Jak i gdzie przechowywać zimową odzież i obuwie na kolejny rok? Sprawdź, zanim schowasz je do szafy

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Wiosna to czas na przeorganizowanie swojej garderobyKoniec zimy oznacza, że czeka nas pochowanie grubych ubrań do szaf i pawlaczy.
Wiosna to czas na przeorganizowanie swojej garderobyKoniec zimy oznacza, że czeka nas pochowanie grubych ubrań do szaf i pawlaczy. 123 RF
Czas pożegnać zimę i tym samym pochować ciepłe ubrania, kurtki i buty do szaf. Warto wiedzieć jak zabezpieczyć zimową odzież i buty, zanim schowamy je głęboko do pawlaczy, piwnic i szaf, aby posłużyły nam w przyszłym roku.

Wiosenne porządki to nie tylko mycie okien i sprzątanie zakamarków, to także czas na przeorganizowanie swojej garderoby, tak aby pomieściła ona zimowe rzeczy, które nie będą tak użytkowane jak wcześniej. Jednak najpierw trzeba odpowiednio przygotować ubrania do „leżakowania" przez ciepłe dni. Podpowiadamy jak zabezpieczyć m.in. kurtki i buty oraz sposoby na przechowywanie zimowej odzieży. 

Zimowa garderoba jest znacznie większa i zajmuje więcej miejsca w szafach niż letnia. Puchowe kurtki, spodnie od kombinezonu czy kozaki potrzebują dużo przestrzeni do przechowywania. Dlatego warto znać patenty, które sprawią, że będą zajmowały mniej miejsca. Jednak nie zapominajcie, aby każdą z tych rzeczy wcześniej przygotować i odpowiednio wyczyścić.

Polecamy: Przechowywanie letnich ubrań i butów 

Zanim zapakujesz sprawdź stan ubrań

Wiosna to dobry moment na przebranie zimowych ubrań i sprawdzenie, czy nie są uszkodzone lub za małe. Dzięki takiej segregacji pozbędziemy się odzieży, która nie odpowiada nam rozmiarowo, kolorystycznie lub jest dziurawa czy przetarta, a tym samym zyskamy więcej miejsca. Przed pakowaniem ubrań, butów, czapek czy szalików powinny one być starannie wyprane i oczyszczone. 

Czyszczenie zimowych butów

Zimowe buty, kozaki zajmują sporo miejsca. Jednak przed ich schowaniem do szafy należy je odpowiednio zabezpieczyć i wyczyścić. Sól drogowa rozsypywana w zimie nie jest zbyt łaskawa dla naszego obuwia. Regularne i codzienne ich czyszczenie nie zwalnia nas z obowiązku zabezpieczenia ich, zanim schowamy je do szafy na cały rok. Buty skórzane warto przeczyścić szmatką zanurzoną w płynie do mycia naczyń i dokładnie je przetrzeć. Następnie pozostawić do wyschnięcia, po czym zapastować.
Osady z soli na zamszowych butach łatwo usuniesz poprzez przetarcie ich szmatką zanurzoną w ciepłym mleku. Na sam koniec trzeba je osuszyć i wyczyść miękką szczoteczką.

Jak przechowywać zimowe buty?

Przede wszystkim warto w nie powkładać zwinięte kulki starych gazet lub papieru, aby nie pozaginały się i nie zmieniły swojego kształtu. Do butów z wysokimi cholewkami powsadzać plastikowe butelki. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu, włożyć do środka butów torebki z herbatą lub specjalne odświeżacze przeznaczone do tego celu oraz woreczki z żelem krzemionkowym, które będą pochłaniać wilgoć. Najlepszym sposobem na przechowywanie butów są firmowe pudełka, a jeśli takich nie macie to specjalne pojemniki z tworzywa sztucznego lub materiału. Tak przygotowane obuwie położyć na najniższych lub najwyższych półkach garderoby, lub ewentualnie wynieść do piwnicy.

Czapki i szaliki

Ciepłe dni to także okazja do schowania czapek i szalików. Większość z tych rzeczy należy wyprać ręcznie z dodatkiem delikatnego płynu. Jeżeli jednak twoja pralka ma specjalny program do prania wełny, z powodzeniem można je prać w tym urządzeniu. Temperatura wody nie powinna być za wysoka, aby czapki i szaliki się nie zbiegły. Nie zaleca się również zbyt mocnego odwirowywania takiego prania, ponieważ wełna może się rozciągnąć. Jeżeli twoja rodzina jest naprawdę duża lub jesteś fanem zimowych czapek i szalików, to możesz mieć problem ze znalezieniem dla nich miejsca w szafie. Warto je poukładać w pudełku lub włożyć je do worka próżniowego i odessać powietrze.

Kurtki puchowe, płaszcze - czyszczenie

Przed schowaniem wierzchniej odzieży należy ją przejrzeć, czy przypadkiem nie ma gdzieś urwanego guzika, dziury czy zepsutego suwaka. Jeśli kurtka uległa takiemu zniszczeniu napraw ją samemu lub oddaj do krawcowej. Następnie usuń wszelkie plamy i zabrudzenia, a zmechacenia na płaszczu pozbądź się za pomocą golarki do ubrań. Oddaj kurtki do pralni lub zrób to samodzielnie, jeśli producent odzieży na to pozwala. Pamiętaj, że kurtki powinno się prać w temperaturze 30 stopni Celsjusza na programie do prania tkanin delikatnych. Przed włożeniem ich do pralki opróżnij kieszenie, odwróć na lewą stronę i zapnij wszystkie guziki i suwaki. Zanim wsadzisz ją do szafy sprawdź, czy dokładnie wyschła.

Zobacz także: Jak prać kurtkę puchową, a jak z membraną? Praktyczne rady 

Jak przechowywać kurtki i płaszcze?

Najlepiej schować je do garderoby w specjalnych pokrowcach wykonanych z przewiewnego materiału z otworem na wieszak. Pamiętaj, żeby nie przechowywać ubrań w foliach, w których najczęściej odbiera się je z pralni. Warto pozostawić odpowiednią przestrzeń pomiędzy wieszakami, na których wiszą twoje zimowe kurtki, wówczas nie będziesz musiała martwić się o zagniecenia.

Grube ubrania

Grube swetry, spodnie na podszewce czy bluzy przed schowaniem należy odświeżyć i wysuszyć. Następnie złożyć i odstawić w głąb szafy w pudełku lub owinąć je kocem lub prześcieradłem. To zabezpieczy ubrania przed zanieczyszczeniami i kurzem. Warto także położyć woreczek z lawendą, która skutecznie odstraszy mole. Jeśli jednak macie niewystarczającą ilość miejsca, można się pokusić o wrzucenie ubrań do worka próżniowego - zajmą mało miejsca i perfekcyjnie zabezpieczą ubrania.

 

Grube swetry, bluzy złóż, przykryj prześcieradłem i włóż do szafy. 
Grube swetry, bluzy złóż, przykryj prześcieradłem i włóż do szafy.  Fot. Pexels

 

Zimowe kołdry

To o czym możemy również zapomnieć podczas cieplejszych dni to o grubych zimowych kołdrach. Duży wpływ na jakość kołdry ma nie tylko poprawne użytkowanie i konserwacja, ale także odpowiednie przechowywanie. Przed schowaniem ich do odpowiedniego pokrowca warto je wywietrzyć i najlepiej zrobić to w suchy i wietrzny dzień. Jeśli trzeba, należy ją wyprać i pamiętać o tym, aby dokładnie wyschła. Nie jest najlepszym pomysłem umieszczenie jej w workach próżniowych. Najbardziej odpowiednim sposobem na przechowywanie kołder są oryginalne pokrowce, w których je kupiliście. Ważne! Wrzuć torebeczkę z pochłaniaczem wilgoci jedną większą lub kilka małych w zależności od ich wielkości - skutecznie zapobiegną powstawaniu wilgoci w opakowaniu w trakcie przechowywania. 

Przeczytaj: Jak prać ubrania w pralce? 10 najczęściej popełnianych błędów przy praniu 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom