Oszczędności na racie kredytu dobrą poduszką finansową
Seria obniżek stóp procentowych w naszym kraju zapewne bardzo ucieszyła osoby spłacające kredyty hipoteczne w złotych. Co miesiąc w ich kieszeni zostaje bowiem kilkaset złotych więcej niż we wrześniu ubiegłego roku. Według ekspertów tych pieniędzy nie należy jednak beztrosko wydawać na bieżące potrzeby. Znacznie lepiej wykorzystać je odkładając z myślą o zabezpieczeniu swoich finansów na przyszłość. Mogą okazać się bowiem bardzo pomocne, gdyby w przyszłości pojawiły się jakieś nieprzewidziane problemy.
Kredyty hipoteczne zaciągamy przecież na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. W tym czasie zapewne zobaczymy niejeden kryzys czy serię zarówno obniżek jak i podwyżek stóp procentowych. Ponadto już obecna sytuacja gospodarcza nie jest najlepsza. Jak wskazuje najnowszy raport InfoMonitora, łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka, odnotowanych w Rejestrze Dłużników (BIG Info Monitor) oraz w Biurze Informacji Kredytowej, w marcu tego roku wynosiła 39,28 mld złotych. Problem nieterminowego spłacania długów dotyka coraz większą liczbę osób. Wiele z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak duże kłopoty mogą je spotkać, gdy spóźnią się ze spłatą rat.
Zobacz też: Problemy ze spłatą kredytu hipotecznego - radzimy, co zrobić
Pieniądze na czarną godzinę chronią przed długami
Na dłużnika czeka wiele nieprzyjemności.
– Przede wszystkim drastycznie rośnie oprocentowanie przeterminowanego długu. Zwykle w takim przypadku stosowana jest najwyższa dopuszczalna przez prawo stawka, czyli obecnie 16 proc. w skali roku. Dla porównania standardowe oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych to obecnie ok. 4,25 proc. – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – Gdy nie dokonujemy spłaty w terminie banki wykonują także monity telefoniczne i listowne. Te pierwsze kosztują zwykle kilka złotych, ale pisemne już kilkadziesiąt. Najdroższe są tzw. wizyty terenowe, za które trzeba zapłacić nawet ponad 100 zł – dodaje Jarosław Sadowski.
Zaskórniaki mogą ustrzec przed windykatorem
Wysokie odsetki to jednak nie koniec problemów dłużnika. Jeśli działania windykacyjne banku nie poskutkują, to koszty zaczynają rosnąć lawinowo.
– Bank może np. zlecić ściągnięcie długu windykatorowi, co jest bardzo drogim rozwiązaniem i kosztuje średnio od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. Kolejne kwoty idące w tysiące złotych pojawią się, gdy wszczęte zostanie postępowanie sądowe oraz przy wycenie i licytacji ewentualnego zabezpieczenia kredytu. Ponieważ cały proces windykacji trwa bardzo długo, to łączne koszty i odsetki karne istotnie powiększają początkowy dług – mówi Jarosław Sadowski z firmy Expander.
Skutki obniżenia stóp procentowych warto więc wykorzystać i uzyskane nadwyżki odłożyć na tzw. czarną godzinę. Jak wskazuje Expander, niezbędnym minimum, które warto posiadać jest kwota, która pozwoli utrzymać się i spłacić raty kredytu przez trzy miesiące.
– Tyle bowiem średnio szukamy pracy po jej utracie. W przypadku wysokich kwot kredytu warto jednak odłożyć więcej. Gdyby konieczna okazała się sprzedaż mieszkania to obecnie może to trwać niestety dłużej niż trzy miesiące – radzi ekspert Expandera.
Opr. DKO na podstawie informacji Expandera
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty

Media Markt
HS55 Surround Carbon Przewodowy gamingowy zestaw słuchawkowy CORSAIR
gamingowy zestaw słuchawkowy corsair hs55 surround…

Sharp
Sharp SJ-BA10DMXWE-EU
Automatyczne rozmrażanie chłodziarki:tak;Bezpiecze…

Sharp
Sharp ES-NFH914AWC-PL
Automatyka prania:tak;Automatyka wagowa:tak;Blokad…
Prezes ZPP: Polskie firmy pomogą w odbudowie Ukrainy