Rekordowe zadłużenie lokatorów mieszkań we Włocławku

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Najemcy mieszkań w blokach komunalnych nie płacą czynszu, fot. sxc.huNajemcy mieszkań w blokach komunalnych nie płacą czynszu
Najemcy mieszkań w blokach komunalnych nie płacą czynszu, fot. sxc.huNajemcy mieszkań w blokach komunalnych nie płacą czynszu sxc.hu
Ponad trzy tysiące najemców mieszkań socjalnych i komunalnych we Włocławku ma długi. Regularnie płaci tylko ośmiuset. Problem narasta!

Długi, jakie mają lokatorzy mieszkań socjalnych i komunalnych, wraz z odsetkami sięgają 42 milionów złotych. - Gdybyśmy mieli te pieniądze, moglibyśmy wybudować pięć budynków komunalnych lub socjalnych - podkreśla Monika Budzeniusz, rzecznik prezydenta Włocławka.

Zaległości rosną i to pomimo tego, że Urząd Miasta zgłasza dłużników do Krajowego Rejestru Długów. A to oznacza dodatkowe kłopoty.
- Rekordowe zadłużenie jednego najemcy urosło już do kwoty ponad 125 tysięcy złotych - podkreśla Katarzyna Figel-Stolcman, dyrektor „lokalówki".

Zdarzają się jednak sytuacje, że dłużnicy z dużymi zaległościami występują do Urzędu Miasta o przydzielenie kolejnego mieszkania. Prośbę swą motywują na przykład konfliktem z sąsiadem.

Ostatnio do naszej redakcji zgłosił się najemca z ulicy Chmielnej, który poprosił nas o pomoc w zamianie mieszkania. Problem w tym, że ma ponad 40 tysięcy złotych zaległości wobec miasta. W tej sytuacji Jacek Wojciechowski, zastępca prezydenta Włocławka uznał, że nie ma podstaw prawnych pozwalających na zamianę.

Czy dłużnik może otrzymać inne mieszkanie komunalne? - Jeśli zawrze z nami ugodę i rozpocznie spłatę długu, to ma możliwość zamiany - tłumaczy dyrektor Katarzyna Figel-Stolcman.

W przypadku najemcy z Chmielnej, takiej możliwości nie ma, bo dłużnik nie zawarł ugody z magistratem i nie płaci zaległego czynszu. Jest jeszcze jedna przeszkoda - żeby dokonać zamiany, trzeba mieć umowę najmu. A ta została dłużnikowi wypowiedziana przez włocławski ratusz.

Urząd Miasta próbuje dyscyplinować dłużników m.in. kierując sprawy do sądu z wnioskiem o eksmisję. Ale nie zawsze z oczekiwanym skutkiem. Część lokatorów żyje bowiem z zasiłku, a jeśli dorabia, to na czarno.

Małgorzata Goździalska 

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie