Równe podłogi dzięki wylewce samopoziomującej

Joanna Turakiewicz, Współpraca: Bartosz Polaczyk – Product Manager KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.
Wylewka samopoziomującaWylewkę samorozlewną łatwo się aplikuje dzięki płynnej konsystencji.
Wylewka samopoziomującaWylewkę samorozlewną łatwo się aplikuje dzięki płynnej konsystencji. KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.
Masa samopoziomująca przyda się wszędzie tam, gdzie musimy wyrównać podłoże, żeby położyć na nim np. płytki, czy cienką wykładzinę dywanową.

Budując dom możemy się postarać o wykonanie gładkich i równych podkładów podłogowych, choć nie zawsze uda się uniknąć błędów wykonawczych, choćby na dużych powierzchniach. Wówczas można je naprawić samorozlewną wylewką samopoziomującą. Przystępując do remontu mieszkania w bloku często nie mamy innego wyjścia, gdy po zerwaniu starej posadzki, na podkładzie widzimy góry i doliny, na których płytki układały się równo wyłącznie dzięki grubej warstwie kleju.

Specyfika tego rodzaju produktów polega na tym, że przygotowane w odpowiedniej konsystencji same rozlewają się na płaszczyźnie, wypełniając nierówności, dzięki czemu ich aplikacja jest nieporównanie łatwiejsza, niż gdybyśmy mieli do czynienia z zaprawą półsuchą.

Nie zawsze trzeba jej koniecznie używać. Jeśli nierówności na podkładzie nie są wielkie i nie istnieje problem różnicy poziomów, a wykończenie mają stanowić płytki, to czasem wystarczy gdzieniegdzie pomanewrować ilością kleju. Jednak przy różnicach poziomów, a większych nierównościach, a szczególnie wówczas, gdy na posadzkę chcemy położyć cienką wykładzinę dywanową lub z PVC, podłogę trzeba wyrównać. Podobnie, gdy chcemy uzyskać równą powierzchnię bez wykończenia: w garażu lub piwnicy. W jakich przypadkach korzystanie z tego dobrodziejstwa nie jest wskazane? Ano wszędzie tam, gdzie podłoże ma i powinno mieć spadek, choćby na balkonie.

Dwa spoiwa do wyboru

Samorozlewne masy posadzkowe produkuje się na bazie dwóch spoiw: anhydrytu i cementu. Pierwsze z nich posiada właściwości podobne do gipsu i jest stosowane w budownictwie dość powszechnie, najczęściej pod postacią wylewek samopoziomujących i jastrychów. Jastrychy anhydrytowe najlepiej zdają egzamin w budownictwie mieszkaniowym, szczególnie tam, gdzie zakładamy wodne ogrzewanie podłogowe. Anhydryt ma właściwości samopoziomujące, dzięki czemu nie wymaga dodatków zapewniających takie właściwości, a jego aplikacja jest stosunkowo prosta. Jest też dość lekki i szybko wiąże, a wylewkę można układać dość grubą warstwą – zawsze wg wskazań producenta.

Mieszanki na bazie cementu wzbogacone są o wzmacniające włókna i dodatki nadające właściwości samorozlewne. Mocne i wytrzymałe na zginanie, doskonale nadają się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu albo o dużym obciążeniu. Nadają się też do pomieszczeń wilgotnych i nieogrzewanych, gdzie mało odporny na wodę i mróz anhydryt niekoniecznie się sprawdzi. Kładziemy je na ogół cienką warstwą, również wedle wskazać producenta.

Zanim kupisz wylewkę, ustal rodzaj podłoża

Na etykiecie każdej masy znajdziemy podstawowe informacje dotyczące spoiwa, wydajności, czasu schnięcia itp. Zanim zapłacimy i worki przywieziemy do domu, bezwzględnie należy ustalić dwie dane: rodzaj podłoża, na jaki można kłaść wylewkę oraz grubość warstwy. Dobrze więc przed wyprawą do sklepu przyjrzeć się dokładnie podłodze, pogrzebać w dokumentacji technicznej, by wiedzieć, czy musimy szukać produktu, który zwiąże się z betonem, czy może jastrychem anhydrytowym. Im starsze budownictwo, tym większe szanse, że do czynienia mamy raczej z tym pierwszym. Kolejna rzecz, to zbadanie stanu podkładu, by przekonać się, jakiej grubości warstwa będzie konieczna dla zniwelowania istniejących nierówności. Jeśli na podłoże musimy położyć wylewkę cementową, a producent zastrzega, że jej grubość nie powinna przekraczać 10 mm, to być może większe wady wyrównać trzeba będzie za pomocą innej mieszanki półsuchej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom