Konserwacja drewna na 4 sposoby: olej, lazura, bejca, lakier.

Anna Karda
Impregnacja drewna Drewno trzeba impregnować regularnie. Co kilka miesięcy albo lat. Wszystko zależy od użytego preparatu.
Impregnacja drewna Drewno trzeba impregnować regularnie. Co kilka miesięcy albo lat. Wszystko zależy od użytego preparatu. petrus67 (pixabay.com)
Możesz nadać drewnu połysk, zachować jego naturalny wygląd albo zupełnie zmienić kolor ogrodowego mebla lub balustrady. Wszystko zależy od metody, jaką wybierzesz.

Meble na balkon, tarasy i drewniane elewacje. By służyły latami, trzeba o nie regularnie dbać. W zależności od użytego środka, drewno będziesz impregnować raz na pół roku albo nawet co 5–6 lat. Impregnacja olejem do drewna jest najłatwiejsza, bo preparat wnika w nie głęboko nie pozostawiając powłoki. Przy kolejnym malowaniu można więc nanieść olej bez wcześniejszego zdzierania powierzchni. Lakiery i lazury działają ochronnie nawet kilka lat, lecz tworzą na powierzchni warstwę. Trzeba ją usuwać przed każdą kolejną impregnacją, by nowy preparat mógł wniknąć w drewno.

Warto przeczytać: Wybieramy meble na taras i do ogrodu

Lakierobejce barwią drewniane powierzchnie, podkreślając jednocześnie rysunek słojów. Są trwale i elastyczne, nadają się nawet do malowania elewacji drewnianych domów.
Impregnaty chronią drewno przed mrozem, deszczem i palącym słońcem, niektóre również przed naturalną korozją i owadami. Można nimi pokrywać także drewno nieoszlifowane.
Oleje podkreślają naturalne piękno drewna. Głęboko wnikają w zabezpieczaną powierzchnię, skutecznie chroniąc deski przed zabrudzeniami, wodą i promieniowaniem UV. Oleje można stosować na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń.

Olej do drewna

  • silnie wnika w drewno i nie tworzy na nim powłoki lakierowanej
  • chroni materiał przed wilgocią

Sposób stosowania oleju:
Podłoże wyrównaj, przeszlifuj i odpyl. Powierzchnia drewna musi być czysta i sucha. Nanieś 1-2 warstwy bezpośrednio z puszki, wcierając za pomocą pędzla aż do nasycenia. Powierzchnia wysycha całkowicie po jednej-dwóch dobach. Po tym czasie można dodatkowo przetrzeć drewno papierem ściernym drobnoziarnistym i nałożyć farbę.

Przeczytaj: Renowacja podłogi drewnianej ze zmianą koloru

Lazura do drewna

  • nadaje trwały kolor z widocznym rysunkiem słojów drewna
  • odporna na plamy z kawy, herbaty, alkoholu i oleju oraz zmienne warunki atmosferyczne

Sposób stosowania lazury:
Surowe, wcześniej niemalowane powierzchnie zaimpregnuj bezbarwnym preparatem drewnochronnym. Podłoże wyrównaj, przeszlifuj i odpyl. Powierzchnia drewna musi być czysta i sucha.
Drewno surowe i niezagruntowane pomaluj lakierobejcą rozcieńczoną, wg instrukcji na opakowaniu. Na zagruntowaną powierzchnię nanieś 2 warstwy bezpośrednio z puszki, za pomocą pędzla lub 1-2 warstwy, gdy jest to malowanie renowacyjne. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw zachowaj co najmniej 16-godzinną przerwę. Dla lepszego efektu dekoracyjnego poprzednią warstwę przetrzyj drobnoziarnistym papierem ściernym albo watą metalową.

Bejca kryjąca

  • kryje i nadaje kolor
  • powłoka odporna na wgniecenia i uderzenia oraz zmienne warunki atmosferyczne

Sposób stosowania bejcy:
Powierzchnie przeznaczone do użytkowania na zewnątrz zagruntuj przed malowaniem, gdy drewno będzie używane wewnątrz pomieszczeń, można je malować bejcą od razu, na surową powierzchnię. Podłoże wyrównaj, przeszlifuj i odpyl. Powierzchnia drewna musi być czysta i sucha.
Nanieś 1-2 powłoki za pomocą wałka, pędzla lub natrysku. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw zachowaj nawet kilkanaście godzin przerwy (około jednego dnia). Bejce w różnych kolorach można mieszać ze sobą dla uzyskania nowej barwy.

Zobacz: Malowanie płytek podłogowych. Jak i czym pomalować kafelki

Lakier do drewna

  • wydobywa kolor drewna
  • tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na blaknięcie, wodę i zmienne warunki atmosferyczne

Sposób stosowania lakieru:
Powierzchnie wcześniej niemalowane, a także przeznaczone do użytkowania na zewnątrz, zaimpregnuj bezbarwnym preparatem drewnochronnym. Podłoże wyrównaj, przeszlifuj i odpyl. Powierzchnia drewna musi być czysta i sucha.
Na zagruntowaną powierzchnię nanieś 2 warstwy bezpośrednio z puszki, za pomocą pędzla. Gdy jest to malowanie renowacyjne, polakieruj drewno 1–2 razy bez gruntowania. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw powinna minąć doba. Dla lepszego efektu dekoracyjnego poprzednią warstwę przetrzyj drobnoziarnistym papierem ściernym albo watą metalową.

W sprzedaży są także mieszanki preparatów ochronnych, które łączą cechy bejc i lakierów – lakierobejce czy bejce żelowe:

  • służą do ochronno-dekoracyjnego malowania, są odporne na światło i zmienne warunki atmosferyczne,
  • nadają kryjący kolor lub barwią drewno, podkreślając jego rysunek i jednocześnie chronią przed zniszczeniem,
  • po zastosowaniu niektórych preparatów drewno będzie także chronione przed szkodnikami,
  • tzw. lakierobejce extra tworzą też elastyczną powłokę, która pracuje razem z drewnem, co chroni przez złuszczaniem lakieru.

Warto kupić preparat do czyszczenia zabrudzeń organicznych, tłuszczu i zielonego nalotu z drewna, by nie dopuścić do utrwalenia ewentualnych plam i nalotów. 

Warto przeczytać: Nowe życie starych rzeczy: meble z wystawek  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom