Pośrednicy nieruchomości i rzeczoznawcy ukarani przez Inspekcję Handlową. Problemy m.in. z ubezpieczeniami OC

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
pośrednicy nieruchomościJak wykazała kontrola IH, pośrednicy nieruchomości często zapominali o ubezpieczeniu OC.
pośrednicy nieruchomościJak wykazała kontrola IH, pośrednicy nieruchomości często zapominali o ubezpieczeniu OC. 123RF.com
Inspekcja Handlowa skontrolowała agentów i zarządców nieruchomości oraz rzeczoznawców majątkowych. W toku kontroli wykryto szereg nieprawidłowości.

100 pośredników nieruchomości, 29 zarządców nieruchomości i 35 rzeczoznawców majątkowych skontrolowała Inspekcja Handlowa. U 32 przedsiębiorców wykryto nieprawidłowości, z czego większość dotyczyła obowiązkowego ubezpieczenia OC. W związku z kontrolą UOKiK opublikował porady na temat tego, jak nie dać się oszukać m.in. biurom nieruchomości.

Pośrednicy nieruchomości, zarządcy i rzeczoznawcy majątkowi pod lupą IH

Kontrola Inspekcji Handlowej objęła 158 przedsiębiorców działających na rynku nieruchomości. Jak podkreśla IH, konsumenci często wydają na tym rynku znaczne kwoty, dlatego szczególnie ważne jest, żeby mogli czuć się bezpiecznie.

– Często środki finansowe zaangażowane w tego rodzaju transakcje stanową dorobek życia – czytamy w raporcie IH. – Umowy zawierane w ramach ustawy o gospodarce nieruchomościami są dla konsumentów niezwykle doniosłe, zważywszy na ich ponadprzeciętną wartość oraz społeczne znaczenie.

Zobacz: Oszuści mieszkaniowi na rynku sprzedaży. Jak działają?

Wyniki kontroli – 32 przedsiębiorców z nieprawidłowościami na 158 zbadanych – można uznać za względnie pozytywne. Nie wykryto np. zbyt wielu problemów z legalnością prowadzonej działalności. Zdarzył się tylko jeden przypadek przedsiębiorcy, który zajmował się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami bezprawnie – okazało się, że nie dokonał obowiązkowego zgłoszenia działalności do ewidencji KRS i CEIDG. Został za to ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł. Musi także dopełnić zaległego obowiązku.

Ubezpieczenie OC najczęstszym źródłem problemów – i kar

Przeważająca większość wykrytych problemów dotyczyła ubezpieczenia OC, które ma na celu chronienie klienta przed szkodami wynikającymi z działalności przedsiębiorcy. Jak przypomina IH, posiadanie takiego ubezpieczenia jest obowiązkowe dla wszystkich:

  • pośredników nieruchomości,
  • zarządców nieruchomości,
  • rzeczoznawców majątkowych.

Za prowadzenie którejkolwiek z tych działalności bez wykupienia OC grozi kara pieniężna. Podczas kontroli Inspekcja stwierdziła 8 takich przypadków – 4 wśród pośredników i po 2 wśród pozostałych grup przedsiębiorców. W efekcie wydano 4 decyzje o nałożeniu kar finansowych o łącznej wartości blisko 50 tys. zł (a w toku jest jeszcze jedno postępowanie).

Sprawdź: Getin Noble Bank z karą od UOKiK

IH sprawdziła też, czy przedsiębiorcy pamiętają o innym ważnym obowiązku – dołączaniu kopii ubezpieczenia OC do umów zawieranych z klientami. Tu znów najczęściej problemy wykrywano w biurach nieruchomości. Na 26 przedsiębiorców, u których wykryto ten problem, 20 pośredniczyło w obrocie domami i mieszkaniami. O kopii OC zapominało też 4 zarządców nieruchomości i 2 rzeczoznawców. Po kontroli IH przedsiębiorcy dobrowolnie dosłali klientom brakujące dokumenty, więc nie nałożono żadnych kar.

UOKiK: nie daj się oszukać na rynku nieruchomości

Wraz z informacją o wynikach kontroli UOKiK opublikował kilka porad na temat tego, jak nie paść ofiarą oszustów na rynku nieruchomości. Najważniejsze z nich to:

  • pamiętaj, że każdy pośrednik nieruchomości, zarządca czy rzeczoznawca powinien mieć ubezpieczenie OC i że możesz żądać jego okazania;
  • kontroluj, czy przy zawieraniu umowy otrzymujesz kopię ubezpieczenia OC,
  • pamiętaj, że umowę z agentem zawsze zawiera się na piśmie i tylko ustalenia pisemne są wiążące;
  • czytaj dokładnie umowę, sprawdzając zwłaszcza, czy nie zawiera klauzul niedozwolonych (np. że pośrednik otrzyma prowizję, nawet jeśli znajdziesz kupca sam);
  • zwróć uwagę na to, by umowa jasno precyzowała, ile i za co zapłacisz pośrednikowi;
  • uważaj na firmy, które pobierają opłaty za udostępnianie adresów nieruchomości albo prezentację mieszkania.

W razie problemów konsumenci mogą szukać pomocy u UOKiK drogą mailową lub telefoniczną (dane kontaktowe tutaj). Z kolei w razie podejrzenia oszustwa należy jak najszybciej skontaktować się z policją lub prokuraturą.

Przeczytaj: Wyłudzenie kredytu. Jak się bronić przed oszustami?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom