Jak wybrać dobrego fachowca do robót wykończeniowych. Poradnik

Agata Kaźmierczak
fachowiecWybór dobrego fachowca nie jest rzeczą prostą. Łatwo pogubić się wśród tylu ofert. Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwania powinniśmy zastanowić się czego będziemy oczekiwać od wybranego fachowca.
fachowiecWybór dobrego fachowca nie jest rzeczą prostą. Łatwo pogubić się wśród tylu ofert. Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwania powinniśmy zastanowić się czego będziemy oczekiwać od wybranego fachowca. Ytong Multipor
Kiedy planujemy remont mieszkania lub w wybudowanym domu pozostało już tylko wykończenie wnętrza, musimy dokonać wyboru fachowców. Jak się okazuje, to nie lada frasunek, bo dobry robotnik jest dziś na wagę złota.

Prace wykończeniowe wymagają wielu godzin precyzyjnej pracy. Oczywiście możemy je wykonać sami, jeśli mamy czas i smykałkę do tego typu prac. Często jednak bywa tak, że nawet jeśli zaczynamy sami wykańczać wnętrze mieszkania, po pewnym czasie ciąg dalszy i tak zlecamy fachowcom. I wtedy pojawia się problem, bo stajemy przed wyborem firmy remontowej. Sen z powiek spędza nam metoda wyłonienia tej właściwej firmy wśród tylu ofert.

Doradzimy ci, jak znaleźć solidnych robotników i czym kierować się przy wyborze ekipy remontowej.

Gdzie szukać ekipy remontowo-wykończeniowej?

Jest kilka sposobów na znalezienie prawdziwych fachowców z branży remontowej. Każdy sposób może zakończyć się sukcesem, jeśli tylko będziemy ostrożni w podejmowaniu decyzji. A więc dobrej ekipy remontowej szukać możemy przez internet choć ta metoda, niestety, bywa zawodna. Często pozytywne komentarze korzystających z usług firmy, okazują się tylko pustymi słowami. Przecież opinię w sieci może napisać każdy, nawet właściciel firmy. Musimy być bardzo ostrożni, a przede wszystkim nie podejmować decyzji pochopnie.

Przeglądając oferty pamiętajmy, że właściciele firm nie zawsze podają prawdziwe informacje. Liczyć należy się także z tym, że robotnicy nazywani w sieci „fachowcami" mogą okazać się zwykłymi oszustami. Dlatego ostrożny – zawsze ubezpieczony.

Firmę wybieramy też z polecenia rodziny lub znajomych. Ten sposób poszukiwań jest bardziej praktyczny i wiarygodny niż poprzedni. Oczywiste jest, że bliscy znajomi nie polecą nam firmy, której wykonana praca to fuszerka. Ale uwaga! Ten sposób bywa zawodny, bowiem to, co wydaje się dla jednych ludzi wykonane bardzo dobrze może okazać się fuszerką w oczach innych. Mamy tę przewagę, że przed wyborem możemy odwiedzić znajomych i przekonać się na własne oczy, jak fachowiec wykonał swoją pracę. To najlepszy sposób.

Wybrać firmę możemy także z ogłoszeń zamieszczonych w mediach lokalnych: prasie, radiu czy w telewizji. Ten sposób wyboru może okazać się bardzo dobry. Ale jak zwykle warto dowiedzieć się najpierw o wybranej ekipie remontowej jak najwięcej, a tym bardziej nie zatrudniać nikogo w ciemno.

 Dowiedz się: Brygadę remontową zatrudnić z fakturą czy bez faktury

O co zapytać właściciela firmy remontowej podczas pierwszego spotkania?

Kiedy w końcu trafimy na firmę remontową, spełniającą początkowo nasze oczekiwania i dojdzie do spotkania z jej właścicielem lub przedstawicielami, oprócz negocjacji ceny, przede wszystkim w pierwszym etapie powinniśmy zapytać:

  • Jak długo firma istnieje na rynku? Zawsze bezpieczniej zatrudnić firmę renomowaną o utartej pozycji na rynku. Choć wtedy musimy liczyć się najczęściej z wyższą ceną.
  • Jakie i gdzie były przeprowadzone przez firmę dotychczasowe remonty? Po odpowiedzi na to pytanie będziemy mogli stwierdzić, czy firma zatrudniana była do remontów mieszkań, biur czy może innych pomieszczeń. Ponadto warto zobaczyć wybraną realizację.
  • Jaki jest zakres umiejętności pracowników, ich specjalizacje, praktyka? Czy firma lub jej pracownicy uzyskali jakieś certyfikaty? To świadczyć będzie o jakości wykonanej pracy.
  • Jakie jest wykształcenie pracowników oraz ich kwalifikacje?
  • Czy firma ma referencje? Opinie wystawiane firmie są bardzo ważnym elementem w jej funkcjonowaniu. Jeśli przy tym pytaniu pojawi się jakakolwiek wątpliwość, nie brnijmy w kontrakt dalej.
  • Przybliżona cena wykonania dzieła. Często to ona decyduje o tym, czy zatrudnimy daną firmę czy nie.

Jeśli pierwszy etap rozmów przebiegnie pomyślnie, w drugim etapie pytaj o:

  • Czas w jakim firma powinna się zmieścić z wykonaniem dzieła
  • System pracy robotników, np. czy pracują w soboty, ile godzin dziennie
  • Kto sprawuje nadzór nad pracownikami firmy
  • Zakupienie materiałów. Często bywa tak, że firma dostarcza wiele materiałów lub oferuje usługi pomocy w ich wyborze

Na rynku w branży remontowej pojawia się wielu pseudofachowców, którzy potrafią co nieco, ale ostatecznie okazuje się, że praca nie jest wykonana dostatecznie dobrze. Jeśli wcześniej dowiemy się więcej o firmie, którą chcielibyśmy zatrudnić, może się to okazać dla nas zbawienne.

Dobry fachowiec – czyli jaki?

Przede wszystkim posiadający odpowiednie wykształcenie, a co za tym idzie kwalifikacje do wykonywania zawodu. Dobrze, jeśli potwierdzone będą certyfikatem lub dyplomem ukończenia kursów czy szkoły. Ważne też, jeśli posiada praktykę w zawodzie, dzięki temu będziemy wiedzieć, że nie zatrudniamy nowicjusza. Fachowiec powinien być człowiekiem otwartym, z którym łatwo możemy się komunikować, zgłaszać mu swoje uwagi i oczekiwać od niego propozycji rozwiązań.

Bywa, że w czasie remontu wiele spraw nie przebiega zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Wtedy fachowiec powinien zgłaszać wszystko zleceniodawcy. Dobry pracownik firmy remontowo-wykończeniowej powinien posiadać wiadomości teoretyczne i praktyczne, znać najnowsze rozwiązania w budownictwie i nie bać się ich stosować. Jest jeszcze jedna, ostatnia cecha, którą powinien posiadać dobry fachowiec - ta cecha to solidność. Solidny robotnik wykona swoją pracę zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, a przede wszystkim wykona ją tak, jakby remontował swoje własne mieszkanie.

 Spójrz to ważne: Zakup mieszkania do remontu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę 

Kilka porad, które warto wykorzystać zanim podpiszesz umowę z firmą remontową

  • Sprawdź dokładny adres firmy, numer regon, dane teleadresowe, możesz również sprawdzić czy firma posiada stronę internetową, gdzie jeszcze się ogłasza, jakie krążą w sieci komentarze dotyczące ekipy.
  • Unikaj firm, które zbyt szybko podadzą dokładną wycenę wykonania dzieła. Nie jest to od razu możliwe, gdyż wiele spraw pojawia się dopiero w trakcie pracy. Dodatkowe koszta, materiały a nawet zmiana koncepcji.
  • Wybierz firmę specjalizującą się w jakiejś dziedzinie, bo firmy od wszystkie, to firmy do niczego
  • Pochopnie nie wpłacaj żadnych zaliczek. Jeśli firma remontowa zażąda uprzedniej wpłaty na rzecz wykonywanej pracy, nie będziemy mieć pewności, że pojawi się jeszcze na budowie. 

Przeczytaj równieżKoszt remont mieszkania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom