Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej? Zbadali to eksperci Home Broker. Wyniki analizy nie napawają optymizmem. W Polsce aż 41 proc. osób mieszka w nieruchomości, którą według standardów europejskich należałoby uznać za przeludnioną. Dla porównania średnia dla całej Unii to 14 proc., czyli prawie trzy razy mniej niż nad Wisłą. Powód?
Zgodnie z europejskimi standardami zarówno małżeństwo bez dzieci, jak i single powinni mieć do dyspozycji mieszkania dwupokojowe – wyjaśnia Bartosz Turek, analityk Home Broker. – Gdy tylko pojawi się potomstwo, mieszkanie trzeba zamienić na trzypokojowe, natomiast gdy rodzina składa się z małżeństwa i trójki dzieci, to wymagałaby nawet pięciopokojowej nieruchomości. Niestety, takie warunki mieszkaniowe są wciąż często w Polsce utopią.
Ponad czterokrotnie gorsza sytuacja mieszkaniowa ma miejsce w przypadku nowych członków wspólnoty niż w tych przyjętych przed 2004 rokiem. Średnio w 12 nowoprzyjętych krajach 37 proc. obywateli dotyka problem przeludnienia. Dla krajów „starej" Unii wskaźnik ten wynosi 8,6 proc.