Pandemia uderza w portfele seniorów. Połowa nie ma oszczędności
2474,54 zł – tyle według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej otrzymywał przeciętny emeryt w 2020 r. (danych za rok 2021 jeszcze nie opublikowano). Dysponując tak niewielką kwotą, osoba starsza musi m.in. dokonać bieżących opłat, wyżywić się i kupić leki. To niełatwe zadanie stało się jeszcze trudniejsze w czasie pandemii, co wykazało badanie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej „Portfel statystycznego Polaka w pandemii”.
Aż połowa osób w wieku 55–74 lata odczuła w czasie pandemii pogorszenie swojej sytuacji finansowej. Co więcej, dokładnie taki sam odsetek seniorów przyznaje, że nie posiada żadnych oszczędności. W takiej sytuacji jedynym sposobem na przeżycie okazuje się ograniczenie i tak przecież skromnych wydatków.
– Prawie 70 procent osób z najstarszej grupy wiekowej w takiej sytuacji przede wszystkim zaciska pasa i ogranicza wydatki. W drugiej kolejności sięga do zgromadzonych na czarną godzinę zapasów gotówki i pieniędzy, np. z lokat – wylicza Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.