Rynek budowlany w Europie słabnie, a w Polsce gwałtownie wyhamowuje

Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.
Rynek budowlany w PolscePolskie budownictwo gwałtownie wyhamowuje po ożywieniu, które związane było mi.in. z przygotowaniami do Euro 2012.
Rynek budowlany w PolscePolskie budownictwo gwałtownie wyhamowuje po ożywieniu, które związane było mi.in. z przygotowaniami do Euro 2012. mk
Kwietniowe dane Eurostatu mówią o nieznacznym wzroście produkcji budowlanej w całej Unii Europejskiej. Chwilowa poprawa sytuacji nie zmienia tendencji spadkowej, jaka ma miejsce od roku. Wśród poszczególnych krajów Unii Polska należy do niechlubnych liderów w spadkach.

W kwietniu 2013 roku w całej Unii Europejskiej (UE) produkcja budowlana wzrosła o 0,9 proc. porównując ją z sytuacją w marcu. Biorąc pod uwagę samą strefę euro, wzrost był nieco wyższy i wynosił 2 procent.

Jednak analiza danych z dłuższego okresu czasu jednoznacznie wskazuje na utrzymywanie się spadkowej tendencji w zakresie europejskiej produkcji budowlanej.

Będzie jeszcze gorzej? Przeczytaj również: Od 2014 roku będzie trudniej o kredyt na mieszkanie 

W pierwszym kwartale tego roku w całej UE produkcja spadła o prawie 6 procent w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Średnia unijna to wypadkowa zróżnicowanej sytuacji w poszczególnych krajach wspólnoty. Wpływają na nią kraje, w których produkcja budowlana rośnie (m.in. Łotwa, Węgry, Szwecja czy Austria) oraz kraje, w których dochodzi do wyraźnego wyhamowania produkcji budowlanej. Niestety jednym z nich jest Polska. W naszym kraju w pierwszym kwartale 2013 roku skala spadku osiągnęła 16 procent. Jest też wąskie grono państw, w których budowlanka osiągnęła jeszcze gorszy wynik niż w Polsce. Należą do niech Grecja, Słowenia oraz Portugalia.

Budownictwo to jedna z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki

Publikacja danych Eurostatu zbiegła się w czasie ogłoszeniem upadłości przez Alpine Bau – ostatniej funkcjonującej spółki wchodzącej w skład konsorcjum budującego Stadion Narodowy. Dwie pozostały już wcześniej upadły, co ma wydźwięk symboliczny dla całej branży budowlanej w naszym kraju.

Środki unijne oraz przygotowania do Euro 2012 przyczyniły się do tłustego okresu dla branży budowlanej, ale teraz trwają chudsze lata. Obecny rok jest trudnym okresem dla branży budowlanej. Niższe tempo wzrostu gospodarczego stało się faktem. Wyczerpanie funduszy unijnych w kończącej się perspektywie programowania spowodowało praktyczne wyschnięcie jednego z kluczowych źródeł finansowania kontraktów dla tej branży.

Produkcja budowlana w Polsce i Unii Europejskiej – procentowe zmiany w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku 

Rynek budowlany w Europie słabnie, a w Polsce gwałtownie wyhamowuje

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson na podstawie danych Eurostatu

Warto wiedzieć: Program Mieszkanie dla Młodych zamiesza na rynku tanich mieszkań 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom