Jaki komin do domu? Lepszy komin systemowy czy murowany

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Komin systemowy - budowaDzięki zastosowaniu gotowych systemów kominowych można nieco przyspieszyć budowę domu i jednocześnie obniżyć jej koszty. Komin systemowy to fabrycznie przygotowane elementy przewodów kominowych wykonane z materiałów kwaso- i ognioodpornych wraz z akcesoriami pomocniczymi. Obudowa rur spalinowych wykonana jest z pustaków ceramicznych lub keramzytobetonowych.
Komin systemowy - budowaDzięki zastosowaniu gotowych systemów kominowych można nieco przyspieszyć budowę domu i jednocześnie obniżyć jej koszty. Komin systemowy to fabrycznie przygotowane elementy przewodów kominowych wykonane z materiałów kwaso- i ognioodpornych wraz z akcesoriami pomocniczymi. Obudowa rur spalinowych wykonana jest z pustaków ceramicznych lub keramzytobetonowych. Jawar
Budować tradycyjny komin murowany czy postawić na coraz lepsze kominy systemowe – przed trudnym wyborem stawali dawniej inwestorzy. Dziś odpowiedź jest właściwie tylko jedna – kominy systemowe wygrywają, a kominy murowane stosuje się tylko w konkretnych okolicznościach.

Inwestor, który buduje dom przed wyborem konstrukcji komina powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób zamierza ogrzewać swoją nieruchomość. W zależności od tego, jakiej udzieli odpowiedzi, takiego dokona wyboru komina.

Kiedy komin systemowy, a kiedy tradycyjny komin murowany?

Jeśli dom ogrzewany jest kominkiem, starym kotłem węglowym czy kotłem gazowym (wszystkie charakteryzują się wysoką temperaturą spalania) powinien postawić raczej na komin tradycyjny, murowany. W tego rodzaju kotłach temperatura spalania wynosi około 200 stopni Celsjusza i nie jest narażona na większe wahania. Dlaczego to takie ważne? Bo nowoczesne kotły gazowe, olejowe czy piece węglowe najnowszej generacji „potrafią" spalać paliwo w niższych temperaturach, zwykle mają również możliwość regulowania mocy ciepła. W takiej atmosferze tworzy się jednak kondensat o kwaśnym odczynie. Ten destrukcyjnie wpływa na tradycyjny komin murowany, ale już kominy systemowe ceramiczne czy stalowe, odczynów kwaśnych się "nie boją".

Warto przeczytać: Kocioł gazowy w domu – jaki rodzaj wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę? 

I to właściwie jedyna sytuacja, w której warto postawić na tradycyjny komin murowany. Jeśli tak się stanie pamiętać trzeba o kilku kwestiach. Przede wszystkim komin murowany jest dużo cięższy od systemowego, wymaga więc zwrócenia uwagi na wytrzymałość fundamentów. Powinien być wykonany z najlepszej klasy cegły. Tu nie można oszczędzać, taki komin musi służyć bezawaryjnie przez wiele lat, gwarantując mieszkańcom spokój i bezpieczeństwo. Cegła na komin powinna być starannie dobrana, odporna na czynniki zewnętrzne i możliwe mało nasiąkliwa. Solidna ekipa budowlana wykona komin tak, by by przekroje komina spełniały wszystkie normy, a przewody dymowe i spalinowe nie stykały się ze sobą. Warto jednak już na początku uczulić wykonawcę, by nie zapomniał o dociepleniu zewnętrznych ścian komina, przez co uniknie się jego szybkiego wychładzania.

Kominy systemowe i kominy murowane – ceny

Większość zalet jest jednak po stronie kominów systemowych. Przede wszystkim – są łatwiejsze do montażu, a całość konstrukcji składa się już na placu budowy. Łatwość montażu gotowych elementów sprawia z kolei, że to inwestycja ekonomiczna i znacznie tańsza niż budowany mozolnie komin murowany. Trudniej w tym wypadku również o błędy wykonawcze, o ile prace przebiegają zgodnie z instrukcją producenta komina. W wypadku komina systemowego najwięcej kosztuje sam zakup elementów do jego budowy, tzw. robocizna jest tylko dodatkiem. Inaczej jest w przypadku kominów murowanych – tu zakup dobrej cegły nie zrujnuje inwestorskiego budżetu, za to solidna ekipa murarska za wykonanie komina zażyczy sobie przynajmniej kilka tysięcy złotych. Ciągle nie brakuje inwestorów, którzy takie nakłady chętnie poniosą uważają bowiem, że kominy z cegły są dużo trwalsze i solidniejsze niż kominy systemowe. Nie muszą się mylić – o ile przewody kominowe są odpowiednio „serwisowane" przez znających swój fach kominiarzy, przetrwają dziesiątki lat.

Dowiedz się: Jak i gdzie wypełnić wniosek na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?

Kominy systemowe – Zalety

Coraz więcej inwestorów decyduje się jednak na kominy systemowe. Ich zaletą – poza wspomnianym szybkim montażem (komin jest sprzedawany w zestawie ze wszystkimi niezbędnymi modułami) i niższą ceną jest możliwość zastosowania w najnowszych generacjach kotłów.

Producenci, znając zastrzeżenia tradycyjnie zorientowanych klientów, podkreślają długowieczność ich systemów, która przekracza często 30 lat (na tyle opiewa gwarancja producenta). Ich wytrzymałość bierze się właśnie stąd, że lepiej niż kominy tradycyjne radzą sobie z substancjami chemicznymi, które znajdują się w kondensacie. Dzięki temu kominy systemowe nadają się do współpracy z każdym właściwie rodzajem kotłów i kominków. Ta uniwersalność bierze się z kilku wariantów, w których tworzone są kominy systemowe – mogą być więc wykonane ze stali, ceramiki albo być ich mieszanką.

Systemowe kominy ceramiczne nieco przypominają kominy z cegły, ale wykonane są z uszlachetnionych, odpornych na kwasy materiałów. Najpopularniejsze, także z względu na cenę i niższą niż ceramiczne konstrukcje wagę, stają się kominy stalowe wykonane z różnych rodzajów stali. Te kwasoodporne stosuje się głównie do kotłów olejowych i gazowych orz stałych – o ile temperatura spalania nie przekracza w nich 300 stopni Celsjusza. Z kolei stalowe kominy emaliowane najlepiej współpracują z kominami i tradycyjnymi kotłami na węgiel z podajnikiem. Na rynku dostępne są również modele żaroodporne, które są kanałami dymowymi dla kominków i tradycyjnych kotłów zasypowych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom