Jak dobrać komin do kotłów 5. klasy? Dlaczego nie wystarczy sama wymiana kotła?

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Jak dobrać komin do kotłów 5. klasy? Dlaczego nie wystarczy sama wymiana kotła? Okazuje się, że sama wymiana kotła nie jest wystarczająca do zmniejszenia emisji spalin i pyłów.
Jak dobrać komin do kotłów 5. klasy? Dlaczego nie wystarczy sama wymiana kotła? Okazuje się, że sama wymiana kotła nie jest wystarczająca do zmniejszenia emisji spalin i pyłów. pixabay.com
Wymiana starego kotła zasypowego na automatyczny kocioł 5 klasy w wielu przypadkach wiąże się z wymianą komina. Dlaczego jest to tak ważne i jak dobrać komin do kotła 5 klasy?

Obecnie w związku z działaniami w kierunku ograniczania emisji spalin i pyłów sukcesywnie wymieniane są kotły węglowe na kotły nowej generacji, które z założenia mają być ekologiczne i pośrednio ograniczać zjawisko smogu. Jednak czy sama wymiana kotła sprawi, że ograniczymy generowanie zanieczyszczeń do atmosfery, a przy tym zredukujemy koszty eksploatacyjne? Okazuje się, że nie. Oszczędności w kosztach ogrzewania oraz skuteczny efekt antysmogowy może dać tylko kompleksowa termomodernizacja. Co to oznacza? Oprócz wymiany kotła, niezbędne jest też ocieplenie budynku, regulacja instalacji oraz dostosowanie komina do parametrów technicznych kotła 5 klasy. Na co należy zwrócić uwagę modernizując komin? Dlaczego jest to tak ważne i jakie warunki musi on spełniać? Wyjaśniamy.

Zobacz też: Komin z cegły: naprawa części komina ponad dachem, zniszczony przewód kominowy 

Kotły 5 klasy, czyli jakie?

Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje zakaz sprzedaży kotłów na paliwa stałe poniżej 5 klasy, czyli takich, które nie spełniają normy 5 klasy emisji spalin zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Kotły pozaklasowe (3 i 4 klasy) mają niższą sprawność i generują więcej zanieczyszczeń (nawet do 50 razy więcej tlenku węgla) od kotłów najnowszej generacji. Zaawansowany system elektroniki oraz precyzyjne dozowanie paliwa i powietrza do paleniska pozwalają uzyskać bardziej dynamiczne spalanie i ograniczenie wytwarzania substancji smolistych. Sprawność tego typu kotłów sięga aż 90%. Jeśli chodzi o koszty, to kotły 5 klasy są droższe od tych tradycyjnych –ceny oscylują w przedziale 5-10 tys. zł. Inwestycja taka jest opłacalna dzięki możliwościom uzyskania na nie bezzwrotnej dotacji, np. w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze.

Po co wymieniać komin? Które typy kominów nie nadają się do eksploatacji z kotłami 5 klasy?

Kotły 5 klasy są bardziej zaawansowane technologicznie, a przez to bardziej skuteczne. Mają jednak swoje wymagania. Paliwa do nich stosowane muszą spełniać określoną przez producenta wartość opałową, spiekalność i wilgotność. Tanie, złej jakości paliwo może spowodować zablokowanie podajnika i palnika, a w rezultacie całego kotła. Po co jednak wymieniać komin? To też jest uzasadnione, gdyż sprawność i emisyjność spalin oraz pyłów deklarowana przez producenta może zostać zachowana wówczas, gdy komin i kocioł będą ze sobą kompatybilne, z uwzględnieniem parametrów technicznych, takich jak moc kotła, rodzaj paliwa oraz wysokość kotła. W większości przypadków konieczna będzie budowa nowego komina albo wybór systemowego komina izolowanego. Tradycyjne, ceglane kominy nie będą mogły być eksploatowane z nowoczesnymi kotłami 5 klasy. Możliwa jest jednak adaptacja takich kominów, która obejmuje:

  • montaż wkładu kominowego stalowego;
  • zaizolowanie czopucha;
  • zaizolowanie części wkładu ponad dachem (lub jej przedłużenie i wykonanie odpływu kondensatu).

Czym grozi źle dobrany komin dla kotła 5 klasy?

Jako że współczesne kotły wraz z kominami stanowią współpracujący ze sobą układ energetyczny, elementy te muszą być ze sobą kompatybilne. Czym grozi ich niedopasowanie? Otóż może nawet dojść do sytuacji, w której ekologiczny kocioł 5 klasy będzie generować większą ilość zanieczyszczeń od tradycyjnych „kopciuchów"! Rzecz w tym, że spaliny z kotła 5 klasy mają niższą temperaturę, a na swojej drodze napotykają większe opory przepływu. Wytworzony w taki sposób agresywny kondensat może uszkodzić komin, a nawet sam kocioł. Komin przystosowany do kotłów 5 klasy powinien zatem być odporny na wykraplające się produkty spalania na całej swojej długości, a dodatkowo ograniczać spadek temperatury spalin przez niego przechodzących, dzięki odpowiedniej konstrukcji. Prawidłową pracę kotła zapewni więc m.in. komin z wkładem odpornym na kondensat kwasu siarkowego.

Polecany artykuł: Jaki komin do domu? Lepszy komin systemowy czy murowany 

Wkład do komina dla kotłów 5 klasy – jaki wybrać?

Na agresywny kondensat odporne będą materiały wykonane ze stali nierdzewnej (kwasoodpornej) gatunku 1.4404 i grubości 0,8 mm, a także elementy z ceramiki kwasoodpornej. Aby nie dopuścić do dalszego wychładzania spalin należy zastosować izolację cieplną wykonaną z wełny mineralnej na całej długości komina, i umieścić ją pomiędzy płaszczem zewnętrznym a elementami wewnętrznymi. Opory przepływu można ograniczyć poprzez redukcję kolan i zwężek. Zaleca się unikanie wszelkich kształtek na zakończeniu komina (takich jak: daszki, nasady czy turbiny wyciągowe). Niezbędne jest również zainstalowanie systemu odprowadzania spalin. 

To może Cię zainteresować: Kominek elektryczny – czy zastąpi tradycyjne kominki na drewno? 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom