Spis treści
Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?
Rośliny doniczkowe przesadza się wiosną. Nie jest to jednak sztywna zasada, bo domowe kwiaty można przesadzać także później – od marca aż do początku września. Skąd takie właśnie terminy? Chodzi o to, by doniczkowych roślin nie przesadzać wtedy, gdy są w okresie spoczynku, czyli późną jesienią i zimą. Tylko dla nielicznych gatunków okres spoczynku przypada w lecie, np. kallę przesadzamy jesienią.
Wiosną rośliny podejmują bardziej ożywioną wegetację i zwiększa się ich zapotrzebowanie na składniki mineralne. A te czerpią z podłoża. To właśnie jego wymiana jest jednym z głównych celów przesadzania roślin doniczkowych. Drugi to zapewnienie odpowiedniej przestrzeni korzeniom w doniczce.
Jak często przesadzać kwiaty doniczkowe?
Warto pamiętać, że im roślina jest starsza, tym rzadziej ją przesadzamy. Młodej zmiana doniczki należy się na ogół raz do roku. Dorosłej wystarczy zwykle raz na kilka lat. Oczywiście wiele zależy też od potrzeb danego gatunku i tego, jak bujnie rośnie.
Gdy nie jesteśmy pewni, czy roślinie potrzebne jest już przesadzanie, wyjmijmy ją delikatnie z doniczki. Jeśli korzenie przerosły całkowicie ziemię i utworzyły zwartą bryłę, najwyższa pora zafundować roślinie przeprowadzkę do nowej doniczki. Nie powinna być jednak o wiele większa od tej starej. W przypadku małych roślin wystarczy, jeśli jej średnica będzie większa o 1 cm. Przy roślinach bardziej dorodnych – o 2-4 cm.
Czasem wystarczy wymiana podłoża na nowe, bez zmiany doniczki. Warto wiedzieć, że gatunki kwitnące, takie jak skrzydłokwiaty, lepiej kwitną w niezbyt dużych doniczkach (kiedy mają dużo miejsca, najpierw rozbudowują bryłę korzeniową, a dopiero potem wypuszczają pączki).
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Żółknące liście i brak k...
Zadbaj o ziemię i drenaż
Oczywistością jest, że ziemia, do jakiej przesadzimy roślinę, musi odpowiadać jej potrzebom. Dlatego najlepiej od razu kupić podłoże przygotowane dla konkretnego gatunku lub typu roślin (np. palm i dracen, roślin zielonych, kwitnących, sukulentów). Równie ważne jest zrobienie drenażu ze żwiru lub keramzytu na dnie doniczki. Dzięki temu nadmiar wody odpłynie i zapobiegniemy gniciu korzeni.
Polecamy też:
Przesadzanie roślin krok po kroku
Roślinę należy delikatnie wyjąć z doniczki. Wcześniej warto ją mocno podlać – z mokrej ziemi będzie ją łatwej wyciągnąć. Nie należy dopuszczać do tego, żeby korzenie wychodziły przez otwór w dnie doniczki. Jeśli już jednak tak się stało, należy doniczkę stłuc (jeśli jest plastikowa, można ją przeciąć). Dzięki temu ochronimy korzenie zamiast na siłę wyrywać je z otworu.