Pożyczka czy kredyt hipoteczny – co wybrać? Sprawdź, czym się różnią i podejmij świadomą decyzję

Artykuł sponsorowany
Pożyczka czy kredyt hipoteczny – co wybrać? Sprawdź, czym się różnią i podejmij świadomą decyzjęPożyczka czy kredyt hipoteczny – co wybrać? Sprawdź, czym się różnią i podejmij świadomą decyzję
Pożyczka czy kredyt hipoteczny – co wybrać? Sprawdź, czym się różnią i podejmij świadomą decyzjęPożyczka czy kredyt hipoteczny – co wybrać? Sprawdź, czym się różnią i podejmij świadomą decyzję mFinanse
Z pozoru może się wydawać, że pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to te same produkty. Choć mają ze sobą wiele wspólnego, tak naprawdę każdy służy do finansowania innych celów.

Różnią się także warunkami, jakie należy spełnić, aby je otrzymać. Kiedy zdecydować się na pożyczkę, a kiedy na kredyt hipoteczny? Sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie lepsza. 

 

Pożyczka i kredyt hipoteczny – czym właściwie są?
Pożyczka hipoteczna to nic innego jak sposób na otrzymanie dodatkowych środków finansowych. Uzyskane fundusze możesz przeznaczyć na np. nowy samochód lub sprzęt AGD. Warto wiedzieć, że decydując się na tę opcję możesz starać się o większą kwotę niż w przypadku pożyczki gotówkowej, ponieważ jej zabezpieczenie stanowi nieruchomość. Maksymalna suma zobowiązania może się różnić w zależności od oferty banku. Zazwyczaj banki proponują kwotę do 70% wartości nieruchomości.

Kredyt hipoteczny to natomiast dodatkowe środki na sfinansowanie konkretnego celu związanego z zabezpieczeniem potrzeb mieszkaniowych, np.:

• zakupu wybranego mieszkania,
• budowy domu,
• remontu lub wykończenia nieruchomości,
• zakupu działki.

Cel kredytowania jest zawsze sprecyzowany w umowie. Starając się o tę formę kredytu będziesz zobligowany do wniesienia wkładu własnego. Obecnie w większości banków wynosi on 20% wartości nieruchomości, ale są i takie banki, które wymagają tylko 10%.

Podobieństwa – czyli co łączy pożyczkę hipoteczną i kredyt hipoteczny

 
Wspólną cechą łączącą te dwa produkty hipoteczne jest wysoka kwota, o którą można się starać oraz długi okres spłaty.

Kolejnym, a może nawet głównym, podobieństwem pożyczki i kredytu hipotecznego jest forma zabezpieczenia spłaty zobowiązania – zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, jest to hipoteka na nieruchomości. Jednak i tutaj możemy dopatrzyć się małej różnicy. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego może być finansowana nim nieruchomość, natomiast pożyczki będzie hipoteka na nieruchomości będącej już własnością pożyczkobiorcy bądź osoby trzeciej. Na główny koszt kredytu i pożyczki hipotecznej składają się oprocentowanie, które może być stale lub zmienne, oraz prowizja.

Różnice pomiędzy pożyczką, a kredytem hipotecznym

 
Wybierając pomiędzy tymi dwoma produktami musisz mieć świadomość, że są to dwa różne rozwiązania finansowe, których nie należy mylić.

Kredyt hipoteczny można zaciągnąć na zakup mieszkania, budowę domu lub remont nieruchomości, natomiast pożyczka hipoteczna udzielana jest na dowolny cel. Kolejną kwestią są różne przepisy prawne, na podstawie których są udzielane. Kredyt hipoteczny jest udzielany wyłącznie przez banki na podstawie Prawa bankowego i Ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U 2017 Poz. 819). Pożyczka hipoteczna może być przyznana zarówno przez bank, jak i przez inną instytucję. Jest ona regulowana głównie przepisami Kodeksu cywilnego.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę mFinanse.

 
Pamiętaj, że wybór pomiędzy pożyczką a kredytem hipotecznym powinien być podyktowany nie tylko potrzebami i celem finansowania, ale także warunkami umowy. Decydując się na tak wysokie zobowiązanie finansowe warto porównać dostępne na rynku oferty. Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy ich analizie, skorzystaj z pomocy eksperta mFinanse

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom