Projekt domu, który daje poczucie bliskości z naturą (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Schuco
Dom, który daje poczucie bliskości z naturą (ZDJĘCIA)Projekt domu, który daje poczucie bliskości z naturą (ZDJĘCIA)
Dom, który daje poczucie bliskości z naturą (ZDJĘCIA)Projekt domu, który daje poczucie bliskości z naturą (ZDJĘCIA) Schuco
Stworzenie domu, który da nam poczucie bliskości z naturą przez cały rok wymaga zastosowania wielkowymiarowych przeszkleń i nieograniczonego dostępu do naturalnego światła. Jak pogodzić te kwestie z wymogami energooszczędności?

Z tym zadaniem postanowił zmierzyć się architekt domu jednorodzinnego w Coburgu, który połączył niebanalną bryłę z ogrodem zimowym zrealizowanym w energooszczędnych technologiach. Głównym zamysłem towarzyszącym projektowaniu domu jednorodzinnego było stworzenie płynnego przejścia między wnętrzem budynku, a jego naturalnym otoczeniem.

Zobacz również: Niezwykły dom za 27 tysięcy złotych

Inwestorzy na tak

Mimo tego, że inwestorzy skłaniali się ku klasycznym rozwiązaniom architektonicznym, udało się stworzyć projekt łączący transparentny wygląd, wysoką funkcjonalność, ale i energooszczędność ze swojskim charakterem typowym dla tradycji. Argumentem, który na koniec przekonał inwestorów do realizacji nowatorskiego projektu domu, była spójność koncepcji architektonicznej, opartej na wizualnym i funkcjonalnym rozgraniczeniu wnętrza i otoczenia obiektu.

Dach

Prostotę energooszczędnej formy głównego budynku przełamują jednospadowy dach, przeszklony ogród zimowy w systemach aluminiowych oraz drewniane elementy deskowania. Tytanowo-cynkowe pokrycie dachu przechodzi w okładzinę z sosnowych deszczułek, ułożonych na fragmencie ściany szczytowej. Od północnej strony ten sam rodzaj drewna pojawia się na obramowaniach aluminiowych modułów okiennych.

Ogród

Ogród zimowy pozwala cieszyć się bliskością natury przez cały rok - w sezonie letnim szerokie drzwi przesuwne wiodące z ogrodu zimowego i salonu na taras usuwają granice między wnętrzem i ogrodem. Kształt ogrodu zimowego i duża powierzchnia przeszkleń wymagały użycia zaawansowanych technologii.

Komfort i natura

Centralnym elementem koncepcji architektury otwartej na naturę jest ogród zimowy o łącznej powierzchni 32 m.kw., który przechodzi w salon i jadalnię. Aby duża powierzchnia przeszkleń nie kolidowała z wymogami energooszczędności, zastosowano potrójne oszklenia, które zostały osadzone w ciepłych, a zarazem bardzo wąskich aluminiowych ramach.

W sezonie zimowym przestrzeń mieszkalna jest ogrzewana pasywnymi uzyskami słonecznymi, natomiast latem przegrzewaniu pomieszczeń zapobiega system klimatyzacji i osłony przeciwsłoneczne. Wszystkie okna oraz ogród zimowy zostały zrealizowane na bazie energooszczędnego aluminiowego systemu, który dzięki swej elastyczności i szerokiemu asortymentowi umożliwia realizację wielu typów otwarć i konstrukcji przestrzennych.

To też cię zainteresuje: Dom Beton - odważne wzornictwo nie tylko w aranżacji wnętrz

Wielkowymiarowe energooszczędne elementy przesuwne otwierające ogród zimowy zrealizowano w systemie podnośno-przesuwnym oraz w wariancie uchylno- przesuwnym z dodatkową funkcją uchylania skrzydła. W celu zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa stolarka przesuwna i okna położone na dużych wysokościach zostały wyposażone w mechatroniczne okucia. Zamontowany w strefie wejścia panel z wyświetlaczem LED informuje o położeniu drzwi przesuwnych. W budynku głównym kontrolę dostępu zapewniają drzwi z wielopunktowym zamkiem. Pełna blokada następuje przy każdym zamknięciu drzwi. Dostęp jest możliwy również za pośrednictwem czytnika biometrycznego, co eliminuje ryzyko przypadkowego zatrzaśnięcia kluczy wewnątrz domu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom