Spis treści
- Sansewiera – jak wygląda roślina zwana wężownicą?
- Wielkość i odmiany sansewierii
- Moda na sansewierię w doniczce wraca
- Sansewieria to roślina, która oczyszcza powietrze
- Sansewieria – roślina doniczkowa do sypialni
- Uprawa sansewierii w mieszkaniu. Jak dbać o wężownicę?
- Podłoże odpowiednie dla sansewierii
- Rozmnażanie sansewierii. Poznaj tajniki pielęgnacji „języka teściowej”
- Czy coś może zaszkodzić sansewierii?
Sansewiera – jak wygląda roślina zwana wężownicą?
Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) to wyjątkowa roślina. Bywa też nazywana uszami osła, wężownicą oraz mało elegancko – językiem teściowej. Jest sukulentem mającym sztywne, dosyć grube, wąskie i długie liście. Często są one dwukolorowe, nakrapiane, jasno- i ciemnozielone, czasem pręgowane, z przebarwieniami kremowymi, żółtymi lub białymi. Zdarza się, że obwódki liści sansewierii mają żółtą lub pomarańczową krawędź. Liście wężownicy nie bez powodu są grube, mają one bowiem w środku zgromadzoną wodę.
Wielkość i odmiany sansewierii
Liście sansewierii mogą osiągać do 1 m wysokości, najczęściej jest to jednak ok. 60–70 cm. Wielkość rośliny w pewnym stopniu zależy od odmiany. Jeśli preferujemy niższą roślinę, wybierzmy sansewierię odmiany, które mają w nazwie „Hahnii” (Green Hahnii, Silver Hahnii). Mają one szersze, ale znacznie krótsze liście i wyglądają bardzo efektownie.
Sansewierę kojarzymy przeważnie z liśćmi, ale warto wiedzieć, że może ona również kwitnąć. Kwiaty pojawiają się wiosną lub latem, są zielonkawożółte i osadzone na dość długim pędzie.
Kwiaty doniczkowe do ciemnego pokoju. One potrzebują niewiel...
Moda na sansewierię w doniczce wraca
Sansewieria gwinejska była popularna kilkadziesiąt lat temu. Do niedawna kojarzyła się ze smutną rośliną, zapomnianą na szkolnym lub biurowym korytarzu. Na szczęście ten piękny kwiat odkryto na nowo. Doceniono jego eleganckie, mieczowate liście. Dzięki wyjątkowo „minimalistycznemu” charakterowi idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz, choć równie dobrze sprawdzają się w każdych innych stylu. Na popularność sansewierii niewątpliwie wpłynął też... ranking NASA.
Sansewieria to roślina, która oczyszcza powietrze
Co ma wspólnego amerykańska agencja kosmiczna i nasza pokojowa sansewieria? Otóż NASA zbadała, które rośliny najskuteczniej oczyszczają powietrze i sansewieria znalazła się wśród najbardziej wydajnych (podobnie jak skrzydłokwiat). Usuwa m.in. benzen i trójaldehydy, toksyny mające związek zarówno ze smogiem, jak i tzw. syndromem chorego budynku. Proces ten wprawdzie jest dość powolny, nie łudźmy się też, że jedna roślina zastąpi oczyszczacz powietrza, jednak na pewno pozytywnie wpłynie na nasze otoczenie.
Dowiedz się więcej:
Sansewieria – roślina doniczkowa do sypialni
Sansewieria nadaje się do większości pomieszczeń w domu – pięknie wygląda w salonie, poradzi sobie też w łazience i przedpokoju, ale szczególnie polecana jest do sypialni. Wynika to z faktu, że jak wiele sukulentów, oddaje w nocy tlen.
Uprawa sansewierii w mieszkaniu. Jak dbać o wężownicę?
Sansewieria należy do roślin najmniej wymagających. – Nawet, jeśli zapomnimy przez kilkanaście dni albo nawet 3 tygodnie o jej podlewaniu, to ona i tak sobie poradzi, właśnie dzięki zapasowi wody, który magazynuje w liściach – wyjaśnia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Suche powietrze też jej nie zaszkodzi, ono nawet sprzyja sansewierii. Przez cały rok roślina może stać na parapecie. Można też od czasu do czasu przetrzeć szmatką kurz, który osiadł na liściach.
Ważne jest to, żeby sansewierii nie podlewać zbyt często. Najlepiej czuje się w cieple, może nawet stać w pobliżu grzejącego kaloryfera.
Sprawdź: Jakie inne rośliny też mogą stać przy kaloryferze zimą
Podłoże odpowiednie dla sansewierii
Sansewieria poradzi sobie w typowym podłożu dla roślin doniczkowych. Jeśli jednak chcemy o nią naprawdę dobrze zadbać, posadźmy ją w przepuszczalnej ziemi o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Pamiętajmy, że w doniczce powinien być otwór, którym wypłynie nadmiar wody. Roślina doceni też warstwą drenażu.
Rozmnażanie sansewierii. Poznaj tajniki pielęgnacji „języka teściowej”
Rozmnażanie sansewierii również nie jest trudne. Najłatwiejszy sposób to podział rośliny (tworzy ona wiele odrostów korzeniowych). Najlepiej to zrobić wiosną, przy przesadzaniu roślin. Inny sposób rozmnażania sansewierii to zrobienie sadzonek liściowych. Liść sansewierii należy pociąć na odcinki długości 5–7 cm i umieścić w przepuszczalnym podłożu (lub w wodzie, np. w szklance). Ważne jest to, żeby liść ciąć ostrym narzędziem (tak żeby nie było poszarpanych krawędzi), a sadzonki umieścić zgodnie z kierunkiem wzrostu liścia (tzn. w podłożu powinna znaleźć się ta część, która była na dole). Takie sadzonki szybko się ukorzeniają.
Polecamy też:
Czy coś może zaszkodzić sansewierii?
Mimo że sansewieria jest rośliną bardzo odporną, kilka rzeczy może jej zaszkodzić:
- Bywa, że wielobarwne sansewierie tracą kolory i zielenieją. Tak się czasem dzieje, gdy roślina nie ma zbyt dostatecznej ilości światła. To z tego względu warto postawić ją na parapet, zwłaszcza na oknach od strony wschodniej lub południowej.
- Jeśli liście zaczynają robić się brunatne i gniją, to oznaka zbyt obfitego podlewania.
- Niektórym sansewieria kojarzy się z tym, że jej liście muszą być błyszczące, a jeżeli nie są, to je spryskują preparatem nabłyszczającym. Tymczasem środek, zamiast pomóc, może zaszkodzić roślinie, na której pojawią się rude lub brązowe plamy, przypominające zacieki. Zamiast nabłyszczać, lepiej liście tej rośliny regularnie wycierać z kurzu.
Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów
kup najtaniej

Prosperplast Rato Low Doniczka 26,2X26,2X26,6Cm Ratan Antracyt...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz