Jak przygotować podłoże pod wykładzinę podłogową

redakcja.regiodom, Uzin Polska
Wykładzina dywanowa w salonieWykładzina posłuży nam dłużej, jeżeli przed jej ułożeniem zadbamy o odpowiednio przygotowane podłoże.
Wykładzina dywanowa w salonieWykładzina posłuży nam dłużej, jeżeli przed jej ułożeniem zadbamy o odpowiednio przygotowane podłoże. Uzin Polska
Wykładziny są bardzo popularnym i chętnie stosowanym materiałem do wykańczania podłóg. Znajdują zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Współczesne wykładziny, zarówno elastyczne, jak i dywanowe są trwałe, łatwe w utrzymaniu i modne. Dostępne są w wielu barwach, fakturach i wzorach (imitują na przykład podłogi drewniane, kamienne lub z płytek ceramicznych). Ich ceny są bardzo zróżnicowane, dlatego łatwo wybrać wykładzinę, na którą nas stać.

Wykładziny elastyczne łatwo utrzymać w czystości. Dlatego sprawdzają się w pomieszczeniach mokrych, jak łazienka czy kuchnia oraz takich, w których podłoga narażona jest na uciążliwe zabrudzenia i wymaga częstego mycia. To bardzo popularne wykończenie także w różnego rodzaju obiektach sportowych i budynkach użyteczności publicznej. Z kolei wykładziny dywanowe są ciepłe i przyjemne w dotyku i nadają się do sypialni czy pokoju dziecięcego.

Jak myślisz? Wykładziny dywanowe to relikt PRL, czy modne wykończenie wnętrza?

Jednak zanim kupimy designerską wykładzinę, wpisującą się w aktualne trendy i pasującą do aranżacji wnętrza, zadbajmy o stan podłoża. Tylko wtedy podłoga wykończona wykładziną zachowa swój reprezentatywny wygląd przez długie lata.

Na co zwrócić uwagę przy ocenie podłoża pod wykładzinę

– Wykładziny dywanowe można układać bezpośrednio na poprawnie wykonanych i zagruntowanych betonowych wylewkach. W remontowanych pomieszczeniach warto wcześniej dokonać dokładnych oględzin stanu istniejącej posadzki, pamiętając przy tym, że powierzchnia podkładu pod wykładzinę podłogową musi być równa, stabilna i wytrzymała. Powinna być także sucha i oczyszczona. Im lepiej ją przygotujemy, tym większa będzie żywotność wykładziny, która w trakcie eksploatacji może się odkształcać lub przecierać, nawet na niewielkich, pozornie nieszkodliwych nierównościach. – mówi Piotr Kazimierczak z firmy Uzin Polska.

Jak przygotować posadzkę przed ułożeniem wykładziny?

– Podczas eksploatacji posadzki są obciążane i poddawane działaniu wielu czynników, powodujących pękanie jastrychów, ich rysowanie czy wykruszanie. Zaobserwowane uszkodzenia nawierzchni powinny zostać zlikwidowane jeszcze przed gruntowaniem i wykonaniem warstwy wygładzającej. Niepożądane szczeliny i dylatacje możemy trwale zamknąć, klamrując i wypełniając je płynną żywicą naprawczą. Prawidłowo wykonana reperacja podłoża zapewnia jego stabilność oraz zabezpiecza przed dalszymi uszkodzeniami. Co równie ważne, na powierzchni, do której zostanie przyklejona wykładzina, nie mogą występować żadne nierówności czy zgrubienia. Wyrównamy je przy użyciu masy szpachlowej. Gdy już pozbędziemy się wszelkich ubytków nawierzchni i zabrudzeń, kolejnym krokiem przygotowań jest gruntowanie oczyszczonego wcześniej podłoża. Czynność ta ma na celu wzmocnić podłogę oraz wyrównać jej chłonność, zapewniając optymalną przyczepność wykładziny. To, czy będzie ona prawidłowo i trwale przylegać do podłoża, zależy w dużej mierze także od wilgotności podkładu, która dla wylewki betonowej nie powinna przekraczać dwóch procent. Producenci wykładzin w swoich instrukcjach wskazują maksymalną wartość dla tego parametru w odniesieniu do różnego rodzaju powierzchni – warto przestrzegać ich zaleceń w tym zakresie – dodaje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom