Układanie płytek - jak unikać najczęściej popełnianych błędów

redakcja.regiodom, eksperci Ceramstic i Rotberg
Układanie płytekTemperatura powietrza i podłoża na kilka dni przed rozpoczęciem robót, podczas układania płytek oraz przez początkowy okres wiązania zaprawy nie może być niższa niż +5 stopni Celsjusza, ani też wyższa od +30 stopni. Natomiast w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym w czasie układania płytek i przez okres wiązania zaprawy klejącej ogrzewanie to musi być wyłączone.
Układanie płytekTemperatura powietrza i podłoża na kilka dni przed rozpoczęciem robót, podczas układania płytek oraz przez początkowy okres wiązania zaprawy nie może być niższa niż +5 stopni Celsjusza, ani też wyższa od +30 stopni. Natomiast w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym w czasie układania płytek i przez okres wiązania zaprawy klejącej ogrzewanie to musi być wyłączone. Vinderen
Planujesz remont, ale boisz się nierzetelnej ekipy, która może źle ułożyć płytki w kuchni i łazience? Zobacz, jak zweryfikować pracę glazurnika, by nie dopuścić do najczęstszych błędów.

Eksperci radzą, jak uniknąć najczęściej popełnianych „płytkowych" błędów.

Dowiedz się: Jak złożyć reklamację na usługi budowlane 

Dobre podłoże pod płytki

By remont się udał, w pierwszej kolejności musimy zadbać o podłoże. Najpierw trzeba pozbyć się wszystkiego, co może zmniejszyć przyczepność kładzionej później zaprawy klejowej. Usuwamy kurz, wapno, tłuszcz i inne substancje lub powłoki zmniejszające przyczepność (np. pozostałości klejów do wykładzin, farb, olejów itp.). Powierzchnia podłoża powinna być czysta, trwała i nośna.

Jeżeli chcemy układać płytki na nowe tynki i betony, to powłoki te powinny być związane i wysezonowane (beton więcej niż 3 miesiące, posadzki i tynki więcej niż 28 dni). Zalecana wilgotność podłoża powinna być mniejsza niż 4 procent.

Stare warstwy o słabej przyczepności, kruche i łuszczące się, należy usunąć i dokładnie oczyścić powierzchnię po nich. Natomiast duże ubytki lub nierówności na ścianach – otynkować, a mniejsze – uzupełnić zaprawą wyrównawczą.

– Nawet najlepsze kleje czy zaprawy nie pomogą, jeśli podłoże nie będzie równe – płytki mogą popękać lub po prostu odpadać – tłumaczy Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic. Dlatego trzeba sprawdzić, czy ekipa remontowa wykonała wszystkie wymienione czynności i wyrównała podłoże. Następny krok to gruntowanie podłoża. Pomocne będą emulsje gruntujące, które zwiększają przyczepność kleju i regulują chłonność podłoża, jak również je wzmacniają.

Odpowiednia zaprawa klejowa i fugi

Do każdej zaprawy należy dodać określoną ilość wody, jaką należy dodać do mieszanki. Warto sprawdzić, czy glazurnicy stosują się do zaleceń producenta i nie próbują modyfikować zaprawy.
– Dodanie zbyt dużej ilości wody może wydłużyć czas wiązania oraz pogorszyć właściwości zaprawy, między innymi zmniejszyć przyczepność i zwiększyć spływ – tłumaczy Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Rotberg.

Zaleca się, by zaprawę mieszać mechanicznie lub ręcznie – aż do uzyskania jednorodnej mieszaniny o założonej konsystencji. Po odczekaniu kilku minut należy ponownie ją wymieszać. Tak samo ważne jest nakładanie jej na podłoże. Najlepiej robić to kielnią lub szpachelką i rozprowadzić zaprawę za pomocą pacy z zębami (prostokątnymi lub półokrągłymi) o wymiarach odpowiednich dla rodzaju i wielkości płytki. Niedopuszczalne jest klejenie płytek ceramicznych na tzw. placki. 

W miejscach niezabezpieczonych przed podciekaniem wody należy nałożyć klej na podłoże i spodnią stronę płytki. Ten sposób zalecany jest również w przypadku klejenia płytek gresowych. Warto również pamiętać, że płytek nie należy moczyć przed klejeniem.

Płytki posłużą wiele lat, jeżeli zadbamy o dobór odpowiednich: kleju i fug. – Chodzi o ich odpowiednią jakość i odporność, nie warto na tym oszczędzać. W przeciwnym razie płytki mogą popękać lub odpadać, a fuga wykruszać się – tłumaczy R. Skrzypczyński. Im trudniejsze podłoże lub warunki pracy płytek, tym lepszą, bardziej elastyczną zaprawę należy zastosować. 

Dobór i zakup płytki

Zawsze należy „na sucho", czyli bez przyklejania, sprawdzić ułożenie, odcień i wzór płytek jako całości. Dzięki temu unika się późniejszych problemów i konieczności np. odklejania płytek. Ważna jest również odpowiednia ilość płytek.
– Bardzo częstym błędem jest kupowanie płytek „na styk". Koniecznie trzeba kupić około 10-15 procent więcej płytek niż przewidujemy, że zużyjemy. To ważne w razie nagłych wypadków, uszkodzeń i konieczności wymiany pojedynczych płytek – mówi J. Ciecierska.

Zobacz również: Jakie płytki ceramiczne kupić do mieszkania 

Kolejnym często popełnianym błędem jest niewłaściwe rozmieszczanie płytek. Zasadą jest przyklejanie ich od środka powierzchni układanej, a nie zaczynanie układania ich np. od drzwi. Efektem nieznajomości tej zasady są wady estetyczne, wchodzenie na siebie płytek w widocznych miejscach, w których powinny się przejrzyście i estetycznie prezentować. Dlatego, jeśli poprosi się ekipę remontową o położenie płytek „na sucho", to można sprawdzić, czy są to prawdziwi fachowcy znający podstawowe zasady.

Ważne są także równe odstępy między płytkami. Jeśli będą nierówne, to będą wyglądały nieestetycznie i mogą powodować stopniowe poluzowywanie się płytek.

Oszczędność pieniędzy, czasu i fatygi to największy błąd

Dotyczy to wszystkich etapów remontu. Jeśli większy koszt ma oznaczać dłuższą żywotność okładziny i nasze zadowolenie – warto wydać więcej, zamiast po krótkim czasie ponownie robić remont. Nie żałujmy też sobie ani naszej ekipie czasu. Przygotowania i prace wykonywane w pośpiechu mogą skutkować luzowaniem się i odpadaniem płytek. Remont prowadzony spokojnie daje gwarancję, że fachowcy profesjonalnie wykonają swoją pracę. Nie żałuj też swojego czasu – nadzoruj prace ekipy, sprawdzaj, pytaj, oceniaj. Na efekty pracy glazurników będziemy patrzeć codziennie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom