Projekt instalacji centralnego odkurzania: elementy i ich charakterystyka

ewk
Odkurzanie centralneJednostka centralna systemu odkurzania centralnego
Odkurzanie centralneJednostka centralna systemu odkurzania centralnego Variovac Polska
Prace związane z montażem instalacji centralnego odkurzania powinny być, tak jak w przypadku innych domowych instalacji, poprzedzone sporządzeniem projektu.

Podczas sporządzania projektu instalacji centralnego odkurzania trzeba starannie zaplanować nie tylko miejsce umieszczenia jednostki centralnej ale i położenie gniazd ssących. Od odpowiedniego rozmieszczenia i wykonania wszystkich elementów systemu zależy bowiem jego niezawodność. Jest to też gwarancja naszego przyszłego zadowolenia z działania systemu.

Elementy systemu centralnego ogrzewania

Możemy zaliczyć je do czterech grup:

  1. gniazda ssące,
  2. materiały instalacyjne,
  3. odkurzacz centralny,
  4. akcesoria do sprzątania.

Gniazda ssące to jedyne elementy systemu, które montowane na ścianie lub w cokołach meblowych są zawsze widoczne. Najważniejsze przy projektowaniu to wybór odpowiedniego osprzętu (typu gniazda), ponieważ po zakończeniu robót trudno będzie zmienić puszki montażowe. Trzeba pamiętać, że każdy typ gniazda wymaga określonej puszki. Jedynymi gniazdami ssącymi, które można zamontować bezpośrednio na rurociągu są gniazda specjalne, tzw. gospodarcze. Przeznaczone są do pomieszczeń takich jak garaż, magazynek czy strych.

Inny specyficzny rodzaj gniazd ssących to szufelki automatyczne. Montuje się je najczęściej w cokołach mebli kuchennych lub tuż nad podłogą w przedpokojach lub przedsionkach czyli wszędzie tam gdzie korzystne jest zastosowanie tradycyjnej szczotki do zamiatania.

Drugi element systemu to dwucalowe rury, kształtki (kolana, trójniki, tłumiki, złączki, obejścia) i puszki montażowe z tworzywa sztucznego oraz odpowiedni klej.

Sercem systemu jest jednostka centralna. Powinno się ją montować w pomieszczeniach oddalonych od mieszkalnej części budynku – w garażu, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym, rzadziej na strychu. Zadaniem jednostki centralnej jest wytworzenie podciśnienia w instalacji, dzięki czemu możliwe jest zasysanie powietrza zawierającego kurz ze sprzątanego pomieszczenia.

Warto przeczytać: Centralne odkurzanie: jednostka centralna i sposoby filtracji 

Akcesoria do sprzątania sprzedawane są najczęściej w komplecie z jednostką centralną. Należą do nich: węże elastyczne z końcówką zgodną z kształtem gniazda (rury ssące), rury teleskopowe, różnego rodzaju szczotki i ssawki. Ale można też dodatkowo wyposażyć instalację w inne akcesoria, np. szczególnie przydatny separator. Wpięty pomiędzy gniazdo a wąż ssący, służy do zbierania płynów i innych materiałów np. popiołu z kominka.

Podstawowe zasady doboru elementów systemu odkurzacza centralnego

Planowanie rozpoczynamy od określenia liczby i rozmieszczenia gniazd ssących. Będzie to zależało przede wszystkim od powierzchni przeznaczonej do sprzątania. Musimy pamiętać, że ważna jest powierzchnia całkowita a nie użytkowa mieszkania czy domu. Przecież schody, garaż, balkon czy taras też sprzątamy, a przecież montujemy odkurzacz centralny właśnie po to, żeby w takich miejscach nie biegać z odkurzaczem tradycyjnym. Dla własnej wygody warto zaprojektować jedno gniazdo gospodarcze blisko bramy garażowej, żeby łatwo było nam odkurzać samochód stojący na podjeździe.

Kiedy ostatecznie określiliśmy liczbę gniazd i ich rozmieszczenie możemy określić długość węża ssącego. Następnym krokiem jest ustalenie lokalizacji jednostki centralnej. Przy wyborze samej jednostki ważne są trzy podstawowe czynniki: cena, wielkość i moc. O ile cena zależy od indywidualnych możliwości kupującego o tyle wielkość i moc odkurzacza zależy od długości instalacji i liczby gniazd ssących czyli maksymalnej powierzchni sprzątania (wyrażonej w metrach kwadratowych).

Etapy montażu odkurzacza centralnego

Warto pamiętać o tym, że dla instalacji centralnego odkurzania istnieje możliwość wykonania jej w dwóch etapach. Pierwszy etap zawsze obejmuje montaż dwóch pierwszych elementów systemu: rur i osprzętu. Wiąże się to ze specyfiką montażu tych elementów. Rozprowadzeniu przewodów i montaż gniazd wymaga najczęściej wykonania „brudnych" robót budowlanych (przebić i bruzd w ścianach i stropach). Dlatego najlepszym momentem wykonania pierwszego etapu inwestycji jest sama budowa domu lub jego generalny remont. Drugi etap to zakup i montaż jednostki centralnej wraz z wyposażeniem (akcesoriami).
W ten sposób również wydatki związane z tą inwestycją możemy rozłożyć w czasie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom