Rynek mieszkań deweloperskich we wrześniu

redakcja.regiodom, RED Real Estate Development
Mieszkania deweloperskieKupując mieszkanie w ukończonej inwestycji możemy wprowadzić się od razu. Decydując się na lokum w inwestycji w trakcie budowy zapłacimy mniej, ale będziemy musieli poczekać na odbiór mieszkania.
Mieszkania deweloperskieKupując mieszkanie w ukończonej inwestycji możemy wprowadzić się od razu. Decydując się na lokum w inwestycji w trakcie budowy zapłacimy mniej, ale będziemy musieli poczekać na odbiór mieszkania. mk
Ceny nowych mieszkań ustabilizowały się. W tym roku przeciętne stawki w poszczególnych miastach niewiele się zmieniły. Wprowadzane obecnie na rynek inwestycje są wyraźnie tańsze od tych budowanych wcześniej.

Metraż mieszkań w nowych inwestycjach są mniejsze niż tych budowanych kilka lat temu. Dlatego ich ceny są niższe.

Co drugie mieszkanie deweloperskie jest już gotowe

Oferta nowych mieszkań jest obecnie bardziej atrakcyjna niż kilka lat temu. Oferowanych jest więcej gotowych lokali. Około 45 proc. mieszkań deweloperskich wystawionych na sprzedaż w największych miastach (Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku) jest już gotowych – obliczył Emmerson. Kolejne 25 proc. ma być ukończonych jeszcze w tym roku. Tylko ok. 12 proc. nowych mieszkań w dużych aglomeracjach jest na etapie dziury w ziemi. Rok temu było ich o jedną trzecią więcej, czyli ok. 18 proc.

Kupując mieszkanie na wczesnym etapie budowy można zaoszczędzić. W Warszawie metr kwadratowy na rynku pierwotnym wyceniany jest średnio na 8,2 tys. zł. Tyle samo wynosi przeciętna stawka za mieszkania, które będą ukończone w tym roku, ale jeśli poczekamy na klucze do 2015 roku to, według danych Emmerson, zapłacimy za metr kwadratowy średnio 7,7 tys. zł.

Mieszkania o większym metrażu są najtańsze

Tanio można w tej chwili kupić też mieszkania o większym metrażu, na które jest mniej chętnych. Takie lokale w budownictwie popularnym oferowane są w najniższych stawkach za metr.

Prawie do co drugiego lokalu deweloperskiego wystawionego na sprzedaż w największych miastach można od razu odebrać klucze, ale generalnie na rynku pierwotnym mieszkań ubywa. Według obliczeń Reas, w sześciu głównych aglomeracjach między kwietniem, a czerwcem oferta zmniejszyła się o 5 procent.

Wzrost sprzedaży i możliwość wzrostu stawek

Rośnie zainteresowanie zakupem mieszkań. W drugim kwartale tego roku deweloperzy budujący w sześciu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź i Trójmiasto) odnotowali 9-procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu z pierwszym kwartałem i średnią z ostatnich kilku lat.

Także na rynku kredytów hipotecznych sytuacja zaczyna się poprawiać. Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła ostatnio po raz pierwszy od dwóch lat. Choć prawdopodobieństwo podwyżek cen mieszkań w tym roku jest niewielkie, pojawiają się coraz częściej głosy o perspektywie ich wzrostu. W opinii niektórych obserwatorów rynku, pozytywne dane sprzedażowe mogą być impulsem do niewielkiego wzrostu cen mieszkań w dłuższej perspektywie.

Zobacz również: Wrześniowy ranking najlepszych kredytów hipotecznych 

Wpływ na dalsze ożywienie sprzedaży mieszkań jeszcze przed końcem tego roku mogą mieć zmiany zasad udzielania kredytów hipotecznych. Od początku 2014 roku banki będą wymagały przynajmniej 5-procentowego wkładu własnego od osób zaciągających kredyty mieszkaniowe. W najbliższym czasie na zakup mogą zdecydować się więc osoby zamierzające w 100 procentach sfinansować zakup własnego M kredytem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom