Radom: Rozbudowują liceum "Kochanowskiego"

Antoni Sokołowski, Echo Dnia
Początek prac budowlanychOd wykopów pod przyszłe fundamenty nowego skrzydła szkoły rozpoczęły się prace budowlane przy VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Początek prac budowlanychOd wykopów pod przyszłe fundamenty nowego skrzydła szkoły rozpoczęły się prace budowlane przy VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. Łukasz Wójcik
Mimo zimowej aury, rozpoczęły się prace budowlane przy budowie nowego skrzydła VI LO imienia Kochanowskiego w Radomiu.

Łagodna zima sprzyja budowlańcom. Pracownicy Rosa Budu już weszli na plac obok liceum, by rozpocząć prace przy rozbudowie jednej z najstarszych szkół w Radomiu – VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Czasu jest nie za dużo, bo już w przyszłym roku ma rozpocząć się nauka w nowym skrzydle. Ale za nim koparki i spychacze na dobre zaczną pracować, potrzebna jest jeszcze zgoda na przejazd ciężkiego sprzętu. Szkoła mieści się przy ulicy Kilińskiego, to ścisłe centrum, gdzie obowiązują szczególne obostrzenia ruchu.

Kochanowski urośnie

W dotychczasowym budynku mieści się Publiczne Gimnazjum numer 23 i VI Liceum Ogólnokształcące. Obie te szkoły zyskają nowe skrzydło. Koszt rozbudowy, już po przetargu, to niespełna 5 milionów złotych.

Zostanie postawione skrzydło po prawej stronie, patrząc od frontu. Z głównym budynkiem skrzydło będzie połączone łącznikiem. Skrzydło będzie miało trzy kondygnacje, znajdzie się tam 13 pomieszczeń, w tym pracownie chemiczna, fizyczna, informatyczna, biologiczna. Będą też szatnie dla uczniów. Łączna powierzchnia użytkowa nowej części ma liczyć 1227 metrów kwadratowych.

– W tej chwili niektóre zajęcia odbywają się w pomieszczeniach w piwnicy lub w przechodnych salach. Pracownie są zaś tak ciasne, że niektórzy uczniowie muszą siedzieć bardzo blisko, plecami do siebie – opowiadał Romuald Lis, dyrektor Zespołu Szkół numer 6 imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Mają ambicje

Zespół Szkół przy ulicy Kilińskiego tworzy gimnazjum, do którego chodzi około 250 uczniów, oraz VI Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszcza ponad 450 uczniów. Po rozbudowie jest szansa na utworzenie dodatkowych oddziałów. Tym samym renomowane szkoły będą mogły przyjąć więcej uczniów. Ale to nie wszystko.

– Przede wszystkim jednak chcemy stworzyć warunki do zdawania międzynarodowej matury. By przystąpić do matury, zdawanej w języku angielskim, szkoła musi posiadać wymagane warunki. Jednym z warunków jest odpowiednio wykwalifikowana kadra nauczycielska, a tę mamy. Ponadto konieczne są odpowiednio przygotowane pomieszczenia. O ile od dwóch lat jeszcze dodatkowo przygotowujemy kadrę nauczycieli, to teraz potrzeba nam tylko właściwych pracowni i sal lekcyjnych – dodał dyrektor Lis.

Przerwa w czasie matury

Jak wyjaśnił Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta, rozbudowa zajmie ponad półtora roku. Plan przewiduje zakończenie prac do sierpnia 2016 roku. Jak napięty jest to termin, świadczy i to, że w czasie egzaminów maturalnych budowlańcy będą musieli ograniczyć najcięższe prace. Nie wolno będzie hałasować, by uczniom nie przeszkadzać na maturze. A ponieważ egzaminy trwają niemal miesiąc, to na tak długi czas nie będzie można wykonywać ciężkich prac. Na szczęście –budowlańcy skupią się wtedy na innych robotach, głównie wykończeniowych. 

Przeczytaj: Rewitalizacja odbuduje kamienicę przy ulicy Szewskiej w Radomiu 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom