Przepisanie nieruchomości na osobę niepełnoletnią. Prawnik radzi

Ilona Burkowska, Grażyna Mazurek
darowiznaMałoletni spadkobierca może odziedziczyć zapisaną mu w testamencie nieruchomość, ale też... długi
darowiznaMałoletni spadkobierca może odziedziczyć zapisaną mu w testamencie nieruchomość, ale też... długi sxc.hu
Na pytania z życia wzięte dotyczące przepisania nieruchomości na osobę nieletnią odpowiada Bartosz Bocheński, adwokat.

– Czy można nieletniemu dziecku zapisać mieszkanie w testamencie?

– Nie jest właściwe posługiwanie się pojęciem „nieletnie dziecko", bowiem słowo nieletni jest stosowane w ramach prawa karnego i dotyczy osoby, która nie ukończyła 17 lat. W ramach prawa cywilnego należy posługiwać się pojęciem małoletnie dziecko, co oznacza osobę w wieku do 18 roku życia. Prawo rozróżnia jednocześnie dzieci do 13 roku życia – pozbawione zdolności do czynności prawnych, oraz w wieku od 13 do 18 roku życia – posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W każdym razie dziecko od urodzenia (niekiedy nawet przed urodzeniem) do 18 roku (i oczywiście później) jest jednak podmiotem prawa cywilnego, ma zdolność prawną, czyli mogą mu przysługiwać prawa i obowiązki wynikające ze stosunków cywilnych. W konsekwencji może być również właścicielem nieruchomości lokalowej, którą stanowi mieszkanie a zatem może je również odziedziczyć w drodze testamentu. Warto podkreślić, że z mocy przepisów kodeksu cywilnego, małoletni spadkobierca zawsze dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, tj. jedynie nadwyżkę aktywów spadkowych nad pasywami (długami). Z omawianą tematyką wiąże się szereg szczegółowych zagadnień, jak choćby kwestia możliwości przekazania w spadku konkretnego przedmiotu. Co do zasady dziedziczy się bowiem spadek jako całość, a nie jego poszczególne przedmioty. Dopiero niedawno wprowadzono do kodeksu cywilnego przepisy, które umożliwiają przekazanie w testamencie notarialnym tytułem tzw. zapisu windykacyjnego konkretne rzeczy i prawa określone w art. 981 ze znaczkiem 1 par.2 kodeksu cywilnego.

Przeczytaj również: Umowa o dożywocie – na czym polega i jak pomaga osobom starszym 

– Czy na darowiznę domu wnukowi musi wyrazić zgodę sąd rodzinny, jeśli wnuk nie ma jeszcze 18 lat?

– Dziecko do lat 18 nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. Przedstawicielami ustawowymi małoletniego są przede wszystkim rodzice sprawujący władzę rodzicielską (art. 98 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) lub opiekun (art. 155 par. 2 i nast. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), ubezwłasnowolnionego całkowicie, który nie pozostaje pod władzą rodzicielską - opiekun (art. 13 par. 2 kodeksu cywilnego), ubezwłasnowolnionego częściowo – kurator (art. 16 par. 2 kodeksu cywilnego), osoby, której dotyczy postępowanie o ubezwłasnowolnienie - doradca tymczasowy, o ile został ustanowiony (art. 549 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego). Darowizna jest umową, która z zasady powoduje przysporzenie po stronie małoletniego. Z mocy art. 101 par. 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Jeżeli małoletnie dziecko otrzymuje zatem darowiznę nieruchomości wolnej od wszelkich długów i ciężarów, to wówczas każdy z rodziców może samodzielnie działać jako przedstawiciel ustawowy dziecka, jeżeli jednak miałoby otrzymać darowiznę nieruchomości obciążonej jakimikolwiek prawami lub długami, to wówczas do przyjęcia takiej darowizny niezbędne jest uzyskanie przez przedstawicieli ustawowych zgody sądu rodzinnego i opiekuńczego (uchwała SN z 30 kwietnia 1977 r., sygn. akt III CZP 73/76, OSNC 1978/2/19).

ZADZWOŃ DO PRAWNIKA

Jeśli masz problem dotyczący spraw mieszkaniowych i potrzebujesz porady prawnej, zadzwoń do naszego eksperta adwokata Bartosza Bocheńskiego z Zielonej Góry. Tel. 502 598 152. 

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie