Spis treści
Zielistka to znów modna roślina doniczkowa
Zielistkę Strenberga znają, przynajmniej z widzenia, nawet ci, którym rośliny są zdecydowanie obce. Jej długie i wąskie liście, ozdobione biało-zielonymi pasami, tworzą efektowne pióropusze. Ta roślina była bardzo modna przed laty, a teraz – po okresie pewnego zapomnienia – triumfalnie wraca na salony, podobnie jak sansewierie, monstery i wiele roślin, które kiedyś były na topie. Obecnie jest jedną z bardziej popularnych i modnych roślin.
Zielistka oczyszcza powietrze i jest łatwa w uprawie
Walory zielistki przetestowała i doceniła nawet amerykańska agencja kosmiczna NASA – należy ona do roślin, które wyjątkowo skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn. Poznaj rośliny, które działają jak oczyszczacz powietrza.
Za zielistką, poza urodą, przemawia też łatwość jej uprawy. Ta roślina wybacza wiele błędów. Pamiętajmy tylko, żeby nie wystawiać jej na ostre słońce, a także nie przelewać, bo nie lubi mokrej ziemi. Z innymi warunkami, łącznie z przesuszeniem radzi sobie bardzo dobrze.
Dowiedz się więcej: Jak uprawiać zielistkę i o nią dbać
Jak rozmnożyć zielistkę?
Zielistkę łatwo kupić, ale kiedy mamy już tę roślinę, bez problemu sami możemy powiększyć uprawę. Zielistkę można rozmnażać na dwa sposoby. Pierwszy to podział – warto to robić wiosną, przy okazji przesadzania roślin, szczególnie większych i rozrośniętych okazów. Zielistkę należy wyjąć z doniczki i rozdzielić rozety liściowe (przeważnie w doniczce jest ich kilka), wraz z korzeniami. Róbmy to delikatnie, żeby za bardzo nie uszkodzić korzeni i liści. Sadzonki umieszczamy w osobnych doniczkach z przepuszczalną ziemią. To jednak dość inwazyjna metoda. Druga jest łatwiejsza.
Najłatwiejszy sposób na rozmnożenie zielistki
Zielistka to roślina, która… sama produkuje sadzonki. Tworzy ona długie, wiszące tzw. rozłogi, na których pojawiają się kępki liści. Przy nich znajdują się też zaczątki korzonków. To właśnie niemal gotowe sadzonki. Wystarczy je odciąć od rośliny i wykorzystać.
Są dwie szkoły ukorzeniania zielistek. Odcięte rozmnóżki można włożyć do wody (najlepiej przegotowanej) i poczekać kilka- kilkanaście dni, aż rozwiną się ich korzenie. Ale można je też od razu posadzić do doniczek (starsze rozmnóżki, znajdujące się wyżej, często już na roślinie macierzystej wytwarzają korzonki).
Młode zielistki sadzimy do przepuszczalnej ziemi, ustawiamy w jasnym miejscu, ale takim, gdzie słońce nie praży i od czasu do czasu podlewamy, uważając, żeby ziemia nie była mokra.