Przegląd elementów dachu przed zimą

redakcja.regiodom, Program Superdekarz
Dach zimąPrzegląd elementów dachu przed zimą
Dach zimąPrzegląd elementów dachu przed zimą Monier Braas
Przed nastaniem zimy należy sprawdzić stan dachu, Warto zadbać m.in. o komin, rynny i zabezpieczenia przeciwśnieżne.

O tym, że czyszczenie i konserwacja komina są potrzebne wie każdy właściciel domu.

Czysty i drożny przewód kominowy dla bezpieczeństwa

Jest to nie tylko wymagane przez prawo, ale również gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańców. Zaleca się czyścić komin przynajmniej dwa razy w roku. Jest to szczególnie istotne w przypadku przewodów dymowych – osadzająca się w nich sadza może się zapalić i spowodować pożar.

Zobacz również: Prawidłowy ciąg kominowy. Jak go zapewnić 

Pamiętajmy, że po przeprowadzonej kontroli technicznej przewodów kominowych oraz po każdym czyszczeniu powinniśmy otrzymać dokument potwierdzający wykonanie czynności. Po kontroli przewodów kominowych powinien to być odpowiedni protokół pokontrolny, a po czyszczeniu – potwierdzenie zakresu wykonanych prac.

Sprawdź system rynnowy

Najważniejszym zadaniem podczas przeglądu rynien jest usunięcie zalegających w nich liści i gałęzi, ponieważ pojawią się zatory. Doprowadzić one mogą nie tylko do wylewania się wody poza rynnę na elewację, ale również do wnikania pod okap. A to może doprowadzić do zniszczenia drewnianej konstrukcji dachu.

Systematyczne oczyszczanie rynien z zalegających liści nie wymaga dużych nakładów pracy, a pomoże uniknąć wielu problemów. Czyszczenie rynien trzeba przeprowadzać także wtedy, gdy założone są na nich siatki ochronne. Co prawda zatrzymują one płaskie liście, ale przepuszczają igliwie oraz drobne gałązki i nasiona.

Wszelkie nieszczelności w rynnach i rurach spustowych lepiej od razu niwelować, by nie doszło do zniszczenia elewacji. Drobne pęknięcia w przypadku rynien z tworzyw sztucznych można naprawić za pomocą kleju i silikonu. Natomiast w przypadku rynien miedzianych lub cynkowo-tytanowych konieczne będzie lutowanie.

Do przeglądu rynien, czyszczenia oraz sprawdzania szczelności nie trzeba zatrudniać specjalistów, właściwie wystarczy drabina i podstawowe narzędzia. Jednak naprawianie nieszczelności radzimy powierzyć specjaliście. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że rynna będzie uszczelniona w odpowiedni sposób. Przy okazji dekarz będzie mógł sprawdzić czy rynna jest odpowiednio zamontowana.

Montaż zabezpieczeń przeciwśnieżnych

Już teraz warto pomyśleć o zabezpieczeniach przeciwśnieżnych, mimo że pierwsze śniegi dopiero przed nami. Płotki oraz belki przeciwśniegowe montuje się zwykle nad wejściem do domu, wjazdem do garażu oraz w ciągach komunikacyjnych, by ochronić przechodniów przed ewentualnym niebezpieczeństwem osunięcia się śniegu.

Ważne jest, by dobrać ich rodzaj do pokrycia dachowego oraz zamontować zgodnie z zaleceniami producenta. Warto o montażu zabezpieczeń przeciwśniegowych pomyśleć jeszcze w czasie sprzyjającym remontom. Wprawdzie montaż płotków nie wymaga dużych nakładów pracy, ale kiedy zacznie się typowa, deszczowa jesień remont będzie przeprowadzić dużo trudniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom