Spis treści
Porzeczka złota pięknie kwitnie? Co to za krzew?
Porzeczka złota (Ribes aureum) często jest zaliczana do porzeczek ozdobnych, choć ma też jadalne owoce. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale dobrze zadomowiła się w europejskich i polskich ogrodach. To krzew średniej wielkości (może mieć do 2-3 m wys.). Jej drewniejące pędy są słabo rozgałęzione, mogą wnosić się do góry lub rozchylać na boki, a najstarsze i najdłuższe – lekko przewieszać się. Liście tej porzeczki są nieduże, z trzema mocnymi wcięciami (trójklapowe). Bardziej przypominają liście agrestu, z którym również jest spokrewniona. Jesienią przybierają intensywne kolory – pomarańczu, czerwieni, a nawet fioletu. Ale największą ozdobą porzeczki złotej są kwiaty. Żółtozłociste, dość duże, zebrane są w tzw. grona po kilka- kilkanaście sztuk. Porzeczka złota kwitnie głównie w maju (czasem termin rozciąga się na kwiecień lub czerwiec, w zależności od pogody).
Uprawa porzeczki złotej. Podstawowe wymagania
Porzeczka złota należy do mało wymagających i odpornych krzewów. Jest bardzo wytrzymała na mróz, znosi czasową suszę oraz różnej jakości glebę, a także miejskie zanieczyszczenia. Jeśli jednak zależy nam na tym, by pięknie kwitła, warto jej zapewnić:
- miejsce w słońcu lub półcieniu,
- w miarę żyzne, próchnicze podłoże,
- podlewanie w okresach suszy.
Nie sadź porzeczki przy sosnach
Porzeczki złotej (ani innych) nie należy sadzić w pobliżu sosen. Wynika to z faktu, że jest choroba grzybowa – rdza wejmutkowo-porzeczkowa, która do rozwoju potrzebuje obu tych gatunków. Jeśli rosną one w swoim sąsiedztwie, są narażone na porażenie przez ten grzyb.
Owoce porzeczki złotej
Owoce tej porzeczki najczęściej mają ciemne zabarwienie i przypominają czarne porzeczki. Spotyka się też odmiany owocujące na żółto. Dojrzewają one latem, od lipca do września. Wiele osób odbiera ich zapach jako nieprzyjemny, ale są jadalne. Szczególnie dobrze nadają się na przetwory, bo na surowo ich smak jest dość kontrowersyjny.
Porzeczka złota na żywopłot i nie tylko
Ten krzew można sadzić jak owocowy lub ozdobny (wtedy najlepiej wygląda w niewielkich grupach). Ale można go także wykorzystać na żywopłot, nawet przy ruchliwych ulicach, bo jest odporny na zanieczyszczenia. Jednak oczywiście w takiej sytuacji nie wykorzystujmy jego owoców!
Warto wiedzieć, że w ogrodnictwie porzeczka złota często jest używana jako podkładka przy uprawie innych gatunków porzeczki oraz agrestu.
Przycinanie porzeczki złotej
Porzeczka złota ma dość luźny pokrój, dlatego warto ją przycinać, by ją ukształtować. Zaczyna się to robić w trzecim roku uprawy (wtedy też powinna zakwitnąć po raz pierwszy). Pędy można skrócić o 1/3. Potem tnie się ją w miarę potrzeb, warto też usuwać najstarsze pędy. Kiedy ciąć porzeczkę złotą? Robi się to po kwitnieniu! Inaczej pozbawimy się szans na kwiaty. Jeśli uprawiamy ją z myślą o owocach, właściwym termin cięcia będzie po zbiorach.
Podpowiadamy: Jak i kiedy przycinać porzeczki czarne, czerwone i białe? Można to zrobić w dwóch terminach
Uwaga na rozłogi!
Porzeczka złota tworzy podziemne rozłogi, za pomocą których się rozrasta. Można je usuwać, ale dobrym sposobem jest wykorzystanie barier korzeniowych. Tę cechę można też wykorzystać z pożytkiem dla nas, np. przy obsadzaniu skarp lub jako źródło sadzonek.
Przechowywanie w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?