Zastosowanie pompy ciepła w nowym i starym domu

ewk
wysokowydajna pompa ciepła solanka-woda Dimplex SI 14TUWysokowydajna pompa ciepła solanka-woda
wysokowydajna pompa ciepła solanka-woda Dimplex SI 14TUWysokowydajna pompa ciepła solanka-woda Glen Dimplex Polska
Pompy ciepła, to technologia przyszłości, wykorzystująca odnawialne zasoby energii naturalnej, której źródłem może być powietrze atmosferyczne, grunt, woda powierzchniowa lub podziemna.

Coraz częściej uzasadnione ekonomicznie staje się zastosowanie pomp ciepła (PC) w systemach centralnego ogrzewania oraz klimatyzacji lub przy podgrzewaniu wody użytkowej. Pompę ciepła można zastosować jako jedyne źródło ciepła lub jako źródło współpracuje ze źródłem szczytowym.

Zobacz również: Pompa ciepła i czas zwrotu takiej inwestycji

W przypadku, gdy pompa ciepła jest jedynym urządzeniem grzewczym (tzw. układ monowalentny), jej moc dobierana jest na 100% pokrycia zapotrzebowania na ciepło budynku i z praktyki wynika, że najczęściej to rozwiązanie jest stosowane w nowo budowanych domach. W tym przypadku, najtaniej i najprościej jest do niego dobrać i wykonać niskotemperaturowe górne źródło zasilania, z którym PC współpracuje najbardziej efektywnie i ekonomicznie. Mamy wówczas do wyboru system ogrzewania płaszczyznowego (podłogowe, ścienne lub sufitowe) lub z wykorzystaniem grzejników niskotemperaturowych.

W układzie z dwoma urządzeniami grzewczymi (tzw. biwalentnym) pompa ciepła współpracuje z drugim źródłem ciepła, najlepiej z kondensacyjnym kotłem gazowym lub olejowym. Może nim być również kominek z płaszczem wodnym lub grzałka elektryczna. Wówczas moc PC dobierana jest na ok. 85%-90% całkowitego pokrycia zapotrzebowania na ciepło budynku. Najczęściej spotykane rozwiązanie to uzupełnianie brakującej mocy tylko w najzimniejsze dni w roku (gdy temperatura spada poniżej – 15oC) za pomocą grzałki elektrycznej załączanej przez PC.

Ciekawym, chociaż wciąż mało popularnym u nas rozwiązaniem jest tzw. system retrofit. W Polsce firmy są jeszcze mało zainteresowane rynkiem retrofit i słabo przygotowane do działań na tym rynku. W systemie tym chodzi o zastosowanie nowoczesnej technologii w starych systemach, czyli zastosowanie pomp ciepła w już istniejących domach. Jednym ze sposobów modernizacji starego systemu ogrzewania jest ww. system biwalentny. Od kilku lat na rynku pojawia się coraz więcej dopracowanych i sprawdzonych już w praktyce propozycji retrofitu. Wielu producentów z powodzeniem pracuje nad specjalnymi rozwiązaniami pomp ciepła, zdolnymi do pracy przy temperaturach 65–75°C. Jednak do modernizacji ogrzewania w starym budynku trzeba mieć dobrą, doświadczoną ekipę instalacyjną, gdyż jest to zadanie na ogół bardziej skomplikowane niż budowa instalacji w nowym budynku.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzielimy, ze względu na dolne źródło zasilania, na:

  1. pompy gruntowe – ciepło jest pobierane z gruntu przez sondy pionowe lub kolektory poziome;
  2. pompy wodne – źródłem ciepła są wody gruntowe (system studni) lub wody powierzchniowe (rzeki, jeziora, stawy);
  3. pompy powietrzne – konstruowane z wykorzystaniem powietrza atmosferycznego jako źródła ciepła.

Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że dobór pompy ciepła powinien być poprzedzony dokładnymi obliczeniami cieplnymi, w których należy uwzględnić zyski ciepła jawnego i utajonego, infiltrację powietrza i jego wymianę oraz specyficzne czynniki istotne dla ogrzewania lub klimatyzacji obiektu. Duży wpływ na wybór rodzaju i mocy PC mają też położenie geograficzne, warunki wietrzności czy nasłonecznienie domu. Bilansu ciepła dla budynku musi być wyliczony prawidłowo, ponieważ skutkiem każdej różnicy pomiędzy rzeczywistym, a wyliczonym zapotrzebowaniem mocy cieplnej będzie zły dobór pompy ciepła.

Najpoważniejszą konsekwencją zaniżonego OZC (obliczenia zapotrzebowania ciepła) jest określenie za małej mocy pompy ciepła w stosunku do zapotrzebowania na ciepło i co za tym idzie, znaczy wzrost kosztów eksploatacyjnych. Grzałka elektryczna wbudowana w pompie ciepła, będzie przejmować zbyt często rolę głównego źródła ciepła w budynku. Równie ważny jest też odpowiedni dobór pojemności zasobnika wody użytkowej. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom