Przed czym NIE chroni ubezpieczenie nieruchomości

Materiał informacyjny Kalkulator OC AC
Nieruchomości to dla wielu osób najcenniejszy majątek, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ich przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Jednak nawet najlepsza polisa ubezpieczeniowa ma swoje ograniczenia i nie chroni przed każdą ewentualnością. Oto sytuacje, w których ubezpieczenie nieruchomości może Cię zawieść.

Ryzyka związane z katastrofami naturalnymi

Standardowa polisa ubezpieczenia nieruchomości nie chroni przed konsekwencjami klęsk żywiołowych. Powodzie, huragany, trzęsienia ziemi czy osunięcia terenu to katastrofy naturalne, których skutków nie pokryje zwykła polisa. Aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi stratami wynikającymi z tych zjawisk, niezbędne jest wykupienie dodatkowego, specjalistycznego ubezpieczenia. Nie znajdziesz go w zwykłych porównywarkach ubezpieczeń, o których poczytasz na tej stronie kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Przykładowo, powódź należy do jednych z najgroźniejszych i najczęstszych kataklizmów. Zalane domy, zniszczone dobra materialne i utrata dorobku całego życia to niestety możliwe scenariusze w przypadku wystąpienia powodzi. Standardowa polisa nie obejmuje szkód powstałych w wyniku tego żywiołu. Aby uzyskać ochronę, konieczne jest wykupienie oddzielnej polisy ubezpieczeniowej na wypadek powodzi. Zawsze warto też dobrać assistance, które występuje również w wersji komunikacyjnej – sprawdź, jak działa assistance krótkoterminowe.

Szkody powstałe w wyniku zaniedbań lub normalnego zużycia

Ubezpieczenie nieruchomości ma na celu pokrycie kosztów naprawy szkód spowodowanych przez nagłe i nieprzewidziane zdarzenia. Nie chroni jednak przed konsekwencjami braku należytej konserwacji lub zwykłego zużycia budynku. Jeśli zaniedbasz okresowe przeglądy instalacji, dopuścisz do rozwoju szkodników lub zignorujesz drobne usterki, ubezpieczyciel nie pokryje poniesionych strat.

Zdarza się, że właściciele nieruchomości próbują ubiegać się o odszkodowanie za szkody powstałe z ich własnej winy. Przykładowo, jeżeli nie wymienisz zniszczonych rur i dojdzie do zalania mieszkania, ubezpieczyciel uzna to za celowe działanie. Podobnie, jeśli nie zabezpieczysz dachu przed zimą, a w czasie mrozów dojdzie do uszkodzenia konstrukcji, nie otrzymasz odszkodowania. Ubezpieczenie obejmuje jedynie przypadkowe zdarzenia losowe, na które nie mieliśmy wpływu.

Sytuacje, w których nie przysługuje odszkodowanie, to m.in.:

  • szkody spowodowane przez czynniki biologiczne, np. grzyby, pleśń czy owady;
  • uszkodzenia wynikające z naturalnego zużycia, np. zniszczone meble lub wyblakłe farby;
  • powolne niszczenie budynku z powodu wilgoci, korozji lub osiadania gruntu;
  • awarie sprzętu AGD/RTV będące następstwem długotrwałej eksploatacji;
  • uszkodzenia powstałe w wyniku niewłaściwego użytkowania lub obsługi instalacji.

Wyłączenia dotyczące określonych rodzajów mienia

Standardowe ubezpieczenie nieruchomości nie zapewnia ochrony dla niektórych rodzajów mienia uznanego za szczególnie ryzykowne. W większości przypadków, aby uzyskać pełne zabezpieczenie, konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Do mienia często wyłączonego z podstawowej polisy należą m.in. trampoliny, baseny, określone rasy psów, a także wartościowe przedmioty, takie jak biżuteria, dzieła sztuki czy kolekcje.

Ubezpieczyciele niechętnie przyjmują odpowiedzialność za szkody powstałe w związku z użytkowaniem trampoliny lub basenu ogrodowego. Urządzenia te znacząco zwiększają ryzyko poważnych urazów, zwłaszcza wśród dzieci. Podobnie jest z posiadaniem niektórych ras psów uznawanych za agresywne. Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj nie obejmują ochroną szkód spowodowanych przez takie zwierzęta. Identyczne mechanizmy występują w przypadku samochodów, ponieważ auta szybkie i uznawane za sportowe są droższe w ubezpieczeniu. Jeśli decydujesz się na kupno pojazdu, dowiedz się więcej, jakich formalności trzeba dopilnować po transakcji: kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom