Radom kupił blok z nowymi mieszkaniami komunalnymi

Izabela Kozakiewicz
Wieżowiec przy ulicy Staroopatowskiej własnością miastaGmina kupiła wieżowiec przy ul. Staroopatowskiej za ponad 12,4 mln zł. W kolejnych miesiącach prywatna spółka, od której miasto kupiło blok, wyposaży mieszkania, by można się było do nich wprowadzić. Zakres prac to głównie o montaż podłóg, drzwi oraz wyposażenie w podstawowe urządzenia łazienek i kuchni.
Wieżowiec przy ulicy Staroopatowskiej własnością miastaGmina kupiła wieżowiec przy ul. Staroopatowskiej za ponad 12,4 mln zł. W kolejnych miesiącach prywatna spółka, od której miasto kupiło blok, wyposaży mieszkania, by można się było do nich wprowadzić. Zakres prac to głównie o montaż podłóg, drzwi oraz wyposażenie w podstawowe urządzenia łazienek i kuchni. Tadeusz Klocek
Miasto podpisało akt notarialny i stało się właścicielem bloku przy ulicy Staroopatowskiej. Będzie tam 77 mieszkań komunalnych.

Przy ulicy Staroopatowskiej stoją dwa bliźniacze wieżowce. Właścicielem jest spółka Partner Dom. Jeden z budynków został oddany do użytku w 2009 roku. Jak informuje spółka, większość mieszkań znalazła nabywców. Drugi wieżowiec kupuje miasto.

W Radomiu na mieszkania socjalne czeka blisko 850 rodzin, z czego ponad 750 – w związku z wyrokiem eksmisyjnym z mieszkań komunalnych. Kolejnych 450 wniosków o przydział lokalu z gminnych zasobów mieszkaniowych oczekuje na rozpatrzenie przez komisję mieszkaniową. 

Od uchwały do aktu

We wrześniu sprawa wieżowca przy ulicy Staroopatowskiej stanęła na sesji Rady Miejskiej. Wzbudziła kontrowersje, ale ostatecznie zapadła decyzja, że magistrat kupi wieżowiec.

Ma za niego zapłacić 12,5 miliona złotych. Skąd pieniądze? Ponad 3 miliony złotych to kwota niewykorzystana na budowę nowego odcinka ulicy Mieszka I (te prace zostały przełożone na przyszły rok). 3 miliony 750 tysięcy złotych miasto dostanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Pozostałe 5,5 miliona złotych to pieniądze ze sprzedaży pałacyku przy fontannach i siedziby szkoły muzycznej przy ulicy Kilińskiego – za taką kwotę od magistratu kupił nieruchomość Partner Dom, a więc właściciel wieżowców przy ulicy Staroopatowskiej.

Stosowny akt notarialny został podpisany 30 grudnia 2013 roku. Tego samego dnia miasto i Partner Dom podpisać także drugi akt notarialny, wspomnianej sprzedaży pałacyku i szkoły.

Będą nowe mieszkania komunalne w Radomiu

W wieżowcu przy ulicy Staroopatowskiej będzie 77 mieszkań komunalnych.
– Te mieszkania będą gotowe, można będzie do nich wprowadzać mieszkańców – mówiła uzasadniając zakup Katarzyna Piechota – Kaim, rzecznik prasowy prezydenta Radomia. – Taki zakup mieszkań to na pewno szybsze i tańsze rozwiązanie niż budowa bloku.

Kolejka osób oczekujących na mieszkanie komunalne jest w Radomiu bardzo długa. Miejski Zarząd Lokalami chce do nowego wieżowca przekwaterować część rodzin, które już zajmu-ją miejskie lokale komunalne, ale o niższym standardzie. Na taką zamianę mogą liczyć tylko osoby, które nie zalegają z czynszem.

Przeczytaj również: Do końca marca gminy mogą starać się o środki na budowę mieszkań 

– Zamiana ma być wyróżnieniem dla wzorowych najemców, a także sposobem zasiedlania budynku przy ulicami Staroopatowskiej 22 lokatorami, którzy z jednej strony nie będą dla siebie nawzajem uciążliwi z drugiej zaś, nie będą dewastować budynku oraz zalegać z czynszem – przekonywał Maciej Kosowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Lokalami.

Mieszkania komunalne w hotelu

Przy ulicy Staroopatowskiej stoją bliźniacze wieżowce, które miały być najpierw luksusowym hotelem. Plany się nie powiodły. Kilka lat temu kupiła je prywatna spółka Partner Dom. Jeden z wieżowców został oddany do użytku w 2009 roku. Jak mówią przedstawiciele Partner Dom sprzedano około 60 procent lokali. Drugi z budynków jest remontowany. Jest tam 77 mieszkań, które kupiło miasto. Lokale mają powierzchnię od około 30 do ponad 70 metrów kwadratowych. Mają być przygotowane do zamieszkania. 

Historia hotelu

Historia budynków przy ulicy Staropatowskiej ma niemal 25 lat. Pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku zaczął je budować Iglopool. Miały one być hotelem. Niestety, na początku lat 90-tych Iglopool upadł. A rozpoczętą inwestycję przejęło miasto. Po kilku latach sprzedało całość biznesmenowi spod Warszawy Mirosławowi Kłysowi. Ten roztaczał niezwykłe wizje stworzenia luksusowych hoteli, jakich nie powstydziłyby się światowe metropolie. Wizja się nie ziściła, a po drodze było wiele kłopotów. Biznesmen między innymi nie spłacał kredytów i sprawą zajęła się prokuratura. Budynki niszczały, aż w końcu w 2008 roku ich właścicielem stała się firma Partner Dom. Pierwszy z dwóch wieżowców, po remoncie został oddany do użytku w 2009 roku. W drugim trwają prace wykończeniowe. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom