Mieszkasz w województwie podlaskim i masz dom o powierzchni użytkowej do 200 metrów kwadratowych lub budujesz taki właśnie dom? Nasz konkurs „DOM Z POMYSŁEM. Najlepsze rozwiązania eko i/lub energooszczędne dla domu" skierowany jest właśnie do Ciebie!
Podziel się z nami swoim pomysłem lub pomysłami na to, co można zrobić, by zmniejszyć straty ciepła w domu, jak wykorzystać nieużywane do tej pory zasoby energetyczne oraz jak pozyskać energię z odnawialnych źródeł. A może do głowy przychodzi Ci innowacyjne rozwiązanie ekologiczne i/lub energooszczędne do zastosowania w domu? Podziel się również z nami swoimi sposobami na płacenie niższych rachunków za ogrzewanie, prąd i wodę.
Przeczytaj również: Zastosowanie pompy ciepła w nowym i starym domu
By wziąć udział w konkursie...
Aby zgłosić swój udział w konkursie, trzeba przesłać pomysł lub zrealizowany już projekt wykorzystujący rozwiązania eko i/lub energooszczędnego dla domu.
Prace konkursowe można przesłać drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną.
Mail zatytułowany „Dom z pomysłem" należy kierować na adres [email protected]. Termin nadsyłania maili upływa o godz. 23:59 w dniu 9 czerwca 2015 roku.
Zgłoszenie pocztą zwykłą trzeba przesłać na adres Polska Press Sp. z o.o., ul. św. Mikołaja 1, 15-419 Białystok z dopiskiem na kopercie „Dom z pomysłem". Musi ono trafić na wskazany adres do 9 czerwca 2015 roku.
Co powinno zawierać zgłoszenie konkursowe? Należy w nim podać: imię i nazwisko osoby zgłaszającej swój udział w konkursie, jej adres zamieszkania i telefon kontaktowy oraz dołączyć pracę konkursową, która składa się z opisu pomysłu na ekologiczne i/lub energooszczędne rozwiązanie albo opisu zrealizowanego projektu. Zgłoszenie konkursowe można wzbogacić o zdjęcie, jeżeli pomysł został już wdrożony w życie.
Praca konkursowa nie powinna być długa. Opis pomysłu musi zmieścić się na kartce formatu A4. Powinna być napisana czcionką o wysokości minimum 12 punktów. Nie zależy nam na tym, by była pisana językiem technicznym. Po prostu podzielcie się z nami swoimi pomysłami na dom ekologiczny i bardziej energooszczędny. Prace przesyłane mailem zapiszcie w jednym z formatów: doc lub pdf.
Cenna nagroda w zasięgu ręki
Nagrodą główną jest kompletna instalacja odnawialnego źródła energii. Ufundowana w konkursie pompa ciepła ma moc 10 kW. Zwycięzca konkursu dostanie ją w pakiecie z odwiertem wykonanym nowoczesną metodą – Geotermalnym Systemem Geothermal Radial Drilling GRD 4R oraz montażem. Tak wykonane odnawialne źródło energii ogrzeje dom o powierzchni użytkowej do 200 metrów kwadratowych.
Wyniki konkursu i przekazanie nagrody
Na ogłoszenie oficjalnych wyników zapraszamy 14 czerwca na Porannego Targi Budowlane, które w tym roku po raz pierwszy organizowane są na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Podczas imprezy targowej laureatowi zostanie wręczony symboliczny voucher na nowoczesną pompę ciepła wraz z jej montażem.
Zobacz: Oni wygrali konkurs DOM Z POMYSŁEM
Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie!
WARTO WIEDZIEĆ!
Jak działa pompa ciepła?
Dolnym źródłem dla pompy ciepła jest energia cieplna. Jej temperatura mieści się między 0 a 60 stopni Celsjusza. Do niedawna, by pozyskać ciepło z gruntu, wykonywało się głębokie odwierty pionowe (była to tzw. pionowa instalacja sond) lub układało się kolektory płaskie, które zajmowały bardzo duży obszar na działce. Techniki te generowały wysokie koszty instalacji pompy ciepła i ingerowały w środowisko naturalne.
Z badań nad gruntem wyszło jednak, że najefektywniejszą głębokością odwiertów jest zakres od 10 do 20 metrów. Naukowcy opracowali więc nowoczesną technologię GRD (Geothermal Radial Drilling, czyli geotermalne wiercenie radialne). Źródło ciepła wykonuje się w tej metodzie wiertnicą geotermalną (np. Geodrill 4R lub jej nowocześniejszą wersją Geodrill 8R).
Wiertnicą można wykonywać odwierty "na mokro" i "na sucho". Pierwsza metoda wykorzystuje pompę wodną o wysokiej wydajności i sprawdza się w gruntach luźnych, lepkich i plastycznych. Odwiert "na sucho" wykorzystuje młotek udarowy, który sprawdza się w gruntach twardych, suchych i zwartych. Sondy w urządzeniu instalowane są radialnie, pod kątem od 35 do 65 stopni z jednej studni startowej, wokół jej osi (przypomina to system korzeniowy drzewa). Pozwala to na zachowanie optymalnej głębokości wierceń i efektywne wykorzystanie powierzchni działki. Dzięki wykonywaniu odwiertów pod kątem można instalować sondy nawet pod już istniejącym budynkiem. A szybkość i wydajność pracy maszyny zapewnia obniżenie kosztów wykonania dolnego źródła.
Sponsorem Konkursu Dom z Pomysłem była firma Optima.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?