Przegląd dachu po zimie. Warto zrobić go jak najszybciej

Ewa Wieczorska, Cembrit
Przegląd dachu po zimie. Warto zrobić go jak najszybciejPrzegląd dachu po zimie. Warto zrobić go jak najszybciej
Przegląd dachu po zimie. Warto zrobić go jak najszybciejPrzegląd dachu po zimie. Warto zrobić go jak najszybciej Cembrit
Brak reakcji na pojawiające się usterki może skutkować drastycznym pogorszeniem się stanu pokrycia dachowego naszego domu w ciągu najbliższych miesięcy.

Mimo tego, że zima w tym roku nie zaskoczyła nas srogim klimatem, warto mieć pewność, iż nasz dach nie jest zagrożony i nie wymaga natychmiastowych napraw modernizacyjnych. Z pewnością taki przegląd zagwarantuje nam spokój na kolejny sezon.

Czytaj również: Dachy zielone. Koncepcja dachów pokrytych roślinnością 

Wykorzystując łaskawość aury należy dokonać przeglądu dachu - przede wszystkim warto skupić się na ewentualnych usterkach w jego konstrukcji, które mogłyby być spowodowane zalegającym śniegiem, wahań temperatury czy też opadów deszczu.

Na defekt najbardziej narażone są miejsca łączeń oraz połacie z wystającymi elementami. Przy przeglądzie dachu warto zwrócić szczególną uwagę na obróbki przy kominie. Podczas roztopów woda przedostaje się do wnętrza budynku, co często doprowadza do pojawienia się grzyba lub pleśni na ścianach.

Warto wiedzieć: Jak oryginalnie powiększyć dom? Innowacyjne połączenie starego z nowym 

Stan dachu można sprawdzić samodzielnie bądź zlecić to zadanie ekipie profesjonalistów. Samo skontrolowanie naszego pokrycia domu nie wymaga specjalistycznej wiedzy, jednak w przypadku konieczności wykonania prac remontowych lub konserwacyjnych po okresie zimowych, pomoc specjalistów może okazać się nieodzowna.

Z góry na dół

- Sprawdzacie dachu powinniśmy zacząć od górnej powierzchni. Bez względu na rodzaj pokrycia szczególną uwagę należy zwrócić na połączenia z kominami, koszami i zlewniami dachowymi oraz ścianami bocznymi lukarn, gdyż to one są najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych – informuje Maciej Duszczak, szef marketingu firmy Cembrit.

To również cię zainteresuje: "Trzy poziomy domu" - innowacyjna willa powstaje we Wrocławiu 

Co dalej?

Równie ważnym elementem są rynny. Trzeba je sprawdzić pod kątem zalegających w nich liści oraz innych zanieczyszczeń. Ważne jest, by wiosenną porą roku woda opadowa była odprowadzana poza obszar dachu. W momencie nie oczyszczenia rynien, woda nie będzie miała ujścia co za skutkuje zawilgoceniem ścian.

- Przy bardzo niskich temperaturach, gdy rynny nie są drożne, mogą tworzyć się w nich zatory lodowe, będące częstą przyczyną rozsadzania oraz pękania poszczególnych elementów orynnowania. To z kolei może doprowadzić do naruszenia konstrukcji dachu – dodaje Adam Malarek, Kierownik Sprzedaży z firmy Cembrit.

Wiosenne porządki

Dachy pokryte włókno-cementem nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych z prostego powodu - wszystkie zabrudzenia zazwyczaj zmywa deszcz.

- Każdy dach powinien być okresowo sprawdzany. Warto również pamiętać o tym, aby nie stosować agresywnych detergentów, które nie są przeznaczone do czyszczenia dachu - dodaje Adam Malarek.

Zobacz też: Dom Skoczni - nietypowa górska posiadłość 

Dodatkowo warto pamiętać o tym, by nie chodzić bezpośrednio po pokryciu dachowym gdyż jest to bardzo niebezpieczne. Do bezpiecznego przemieszczania się na dachu służą specjalne stopnie i ławy kominiarskie oraz tymczasowe drabiny, kładki i podesty.

Specjalista ma znaczenie

Przegląd dachu można wykonać samemu lub dla ułatwienia zlecić go specjalistom. Jeśli sami stwierdzimy uszkodzenia pokrycia, wówczas pomoc fachowców będzie konieczna. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie ekipy dekarzy specjalizujących się w pokryciach dachów. Najlepiej skorzystać z usług sprawdzonych ekip, które są polecane przez rodzinę i przyjaciół. Dzięki temu będziemy mieć większą pewność, iż praca została wykonana profesjonalnie, a nasz fach jest odpowiednio zabezpieczony. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom