Jak zabezpieczyć stare drewno, a jak świeże. Poradnik

redakcja.regiodom, Andrzej Wójcik – doradca techniczny firmy Altax
Zabezpieczanie świeżego drewnaStare ma wyjątkowy urok. Jednak stare drewno wymaga szczególnej ochrony, by pięknie wyglądało. Natomiast w przypadku drewna świeżego musimy zadbać o impregnację. Impregnacja jest pierwszą i bardzo ważną czynnością, która poprzedza nałożenie środka powierzchniowego tworzącego powłokę dekoracyjną.
Zabezpieczanie świeżego drewnaStare ma wyjątkowy urok. Jednak stare drewno wymaga szczególnej ochrony, by pięknie wyglądało. Natomiast w przypadku drewna świeżego musimy zadbać o impregnację. Impregnacja jest pierwszą i bardzo ważną czynnością, która poprzedza nałożenie środka powierzchniowego tworzącego powłokę dekoracyjną. Altax
Drewno wymaga odpowiedniej konserwacji. By stare drewno wyglądało dobrze, trzeba chronić je stosując odpowiednie preparaty. Natomiast drewno świeże będzie długo nam służyło, jeżeli zapewnimy mu przede wszystkim odpowiednią impregnację.

Ekspert podpowiada, o czym należy pamiętać, odnawiając elementy wykonane z różnych rodzajów drewna. 

Warto przeczytać: Konserwacja drewna na 4 sposoby 

Wybierając preparat do ochrony starego drewna, w pierwszej kolejności musimy ocenić kondycję drewna. Jeśli jest ono zaatakowane przez grzyby lub pleśnie, to przed przystąpieniem do prac renowacyjnych, należy użyć preparatu grzybobójczego. Drewno świeże powinno przede wszystkim zostać zaimpregnowane. 

Najczęstsze problemy ze starym drewnem – jak się z nimi uporać?

  • Drewno poszarzałe, z przebarwieniami 

Aby przywrócić drewnu właściwy kolor, możemy użyć specjalnych preparatów dostępnych w sklepach lub samodzielnie przygotować płyn: 850 ml wody, 100 g kwasu ortofosforowego, 50 g kwasu szczawiowego. Te substancje dostaniemy w każdej hurtowni chemicznej. 

  • Drewno porośnięte przez glony i mchy

Powierzchnię porośniętą mchem spryskujemy preparatem do usuwania mchów, glonów i porostów. Następnie czekamy kilka dni, aż rośliny obumrą. Po tym czasie spłukujemy i jeszcze raz profilaktycznie aplikujemy produkt na drewno.

  • Drewno zaatakowane przez owady

**By usunąć owady z drewna, używamy specjalistycznych preparatów służących do tego celu. Jeżeli drewno jest stare i mocno wysuszone, to najlepiej użyć preparatu rozpuszczalnikowego. Woda mogłaby doprowadzić do spęcznienia drewna, a tym samym do jego popękania. 

  • Drewno zaatakowane przez pleśń i grzyby

Grzybów pleśniowych nie wolno usuwać z powierzchni drewna bez wcześniejszego unieszkodliwienia ich środkiem grzybobójczym. Do usunięcia pleśni, należy użyć preparatu grzybobójczego, który dodatkowo zabezpieczy drewno przed grzybami domowymi. 

  • Drewno kruche i podatne na pęknięcia

W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy drewno nie rozpada się w dłoniach. Jeśli tak się dzieje, najprawdopodobniej drewno zostało zbyt mocno zaatakowane przez grzyb i materiał nadaje się już tylko do wyrzucenia. W każdym innym przypadku drewno powinniśmy dokładnie zabezpieczyć impregnatem technicznym w środku pęknięć.

  • Drewno zażywiczone

Powierzchnię takiego drewna można przetrzeć zwykłą benzyną lakową, która rozpuści i usunie żywicę.

Radzimy również: Jak zamontować i pielęgnować taras z drewna egzotycznego  

Jak zabezpieczyć drewno świeże

Drewno świeże, jeśli nie jest zaimpregnowane ciśnieniowo, to w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć je impregnatem gruntującym. Preparat ten chroni drewna przed korozją biologiczną i uszkodzeniami mechanicznymi, które powstają w wyniku penetracji szkodników. Po tym zabiegu możliwości zabezpieczenia drewna mamy praktycznie nieograniczone. Możemy użyć produktów szybkoschnących, które mają niedrażniący zapach i są bezpieczne dla dzieci. Ich głównym zaletami są szybki czas schnięcia oraz łatwa aplikacja. Pamiętajmy jednak, że każdy produkt, da nam inny efekt.

  • Olejowanie drewna

Olej to preparat, który podkreśli naturalny wygląd drewna. Olej wnika głęboko w deskę, nie tworząc żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Jest doskonały w przypadku twardych gatunków drewna.

  • Lakierowanie

Podkreśla naturalny wygląd drewna, jednak z efektem połysku lub półpołysku. Produkt należy nanosić wzdłuż słojów w taki sposób, by nie nakładać na siebie kolejnych warstw.

  • Drewno pokryte lakierobejcą

Lakierobejca, podobnie jak lakier, nadaje drewnu szlachetny, satynowy połysk. Doskonale podkreśla rysunek drewna. Jest zazwyczaj dostępna w kilku wersjach kolorystycznych.

  • Emaliowanie

Emalia całkowicie pokrywa rysunek drewna. Pozwala całkowicie zmienić wygląd mebli, gdyż na rynku dostępna jest pełna paleta kolorów emalii. Dodatkowo można jej użyć do malowania elementów metalowych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom