Preparaty chroniące drewno oraz nadające mu pożądaną barwę

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Ochrona i pielęgnacja drewnaWłaściwa ochrona i pielęgnacja drewna pozwolą na to, aby nasza podłoga, schody czy drewniane meble na długo zachowały młodość.
Ochrona i pielęgnacja drewnaWłaściwa ochrona i pielęgnacja drewna pozwolą na to, aby nasza podłoga, schody czy drewniane meble na długo zachowały młodość. Beckers
Impregnaty, lakiery, lakierobejce, lazury, farby, emalie, oleje, pasty, woski – to wszystko ma pomóc zabezpieczyć drewno. Piszemy o specyfice i właściwościach preparatów konserwujących do drewna.

Drewno powinno wyglądać po kilku czy nawet kilkunastu latach tak samo, jak wyglądało w dniu zakupu. Jest to możliwe dzięki odpowiednim środkom konserwującym i innym preparatom chroniącym drewno.

Impregnaty do drewna

Impregnacja drewna ma one na celu zabezpieczenie nie tylko powierzchni drewna, ale również jego wnętrza. Impregnat to zazwyczaj roztwór żywic plus ciekły wosk oraz inne substancje ochronne i konserwujące. Preparaty te mają w składzie środki głęboko penetrujące. Taki zestaw znajdujący się w impregnacie wpływa natomiast na chłonność drewna, a w efekcie zwiększa jego trwałość od środka. Ma więc zabezpieczać przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi (zbyt wysoka i zbyt niska temperatura, opady, wiatr), grzybami, pleśnią, owadami i sinizną, czyli szarym lub szaro-brunatnym zabarwieniem drewna. Nakładanie impregnatu przypomina malowanie. Impregnaty są najczęściej bezbarwne, ale barwiące również są dostępne. Wyróżnia się impregnaty do zastosowania na zewnątrz (m.in. na drzwi zewnętrzne, ramy zewnętrzne okien, płoty, altanki drewniane, pergole, donice, belki, nawet konstrukcje stropów i dachów) i wewnątrz (np. na drzwi wewnętrzne, ramy wewnętrzne okien, boazerie, schody drewniane i balustrady, podłogi drewniane).

Lakiery do drewna

Mogą być matowe lub nadające drewnu połysk. Są one także – podobnie, jak impregnaty – przeznaczone do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Wysoka odporność na temperaturę, opady i promieniowanie UV oraz wysoka trwałość powłoki to główne zalety lakieru do drewna. Istnieją również lakiery dekoracyjne do drewna. Posiadają one z reguły kolory i metaliczne wykończenie. Po nałożeniu, w dotyku przypominają gumę. Można je nakładać na surowe i lakierowane drewno.

Lakierobejce

Bejca to impregnat do drewna pozwalający zatrzeć różnice w kolorze drewna. Bejce nitro szybko schną i są najczęściej bezbarwne. Bejce rozpuszczalnikowe są wysoce odporne na warunki atmosferyczne, zwłaszcza na światło. Bejce pigmentowe nadają drewnu kolor. Można kupić bejce do ochrony drewna na zewnątrz i wewnątrz. Bejca w połączeniu z lakierem da nam lakierobejcę. Ta natomiast spełnia rolę dodatkowej ochrony i stanowi zazwyczaj lakier z dodatkiem pigmentu.

Lazury

O ile lakierobejca ma zapewnić grubą, elastyczną powłokę na powierzchni drewna, o tyle lazura to przeważnie połączenie impregnatu z lakierobejcą. Środek ten ma chronić od zewnątrz, jak lakierobejca, a jednocześnie od wewnątrz, niczym wspomniany impregnat. Lazura zapewnia również dodatkową gładką powłokę ochronną.

Emalie do drewna

Służą do renowacji i zabezpieczenia m.in. mebli (w tym ogrodowych), płotów, zabawek drewnianych, a także przedmiotów wykonanych ze sklejki, płyty pilśniowej czy wiórowej. Wodorozcieńczalne emalie oferowane przez producentów mają tak szeroki wachlarz kolorów, że łatwo wybrać ich barwę pasującą do ścian i podłogi. Warto wiedzieć, że emalie tworzą warstwę kryjącą, która zakrywa szlachetny naturalny wygląd drewnianych elementów.

Oleje

Oleje wnikają głęboko w drewno. Podkreślają rysunek drewna, ale głównie zabezpieczają je przed wilgocią, zanieczyszczeniami i zabrudzeniami. Chronią ponadto przed wysychaniem i pękaniem. Oleje można stosować bezpośrednio na powłokę drewnianą (czyli drewno surowe) lub na elementy, które wcześniej były już olejowane. Oleje umożliwiają drewnu oddychanie.

Warto wiedzieć: Jak zabezpieczyć stare drewno, a jak świeże 

Pasty

Aby podkreślić urodę słojów drewna, warto sięgnąć po pastę do wybielania drewna. Preparat odżywia bowiem włókna drewna, zabezpiecza drewno przed wysychaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Nadaje drewnianym elementom połysk. Pasty można stosować do drewna surowego i bejcowanego.

Woski

To zazwyczaj mieszanka wosków, w której występuje m.in. wosk pszczeli. Wosk staje się gęsty w niskiej temperaturze, więc przed użyciem należy go ogrzać, zostawiając na przynajmniej pół godziny w ciepłym pomieszczeniu. Służy przede wszystkim do konserwacji i odnowy mebli drewnianych oraz podłóg. Istnieją woski bezbarwne i kolorowe. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom