Niebanalny projekt domu - taras na dachu z widokiem na zatokę

Ewa Wieczorska, 81.WAW.PL
Niebanalny projekt domu - taras na dachu z widokiem na zatokęNiebanalny projekt domu - taras na dachu z widokiem na zatokę
Niebanalny projekt domu - taras na dachu z widokiem na zatokęNiebanalny projekt domu - taras na dachu z widokiem na zatokę Pracownia 81.WAW.PL
Innowacyjne, nowoczesne koncepcje domów jednorodzinnych stają się coraz popularniejsze. Jednocześnie architekci wciąż zachwycają ciekawymi rozwiązaniami.

Na szczególną uwagę zasługuje projekt domu w Gdyni Orłowie pracowni architektonicznej 81.WAW.PL. Na pierwszy rzut oka urzeka niebanalną formą, uzyskaną dzięki przesunięciu i załamaniu trzech brył. Dzięki wysunięciu bryły, tworzącej trzecią kondygnację, zyskujemy imponujący taras na dachu, a to nie koniec niespodzianek. Wewnątrz budynku architekci zaplanowali także prywatną windę. Całkowita powierzchnia działki wynosi 800 m.kw., natomiast powierzchnia użytkowa domu - 415 m.kw. Budynek składa się z trzech kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej. W garażu zaplanowano dwa miejsca parkingowe. 

Zobacz również: Dom XS - minimalistyczny budynek inspirowany architekturą skandynawską (ZDJĘCIA) 

- Na całość składają się trzy, poprzesuwane względem siebie, asymetryczne bryły, w kolorach białych i ciemnych. Dlatego też elewacja, powstała z załamania płaszczyzn, wygląda niezwykle efektownie. Bryła mieszcząca w sobie parter budynku, czyli część dzienną domu, została częściowo uniesiona oraz odchylona - opowiadają architekci Rafał Grudziąż i Anna Paszkowska z pracowni 81.WAW.PL. - Całkowicie przeszklona parterowa kondygnacja otworzyła się dzięki temu na ogród, a wyjście na taras z jadalni zyskało oryginalne zadaszenie, utworzone z wyższej kondygnacji - dodają architekci.

Trzecia kondygnacja została zaplanowana jedynie na części piętra. Smukłą bryłę architekci zaprojektowali tak, aby na dachu drugiej kondygnacji utworzyć ogromny, przestronny taras z widokiem na Zatokę Gdańską. Z centrum zetknięcia się trzech brył odchodzi oryginalna odnoga - element oddzielający wjazd do garażu podziemnego.

- Dzięki wydłużeniu i odpowiednim umiejscowieniu konstrukcji parteru strefa wejścia również zyskała zadaszenie. mieści nie tylko przestronny salon, standardowo połączony z kuchnią i jadalnią, ale także garderobę, wygodny w komunikacji przedpokój oraz windę. Przygotowany projekt zakłada bowiem instalację w budynku prywatnej windy osobowej, która ułatwi komunikację między dziennym parterem, a sypialniami na piętrze - podkreśla architekt Rafał Grudziąż.

Dziś oferta producentów wind jest naprawdę szeroka. Nie ma żadnych problemów technologicznych, aby dom jednorodzinny czy rezydencję wyposażyć w windę. Wszystko zależy od zasobności portfela mieszkańców. Dla przykładu szwajcarski Schindler stworzył windę specjalnie z myślą o niskich budynkach mieszkalnych. Zastosowano w niej mały silnik i małej średnicy koło napędzające, co pozwala na znaczną oszczędność miejsca.

- Interesujący jest także fakt, iż schody na pierwsze piętro, zostały zaprojektowane naprzeciwko schodów do piwnicy. Nie jest to rozwiązanie powszechnie stosowane przez architektów, ale za to bardzo praktyczne - dodaje architekt z pracowni 81.WAW.PL.

z

Na pierwszej kondygnacji budynku architekci zaplanowali trzy wygodne sypialnie, tyle samo pomieszczeń garderobianych oraz dwie przestronne łazienki. Jedna z nich liczy aż 17,5 m.kw. Wszystkie pomieszczenia połączy 23-metrowy, przestronny ciąg komunikacyjny.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom