Przygotowujemy się do sezonu grzewczego

redakcja.regiodom, Maciej Leonhard - specjalista z firmy LARS
GrzejnikPrzygotowujemy się do sezonu grzewczego
GrzejnikPrzygotowujemy się do sezonu grzewczego sxc.hu
Sezon grzewczy coraz bliżej. To pora, by zastanowić się, czy nasze piece i grzejniki są gotowe do intensywnej pracy przez kilka miesięcy.

Przygotowując się do sezonu grzewczego w pierwszej kolejności sprawdzamy stan instalacji. Musimy określić, czy nie wymaga ona naprawy lub wymiany niezbędnych elementów. W drugim kroku istotne będzie przygotowanie kotła oraz grzejników.

Warto przeczytać: Przegląd kotła: jak często go zlecać i komu 

Do sprawdzenia pieca, szczególnie gdy mamy ogrzewanie gazowe, lepiej jest wezwać fachowca. To ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Przygotowanie kaloryferów powinno ograniczyć się natomiast do oczyszczenia ich z kurzu, umycia oraz odpowietrzenia. Pamiętajmy, by grzejniki czyścić tylko za pomocą łagodnych detergentów, tych samych, których używamy do codziennego sprzątania. Zbyt mocne środki czyszczące mogą uszkodzić powierzchnię grzejnika – farba zacznie odpryskiwać, a w to miejsce pojawi się rdza.

Zobacz również: Jak odnowić stare kaloryfery 

Nieszczelności stolarki to duży problem w sezonie grzewczym

Zimą przez nieszczelne okna tracimy dużo ciepła. To powoduje znaczne straty energii i wyższe koszty ogrzewania. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem sezonu powinniśmy uzupełnić wszystkie ubytki w okiennych uszczelkach. Nowoczesne okna bywają z kolei zbyt szczelne. Aby uniknąć uporczywego skraplania się wody na szybach, należy od czasu do czasu rozszczelnić okno. W tym celu ustawiamy klamkę w pozycji mikrowentylacji.

Możliwość regulacji

Warto również porównać rachunki z ostatnich kilku sezonów. Jeśli są zbyt wysokie, zastanówmy się nad dokonaniem pewnych modernizacji domowego systemu grzewczego. Jednym ze sposobów na poprawę efektywności pracy instalacji i obniżenie kosztów ogrzewania jest zastosowanie regulatorów temperatury. Umożliwiają one racjonalne zarządzanie temperaturą oraz zużyciem energii.

Warto przeczytać: Zawory centralnego ogrzewania. Gdzie je stosujemy i jakie pełnią zadanie 

Możemy wybierać zarówno spośród regulatorów przewodowych, jak iporta bezprzewodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom