Projekt kooperatywa - wspólnota, niezależność i luksus dla każdego (WIZUALIZACJE)

Ewa Wieczorska, Pracownia KMA
Budynek kooperatywny - wspólnota, niezależność i luksus dla każdego (ZDJĘCIA)Projekt kooperatywa - wspólnota, niezależność i luksus dla każdego (WIZUALIZACJE)
Budynek kooperatywny - wspólnota, niezależność i luksus dla każdego (ZDJĘCIA)Projekt kooperatywa - wspólnota, niezależność i luksus dla każdego (WIZUALIZACJE) OMI Media Production
Projekt budynku kooperatywy, wznoszonego systemem gospodarczym przez cztery zaprzyjaźnione rodziny, wpisuje się w ideę społecznej integracji, propagowanej przez wrocławską pracownię KMA.

Anna Misiura i Łukasz Kabarowski z wrocławskiej pracowni KMA postanowili, na kilku płaszczyznach, przeciwdziałać anonimowości, która panuje na współczesnych osiedlach. Zaproponowali rozwiązania architektoniczne w różnej skali, zależne od lokalizacji i potrzeb.

Zobacz też: Dom XS - minimalistyczny budynek inspirowany architekturą skandynawską (ZDJĘCIA) 

Do najbardziej spektakularnych należy projekt trzonowca, czyli nawiązującego do wzorców wrocławskiej architektury lat 60. wysokiego budynku, z wolnym parterem. Kolejnym projektem jest budynek wielorodzinny zaprojektowany z myślą o komforcie osób o ograniczonej sprawności ruchowej, stanowiący odpowiedź na problem starzejącego się społeczeństwa. Pozostałe dwa projekty to właśnie kooperatywa i dom jednorodzinny. Są one bardziej kameralne i mogą być finansowane z prywatnych środków, bez angażowania dewelopera.

Kooperatywa jest interesująca 

Kooperatywa to kameralny, dwupiętrowy budynek z czterema mieszkaniami (każde o powierzchni 123 m.kw), z garażami, dwoma lokalami usługowymi na parterze i ze wspólnym ogrodem. Całość przeznaczona jest do realizacji systemem gospodarczym, bez udziału dewelopera, a czynsze z lokali usługowo-handlowych pozwolą pokryć raty kredytu lub w całości pokryć koszty eksploatacji. 

Te zróżnicowane koncepcje powstały pierwotnie dla wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki, jednak są na tyle uniwersalne, że można je zrealizować w innej lokalizacji - wszędzie tam, gdzie ważna jest energooszczędność, zrównoważony rozwój oraz komfort użytkowania. Szczególnie interesującą propozycją jest właśnie kooperatywa: to willa miejska, która stanowi alternatywę dla wolno stojących domów jednorodzinnych, zapewnia te same walory użytkowe i równocześnie wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwia budowanie mikrospołeczności.

To też cię zainteresuje: Niebanalny projekt domu - taras na dachu z widokiem na zatokę 

Co daje kooperatywa?

Kooperatywa umożliwia elastyczne kształtowanie wnętrz mieszkań, w zależności od potrzeb ich mieszkańców. Architekci zaproponowali jeden gotowy wzór, który można swobodnie modyfikować. Prosta bryła na planie prostokąta, nakryta płaskim dachem, została zdynamizowana podcięciami i skosami, podkreślonymi pasami tynku i szkła. Ukośne ściany, wraz z zewnętrznymi roletami, chronią wnętrza mieszkań przed nadmiarem słońca, a duże, balkonowe okna pozwalają powiększyć przestrzeń salonów o powierzchnię tarasów. Stonowane kolory i materiały elewacyjne wynikają z kameralnego charakteru budynku i z potrzeby stworzenia przestrzeni sprzyjającej wypoczynkowi oraz spokojnej pracy, w której jest miejsce zarówno na prywatność, jak i na ożywione, sąsiedzkie interakcje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom