Sansewieria da się łatwo rozmnożyć. Jak zrobić to przez podział i sadzonki liściowe? Przesadzanie wężownicy gwinejskiej i cylindrycznej

Katarzyna Józefowicz
Języków teściowej nie należy przesadzać zbyt często, ponieważ roślina ta lubi rosnąć  w ciasnych donicach.
Języków teściowej nie należy przesadzać zbyt często, ponieważ roślina ta lubi rosnąć w ciasnych donicach. Margarita Khamidulina/Getty Images
Sansewieria gwinejska (potocznie języki teściowej lub wężownica) to jedna z najbardziej lubianych i najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Dawniej jej wysokie, szablaste liście można było spotkać w wielu domach, szkołach i biurach. Dzisiaj również chętnie dekoruje się nimi mieszkania. Radzimy, jak przesadzać i rozmnażać różne sansewierie.

Spis treści

Jakie wymagania i odmiany ma sansewieria

Do największych zalet sansewierii należy efektowny wygląd oraz duża wytrzymałość i małe wymagania, które czynią ją rośliną niemal idealną. Toleruje zarówno półcień, jak i słońce, a także nie ucierpi z powodu suszy, którą znosi znacznie lepiej niż zalanie.

Ze względu na swoją popularność sansewieria gwinejska, doczekała się wielu atrakcyjnych odmian, wyróżniających się kompaktowym pokrojem lub piękną barwą liści (np. „Hahnii Black”, „Futura Superba”, „Samurai”, „Lotus”, „Golden Hahnii”, „Black Superba”, „Golden Flame”).

Na rynku dostępny jest też ciekawy gatunek sansewierii o mięsistych, okrągłych w przekroju, szpiczastych, grubych liściach czyli sansewieria cylindryczna (sansevieria cylindrica, np. odmiany „ Mini Rocket”, „Fatty Boy”, „Straight”). Rośliny nie mają wielkich wymagań, ale ponieważ rozrastają się naprawdę szybko, wymagają systematycznego przesadzania. Jeśli więc sansewieria tak się rozrosła, że wypełniła niemal całą doniczkę, wiosną należy ją przesadzić.

Sansewieria cylindryczna
Sansewieria cylindryczna to wyjątkowo masywna i majestatyczna odmiana wężownicy. Ma grube liście i wyprostowany pokrój. ma-no/Getty Images

Przesadzanie sansewierii. Kiedy i jak to robić?

W tym celu wyjmujemy roślinę z donicy, oczyszczamy z uschniętych i uszkodzonych liści, rozluźniamy palcami bryłę korzeniową, usuwając nadmiar starej ziemi (zbyt długie korzenie można usunąć lub skrócić) i sadzimy do nowej donicy, wypełnionej przepuszczalnym podłożem dla roślin doniczkowych (najlepiej ziemią dla sukulentów). Dno donicy powinno mieć otwór odpływowy i warstwę drenażową w postaci kulek keramzytu, co pozwoli utrzymać nadmiar wody z dala od korzeni, chroniąc roślinę przed zalaniem. Nowa doniczka dla sansewierii powinna być też o numer większa od poprzedniej, a przy tym niezbyt wysoka, bo wężownice lubią mocno rozrastać się na boki, ale korzenią się dość płytko.

Jak rozmnażać język teściowej przez podział?

Równie łatwe, jak przesadzanie jest też rozmnażanie sansewierii przez podział. Zabieg należy przeprowadzić wiosną, gdyż wtedy roślina prowadzi najintensywniejszą wegetację i tworzy najwięcej młodych liści. Przed przystąpieniem do rozmnażania sansewierii, należy przygotować dla niej niewielką i dość płytką doniczkę z otworem odpływowym w dnie, drenaż (np. kulki keramzytu) oraz przepuszczalną i lekką ziemię kwiatową lub podłoże dla sukulentów.

Aby rozmnożyć roślinę, najlepiej na podłodze lub stole rozłożyć dużą folię, wyjąć przeznaczony do rozmnażania egzemplarz z dotychczasowej doniczki, ułożyć go na folii, oczyścić z zaschniętych, połamanych lub uszkodzonych liści oraz ogonków liściowych i delikatnie rozdzielić palcami bryłę korzeniową. Należy robić to w taki sposób, aby uzyskać pojedyncze sadzonki z kilkoma liśćmi i własnymi korzeniami.

Przy podziale większych egzemplarzy języków teściowej o rozbudowanym systemie korzeniowym, może być konieczne użycie ostrego noża i zabezpieczenie ran po cięciu węglem drzewnym, gdyż rośliny mogą tworzyć naprawdę mocne, grube i mięsiste kłącza.

Kiedy mamy już przygotowaną sadzonkę sansewierii, dno doniczki wykładamy warstwą drenażu (np. kulkami keramzytu), wypełniamy do połowy ziemią, umieszczamy na niej korzenie sadzonki i zasypujemy je pozostałym podłożem do takiej wysokości, jak roślina rosła dotychczas. Po posadzeniu sadzonki ugniatamy delikatnie ziemię wokół korzeni i podlewamy.

Jak rozmnożyć wężownicę przez sadzonki liściowe?

Sansewierię (zarówno gwinejską, jak i cylindryczną) można też rozmnożyć przez sadzonki liściowe, choć trwa to znacznie dłużej, niż rozmnażanie przez podział (nawet 2-3 miesiące). W tym celu pobiera się z rośliny zdrowy, dorodny liść, który następnie tnie się na odcinki ok. 5-8 cm. długości i odkłada na kilka godzin na bok do lekkiego przeschnięcia. Następnie każdy kawałek liścia umieszcza się pionowo dolną stroną w dobrej ziemi kwiatowej z dodatkiem piasku (zagłębia się go na ok. ¼ wysokości) i lekko podlewa. Gdy rośliny zaczną puszczać pierwsze liście, młode sadzonki przenosi się do osobnych doniczek. Sadzonki liściowe można też spróbować ukorzenić w zwykłej wodzie, choć jest to mniej pewny sposób od umieszczania ich w wilgotnym podłożu.

Modne doniczki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom