Rodzina na swoim się kończy. Polacy czekają na Mieszkanie dla młodych

redakcja.regiodom, agencja nieruchomości Metrohouse, domiporta.pl
Bloki mieszkalne53,3 proc. ankietowanych osób deklaruje, że szuka mieszkania większego niż 30 metrów kwadratowych, ale mniejszego niż 50 mkw. Ponad 25 proc. ma zamiar przeznaczyć na zakup kwotę między 200 a 300 tys. zł.
Bloki mieszkalne53,3 proc. ankietowanych osób deklaruje, że szuka mieszkania większego niż 30 metrów kwadratowych, ale mniejszego niż 50 mkw. Ponad 25 proc. ma zamiar przeznaczyć na zakup kwotę między 200 a 300 tys. zł. mk
To ostatni dzwonek na znalezienie mieszkania w programie Rodzina na swoim. W kilku miastach na rynku wtórnym wybór ofert jest bardzo duży. Jednocześnie są takie rejony, gdzie znalezienie mieszkania, które można kupić korzystając z dopłat, jest niemożliwe.

Z analizy przeprowadzonej przez agencję nieruchomości Metrohouse i domiporta.pl wynika, że duża grupa osób poszukujących mieszkania (prawie 37 proc.) nadal bierze pod uwagę możliwość skorzystania z programu Rodzina na swoim.

Osoby chcące kupić mieszkanieteraz przyspieszyły i zintensyfikowały poszukiwania. Wpływ na to ma głównie kończący się program dopłat Rodzina na Swoim (RnS). Ponadto myślący o własnym M są niepewni, co do tego w jakiej formie i kiedy wprowadzony będzie nowy program rządu dofinansowujący zakupy mieszkań.  

Co czwarty ankietowany wysoko i bardzo wysoko ocenia szanse na znalezienie mieszkania spełniającego wymogi Rodziny na Swoim. Może to dziwić w kontekście limitów dla programu, które powodują, że w niektórych miastach znalezienie takich ofert jest trudne, albo prawie niemożliwe. 38,1 proc. zdaje sobie sprawę, że poszukiwania na ostatnią chwilę ofert spełniających wymogi RnS będzie trudne i bardzo trudne. 

Jak Polacy oceniają szans na znalezienie mieszkania spełniającego warunki Rodziny na Swoim

Rodzina na swoim się kończy. Polacy czekają na Mieszkanie dla młodych

Oczekiwanie na spadek cen mieszkań i program Mieszkanie dla młodych

Ankietowanych zapytano o plany zakupowe na najbliższą przyszłość w przypadku, gdyby nie udało im się znaleźć oferty spełniającej kryteria RnS. Okazało się, że tylko 15,2 proc. spośród nich zdecyduje się mimo wszystko na zakup mieszkania. Z kolei 8,7 proc. całkowicie odstąpi od zakupu. Zdecydowana większość, bo 68,4 proc. zamierza chwilowo wstrzymać się z zakupem mieszkania. Z tej grupy większa część będzie oczekiwać na możliwy dalszy rozwój sytuacji na rynku (czyli ew. dalsze spadki cen), a inni zachęceni zapowiedziami wsparcia w ramach nowego programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) wstrzymają się z zakupem do momentu wdrożenia dopłat do kredytów. 

Wyniki ankiety potwierdzają prognozy dotyczące sytuacji na rynku mieszkaniowym w 2013 r.
Warto przeczytać: Analitycy o przyszłości rynku mieszkaniowego w Polsce 

Brak dopłat do kredytu i dalsze oczekiwania odnośnie spadków cen mieszkań mogą spowodować wydłużanie się czasu sprzedaży. – Deweloperzy z niecierpliwością będą wyczekiwać na nowy rządowy program, a najlepszym sposobem na zachęcenie do zakupów będzie korekta cen. Osoby sprzedające mieszkania jednak niechętnie dokonują kolejnej obniżki cen, a przypadki wycofywania ofert ze sprzedaży w oczekiwaniu na powrót lepszej koniunktury nie należą już do rzadkości. Szczególnie w przypadku mieszkań, które zostały nabyte w kredytach denominowanych w obcej walucie, twierdzi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Gdzie jeszcze można liczyć na mieszkanie w RnS na rynku wtórnym?

W grupie miast o najniższej dostępności mieszkań z rynku wtórnego spełniających warunki RnS znajdują się m.in. Wrocław, Gdańsk, Opole, czy Białystok.

W Warszawie i Krakowie istnieją tylko iluzoryczne szanse na znalezienie takiego mieszkania z drugiej ręki. Nieco więcej ofert znajdziemy w Rzeszowie, Olsztynie, oraz Poznaniu, gdzie w ostatnich miesiącach odnotowujemy dopasowywanie się cen do obecnych limitów – tylko po to, aby jeszcze w tym roku sprzedać mieszkanie.

Największy wybór mają jednak mieszkańcy Bydgoszczy, gdzie aż 60 proc. ofert mieści się w limitach programu. Sytuacja nie wygląda źle w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu i Łodzi, a także w Zielonej Górze i Katowicach. 

Zestawienie Metrohouse pokazujące szanse na zakup mieszkania używanego z wykorzystaniem dopłat w Rodzinie na Swoim

Rodzina na swoim się kończy. Polacy czekają na Mieszkanie dla młodych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom