi zabudowę jest mniej atrakcyjna dla kupujących.
Ustanowienie służebności przesyłu możliwe jest na dwa sposoby:
- negocjacje: właściciel działki, przez którą mają przechodzić instalacje, dogaduje się z przedsiębiorcą przesyłowym i zawierają w tej sprawie umowę notarialną,
- droga sądowa: przedsiębiorca przesyłowy zwraca się do sądu o ustanowienie służebności w zamian za odpowiednie wynagrodzenie dla właściciela działki.
Gdy służebność zostanie ustanowiona, zostaje ona wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Co ważne, służebność pozostaje nawet po sprzedaży nieruchomości – wiąże wszystkich kolejnych właścicieli gruntu.
Służebność wygasa najpóźniej w momencie zakończenia likwidacji przedsiębiorstwa zarządzającego instalacjami. Po jej wygaśnięciu przedsiębiorstwo ma obowiązek usunięcia urządzeń utrudniających korzystanie z działki.
Ustanowienie służebności przesyłu – negocjacje
Chcąc przeprowadzić przyłącza przez cudzą działkę, najlepiej jest dogadać się z sąsiadem. Jeśli będzie on skłonny do współpracy, ustanowienie służebności przesyłu powinno pójść łatwo. Właściciel (lub użytkownik wieczysty) nieruchomości, przez którą mają przechodzić przyłącza, musi tylko zawrzeć odpowiednią umowę z przedsiębiorcą, który będzie je budował.