Rodzaje systemów kominowych. Gdzie i kiedy je stosować? Poradnik

ewk
Rodzaje systemów kominowychWybierając system kominowy do swojego domu należy pamiętać, że dobieramy go do urządzenia grzewczego, a nie odwrotnie.
Rodzaje systemów kominowychWybierając system kominowy do swojego domu należy pamiętać, że dobieramy go do urządzenia grzewczego, a nie odwrotnie. pixabay.com
Jak ważny jest prawidłowy dobór systemu kominowego wie niemal każdy, kto wybudował nowy dom lub ma za sobą remont budynku bądź mieszkania.

Komin, ze względu na swoją budowę, może powstać w sposób tradycyjny (murowany), bądź składać się z elementów prefabrykowanych do zamontowania na miejscu (komin systemowy).

Komin i rodzaje kominów

Komin to konstrukcja budowlana, która ma służyć do odprowadzania z budynku dymu, spalin oraz zużytego powietrza lub doprowadzenia powietrza do urządzeń z zamkniętą komorą spalania. I właśnie ze względu na ich przeznaczenie wyróżniamy kominy, a właściwie kanały:

  • dymowe – służą do odprowadzania spalin z kotłów i kominków opalanych paliwem stałym, w tych spalinach poza szkodliwymi gazami, występują również ciała stałe (pyły i sadza) oraz para wodna;
  • spalinowe – do odprowadzania spalin z kotłów gazowych oraz kotłów olejowych – opalanych paliwem płynnym, czyli olejem opałowym;
  • wentylacyjne – umożliwiające cyrkulację powietrza w pomieszczeniach oraz odprowadzanie zużytego i zanieczyszczonego powietrza z wewnątrz do atmosfery, dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń bez okien, łazienek, kuchni, pralni oraz wszystkich pomieszczeń na poddaszu.

Ze względu na konstrukcję obudowy, kominy stalowe dzieli się na:

  • jednowarstwowe – jednościenne wkłady kominowe umieszczane w obudowie murowanej z cegieł lub z pustaków keramzytobetonowych;
  • dwuwarstwowe – dwuścienne konstrukcje, w których wewnętrzny przewód spalinowy otulony jest izolacją termiczną, zewnętrzną warstwę stanowi płaszcz ze stalowej blachy szlachetnej.

Ze względu na rodzaj użytego do ich budowy materiału, kominy mogą być:

  • murowane – tradycyjny komin z cegły ceramicznej, pustaków ceramicznych bądź cegły licowej i klinkierowej;
  • betonowe – konstrukcje z kształtek z betonu lekkiego na bazie keramzytu;
  • ceramiczne – montowane z elementów składających się najczęściej z dwóch warstw (wewnętrznego wkładu z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej i zewnętrznej obudowy z betonu lekkiego), przestrzeń między pustakiem a rurą wypełniona jest otuliną z wełny;
  • stalowe – do nich należą wkłady kominowe, kominy stalowe dwuścienne, systemy kominowe WSPS i SPS oraz kwasoodporne przewody giętkie.

Z kolei ze względu na usytuowanie kominów względem budynku wyróżniamy kominy:

  • wewnętrzne – wbudowane,
  • zewnętrzne – dostawione do ściany zewnętrznej budynku lub na niej zamocowane,
  • wolnostojące – nie są związane konstrukcyjnie z budynkiem.

Polecany artykuł: Jak dobrać komin do kotłów 5. klasy? Dlaczego nie wystarczy sama wymiana kotła? 

Kominy: rozwiązania renowacyjne

W zależności od wymagań konstrukcyjnych rozróżniamy przewody kominowe o przekroju prostokątnym, okrągłym i owalnym. Te ostatnie znajdują zastosowanie przede wszystkim w sytuacji, gdy do istniejącego przewodu kominowego o przekroju prostokątnym musimy wstawić wkład. Wykorzystanie wkładu o przekroju owalnym zapobiega nadmiernemu zawężeniu kanału spalinowego (co miałoby miejsce przy zastosowaniu systemów okrągłych).

Do renowacji starych kominów (które często mają załamania lub odchylenia od pionu) polecane, są też gięte przewody kominowe. Systemy te składają się z rur harmonijkowych, które dzięki temu można dowolnie wyginać dostosowując do kształtu komina oraz kształtki wyczystkowe, trójniki, zbiorniki kondensatu, które mają budowę sztywną. 

Czym są kominy systemowe?

Kominy systemowe to inaczej prefabrykowane moduły potrzebne do budowy komina, gotowe do zamontowania według instrukcji. Kominy systemowe umożliwiają odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych bez względu na to, jakim rodzajem paliwa są zasilane. Wszystkie elementy składające się na komin systemowy zakupuje się razem w zestawie, co daje pewność, że będą do siebie pasowały.

Kominy systemowe składają się z dwóch elementów:

  1. Wkładu kominowego: przewodu odprowadzającego spaliny.
  2. Obudowy komina: np. z cegły klinkierowej lub pustaków kominowych. 

Wkład kominowy zapewnia szczelność i umożliwia odprowadzenie spalin. Materiał, z którego jest wykonany, powinien być odporny na wysoką temperaturę i działanie agresywnych spalin. Najczęściej występującymi rodzajami wkładów kominowych są wkłady kwasoodporne i żaroodporne. Te pierwsze wykonywane są z wysokiej jakości stali kwasoodpornej, która nie wchodzi w reakcje ze związkami obecnymi w spalinach. Tego typu wkłady montuje się w kominach podłączonych do kotłów gazowych lub olejowych. Wkłady kominowe żaroodporne instaluje się w systemach z kotłami na paliwo stałe, gdyż takie emitują duże ilości bardzo gorącego żaru i gazów. Materiałem, z którego wykonuje się ten element komina systemowego są rury kamionkowe lub szamotowe o okrągłym bądź kwadratowym przekroju.

Obudowa kominów systemowych wykonywana jest z pustaków keramzytobetonowych, klinkieru (cegła klinkierowa, płytki klinkierowe) lub okładziny kamiennej (sztuczne, z otoczaków bądź z kamiennych płyt). Pomiędzy wkładem a obudową zwykle umieszcza się materiał izolacyjny (wełnę mineralną), lub pozostawia pustkę powietrzną, która pelni rolę kanału doprowadzającego powietrze do spalania.

Komin: murowany czy systemowy? Które rozwiązanie kiedy się sprawdzi?

Wybierając system kominowy do swojego domu należy pamiętać, że dobieramy go do urządzenia grzewczego, a nie odwrotnie. Istotny jest także rodzaj paliwa, jakim zasilany jest kocioł. Nie wolno bowiem stawiać kominów, które nie są przystosowane do używanego rodzaju paliwa. Kominy murowane przeznaczone są do tradycyjnych kotłów na paliwo stałe, otwartych kominków oraz pieców kaflowych. To dobry wybór, jeśli chcemy połączyć kanały dymowe, wentylacyjne i spalinowe. Kominy systemowe to nowoczesne i coraz częściej wybierane rozwiązanie. Dzięki prefabrykowanym komponentom, budowa takiego komina jest znacznie szybsza. Kominy systemowe kuszą też atrakcyjnymi cenami, możliwościami wykończenia i większym bezpieczeństwem podczas eksploatacji. Dostosowane są także do różnego rodzaju spalin. 

Dowiedz się więcej: Jaki komin do domu? Lepszy komin systemowy czy murowany 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom