Prace wykończeniowe w domu: etapy i kolejność prac

Agata Kaźmierczak
Prace wykończeniowe w domuPrace wykończeniowe należy wykonywać według ustalonego planu. Tylko wtedy zaoszczędzimy pieniądze a przede wszystkim czas.
Prace wykończeniowe w domuPrace wykończeniowe należy wykonywać według ustalonego planu. Tylko wtedy zaoszczędzimy pieniądze a przede wszystkim czas. Agata Kaźmierczak
Kolejność prac wykończeniowych to ważna sprawa. Dzięki ułożonemu planowi unikniemy dodatkowych kosztów i nonsensownie wykonywanych prac. Zyskamy też na czasie.

W momencie kiedy nasz dom jest już w stanie surowym zamkniętym, czyli okryty jest dachem, ma zamontowane drzwi i okna powinniśmy zaplanować jego wykończenie od wewnątrz. By jednak prace wykonywane były sprawnie, a ekipy remontowe nie kolidowały ze sobą, wszystkie prace powinny być zorganizowane i zaplanowane dużo wcześniej.

W tym celu warto sporządzić plan kolejności wykonywania prac przez zatrudnionych przez nas specjalistów. Kolejność ta nie powinna być jednak przypadkowa. Bowiem każdy etap wykańczania ma swój czas. Pamiętajmy, że źle sporządzony plan może narazić nas na zbędne koszta.

Najbardziej ekonomiczna kolejność wykonywanych prac wykończeniowych sporządzona przy pomocy specjalisty - technologa ds. wykończeniowych:

Warto wiedzieć: Jak wybrać dobrego fachowca do robót wykończeniowych? 

I etap: Montaż podstawowych domowych instalacji

Pierwszym etapem prac wykończeniowych jest przede wszystkim zamontowanie instalacji. To oczywiste. Kable i rury muszą być przecież niewidoczne a więc zamontowane bądź w ścianach, bądź w podłodze. Zatem zaczynamy od instalacji wodno-kanalizacyjnej, później elektryczna, gazowa, wentylacja i C.O. Jeśli rodzina ma zamiar zamontować centralny odkurzacz, jego instalację należy przeprowadzić zaraz po kanalizacyjnej. Na koniec pozostawiamy wszelkiego rodzaju alarmy, oprzewodowanie telefoniczne czy komputerowe. Ważne, by nie zapomnieć o ogrzewaniu podłogowym, jeśli takowe mamy w planach, powinno być instalowane jako ostatnie na tym etapie.

Zobacz takżeProjekt instalacji centralnego odkurzania: elementy i ich charakterystyka 

II etap: Wykonanie podłóg i tynków

Następnie ekipa przystąpić powinna do wykonania podłóg na surowo. W przypadku, kiedy mamy ogrzewanie podłogowe, niezbędne jest, by na tym etapie wykonać posadzki. Tu wskazane są wylewki samopoziomujące, które powodują, że podłoga jest równa. W tych pomieszczeniach, w których na podłogach mają się znaleźć płytki ceramiczne, nie warto robić wylewek samopoziomujących. Powierzchnia podkładu nie musi być bowiem bardzo gładka. Gdy podłogi są już zalane, wstawiamy narożniki we wnękach okiennych i drzwiowych po czym ekipa remontowa powinna wykonać tynkowanie budynku od wewnątrz.

Należy jednak zwrócić uwagę na temperaturę panującą wewnątrz budynku. Tynkować można bowiem dopiero wtedy, gdy temperatura przekracza 10 stopni Celsjusza, dlatego zimą nie jest tynkowanie nie jest wskazane. Może się okazać, że woda na ścianach będzie zamarzać, zamiast odparowywać. Pamiętajmy także o kolejności tynkowania: najpierw sufity, potem ściany. Podczas tynkowania możemy wstawić ścianki działowe, które też należy otynkować. Wszystko jednak zależy od tego czy pomieszczenia dzielone były murem już podczas budowy domu.

Ciekawe zjawiskoTynkarze na szczudłach 

III etap: Zabudowa lekka i szpachlowanie

Kolejnym etapem jest montowanie podwieszanych sufitów czyli tzw. zabudowa lekka. Doświadczenie wskazuje, że w każdym nowocześnie budowanym domu właściciele reflektują na taką formę wykończeniową. Zaletą takich sufitów jest możliwość uzyskania nowoczesnego oświetlenia oraz doskonały efekt wizualny. Kiedy sufit podwieszamy, nie musimy go też szpachlować. To duże udogodnienie, gdyż szpachlowanie zajmuje specjalistom sporo czasu. Następnie szpachlujemy i szlifujemy na gładko ściany, ale tylko w tych pomieszczeniach, w których planujemy ściany malować. W łazience czy w kuchni, gdzie położone zostaną płytki, szpachlować nie trzeba. Nie trzeba również szpachlować ścian, gdzie położona zostanie tapeta.

IV etap: Gruntowanie, malowanie mieszkania i prace glazurnicze

Następnie ściany gruntujemy, co zapobiegnie odparzaniu i spowoduje, że wzmocni się podłoże. Po gruntowaniu osadzamy parapety i malujemy ściany. Jednak pamiętajmy, żeby ściany były przede wszystkim suche. Następnie należy zamontować instalację sanitarną i wykonać prace glazurnicze. Po czym przystępujemy już do zabiegów kosmetycznych, jak na przykład instalacja wyłączników. Na tym etapie wskazane jest także montowanie podłóg. Pamiętajmy, że dobry fachowiec pod podłogi najpierw położy folię termoizolacyjną, podkład wygłuszający.

Podczas planowania prac wykończeniowych należy też uwzględnić istotną sprawę. Otóż kolejność wykonywanych czynności może ulegać zmianie, np. drzwi wstawiamy w zależności od ich rodzaju i modelu. Możemy zamontować je zaraz po otynkowaniu lub dopiero po wykonaniu prac glazurniczych. Wtedy niezbędna będzie rada specjalisty, który oceni, kiedy należy wykonać ów pracę.

Przeczytaj poradnik:Jaką farbę do ścian wybrać – matową, czy satynową? 

Cała reszta wykończenia mieszkania zależy tylko od nas. Po odejściu ostatniej ekipy remontowej, pozostaje już tylko wykończenie domu, oczywiście według własnego uznania. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom