Sałata rzymska – ABC uprawy. To smaczne i zdrowe warzywo wyhodujesz z nasion. Sprawdź, kiedy siać sałatę rzymską i jak ją pielęgnować

Katarzyna Józefowicz
Sałata rzymska wygląda bardziej egzotycznie niż np. masłowa, ale jej uprawa wcale nie jest trudna.
Sałata rzymska wygląda bardziej egzotycznie niż np. masłowa, ale jej uprawa wcale nie jest trudna. Markus Winkler/unsplash.com
Sałata rzymska nie cieszy się jeszcze popularnością w naszych ogrodach, ale warto się nią zainteresować. Uprawa tej sałaty nie jest trudna, ani wymagająca. Roślinę można samodzielnie wyhodować z nasion, zarówno sianych do gruntu, jak i na rozsady. Podpowiadamy, jak uprawiać, siać i sadzić sałatę rzymską w ogrodzie.

Spis treści

Sałata rzymska jest smaczna, zdrowa i trwała

Sałata rzymska, nazywana też długolistną (Lactuca sativa L. var. Longifolia), nie jest szczególnie popularna, choć należy do grona najbardziej wartościowych i najsmaczniejszych sałat. Jej kruche, delikatne, chrupkie, wydłużone liście mają słodki, lekko orzechowy smak i są bogate w cały szereg witamin i minerałów, a także w błonnik, kwasy organiczne i białka. Warzywo można spożywać na surowo, jako dodatek do kanapek, surówek i sałatek, ale można je także zapiekać lub smażyć.

Sałata rzymska jest też jedną z najtrwalszych sałat. Ponieważ ma mniejszą skłonność niż inne sałaty do wybijania w pęd kwiatowy przy wysokiej temperaturze, po utworzeniu główek może dłużej pozostawać w gruncie. Główki po zebraniu wolno też dłużej przechowywać, bo w chłodnym miejscu (np. w lodówce, w temp. ok. 1-5°C) zachowują świeżość nawet przez 2 tygodnie.

Odmiany sałaty rzymskiej do ogrodu

Obecnie na rynku dostępny jest cały szereg odmian sałaty rzymskiej. Wyróżnia się wśród nich trzy typy:

  • odmiany mini – mające do około 15-20 cm wys., np. „Little Gem”, „Xanadu”, „Pandero”, „Rafael”,
  • odmiany midi – dorastające do ok. 30 cm wys., np. „Amadeus”, „Saturnas”, „Octavius”,
  • odmiany maxi – osiągające ok. 40 cm wys., np. „Barracuda”, „Barracuda”, „Liwia”.

W zależności od odmiany, rośliny tworzą wzniesione i wydłużone, rozłożyste lub zwarte główki oraz posiadają mniej lub bardziej karbowane liście.

Miejsce i warunki dla sałaty rzymskiej

Dla sałaty rzymskiej najlepszym miejscem uprawy jest słoneczne, ciepłe stanowisko oraz lekka, próchnicza, przepuszczalna, żyzna, zasobna w składniki pokarmowe, lekko wilgotna gleba. Roślina nie znosi zacienienia, gdyż wtedy tworzy mniejsze i luźniejsze główki. Nie toleruje też suszy, która opóźnia tworzenie się główek. Ze względu na ryzyko wystąpienia wspólnych chorób i szkodników, nie powinna być też uprawiana na stanowisku po innych warzywach liściowych, a także po kapuście i kalafiorze. Dobrym przedplonem jest natomiast dla niej fasolka szparagowa, cebula i por.

Kiedy siać sałatę rzymską do gruntu i na rozsadę?

Sałatę rzymską można uprawiać na dwa sposoby:

  • z siewu nasion wprost do gruntu (wschody wymagają przerywki); robi się to w dwóch terminach: od połowy kwietnia do końca czerwca (na zbiór letni) oraz w lipcu i sierpniu (na zbiór jesienny);
  • z rozsady, przygotowywanej pod osłonami (w marcu-kwietniu lub lipcu), produkcja rozsady trwa ok. 4 tygodnie, ale rośliny lepiej się przyjmują na stanowisku docelowym), którą wysadza się na miejsce stałe w maju lub pod koniec lipca.

Sałatę rzymską można też uprawiać w tunelu lub szklarni, co wiosną pozwala wcześniej uzyskać plony, a jesienią przedłużyć zbiory.
Odmiany niższe sadzi się gęściej (rozstaw ok. 20x25 cm) i szybciej zbiera z nich plony, natomiast wyższe sadzi się rzadziej (rozstaw to ok. 30/35 cm x 30/40 cm) i dłużej pozostawia w gruncie.

Sałata rzymska, podobnie jak inne sałaty, ma krótki okres wegetacji i do zbioru nadaje się po ok. 4-5 tygodniach. Jedynie w przypadku odmian tworzących duże główki (tzw. maxi), na zbiory trzeba poczekać ok. 2 miesiące.

Pielęgnacja i nawożenie sałaty rzymskiej

Pielęgnacja roślin po posadzeniu jest podobna jak w przypadku innych sałat i polega głównie na systematycznym odchwaszczaniu podłoża, podlewaniu w okresach suszy, spulchnianiu gleby (co zapobiega jego zaskorupianiu się) oraz nawożeniu. Ponieważ jednak sałata ma krótki okres wegetacji i jest wrażliwa na przenawożenie (głównie azotem), a do tego łatwo kumuluje szkodliwe azotany, które mogą przekształcać się w jeszcze gorsze azotyny, do jej nawożenia poleca się wykorzystywać nawozy naturalne i ekologiczne. Może być to biohumus, mączka bazaltowa lub samodzielnie przygotowane gnojówki roślinne (np. z pokrzywy), ale mogą być to również wygodne w użyciu gotowe nawozy ekologiczne (np. Target – Nawóz ekologiczny do warzyw, Florovit – BIO Nawóz do warzyw, owoców i ziół, Agrecol – organiczny nawóz do warzyw i rozsad).

Bielenie sałaty

W przypadku odmian tworzących głównie liście, a nie główki, poleca się też czasami przeprowadzić bielenie (na ok. 10 dni przed zbiorem wiąże się końce liści, aby pozbawione światła wnętrze zbielało i stało się bardziej delikatne), ale ponieważ zabieg pozbawia sałatę części wartości odżywczych, należy rozważyć celowość jego przeprowadzenia, tym bardziej, że sałata rzymska z natury jest delikatna.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom