Rośliny na skarpę. Co posadzić na ogrodowej skarpie? Polecamy krzewy, rośliny okrywowe i inne byliny

Katarzyna Józefowicz
Skarpa w ogrodzie jest wyzwaniem. Ale można ją obsadzić roślinami tak, że będzie wyglądała pięknie, a podłoże będzie stabilne. Radzimy, jakie rośliny posadzić na skarpie.
Skarpa w ogrodzie jest wyzwaniem. Ale można ją obsadzić roślinami tak, że będzie wyglądała pięknie, a podłoże będzie stabilne. Radzimy, jakie rośliny posadzić na skarpie. skda (pixabay.com)
Skarpa w ogrodzie to teren trudny do zagospodarowania i obsadzenia roślinami. Jednak może stać się bardzo atrakcyjnym elementem ogrodu. Są rośliny, głównie zadarniające i krzewy, które chętnie rosną na skarpach, bo również w naturze rosną na zboczach. Takie rośliny posadzone na skarpie będą nie tylko ładnie wyglądać, ale też będą stabilizować grunt.

Spis treści

Skarpa w ogrodzie
W większości ogrodów zdarzają się miejsca trudne do zagospodarowania. Czasami są to suche lub cieniste zakątki, a czasami skarpy i nasypy. Zwykle jednak łatwiej jest nam znaleźć rośliny nadające się do cienia lub dobrze znoszące suszę, niż gatunki odpowiednie na skarpę. Takie ukształtowanie terenu to dla wielu roślin wyzwanie, gdyż na skarpie grunt jest niestabilny, podłoże nierówne, a woda po opadach zamiast pozostawać w gruncie, spływa po jego powierzchni.

Czytaj także:

Rośliny na skarpę w ogrodzie

Jest jednak grupa roślin, dla których takie warunki nie są straszne, gdyż w naturze również zasiedlają podobne stanowiska i dobrze się do nich przystosowały, rozwijając rozłożysty system korzeniowy, stabilnie utrzymujący je w podłożu.
Takie rośliny posadzone na skarpie stabilizują i umacniają grunt, a także zapobiegają jego erozji. Wprawdzie zaraz po posadzeniu mogą potrzebować naszej pomocy, aby utrzymać się na miejscu (przyda się kropelkowy system nawadniający oraz rozłożona na skarpie siatka lub folia stabilizująca podłoże), ale kiedy już się rozrosną i zaaklimatyzują, same sobie poradzą. Lepiej też wykorzystają wodę, która już nie spłynie tak szybko z powierzchni ziemi i nie wyparuje z podłoża, osłoniętego gęsto rosnącymi pędami i liśćmi. Nie bez znaczenia jest też efekt dekoracyjny, jaki zapewnia obsadzona pięknymi roślinami skarpa.

Zobacz rośliny, które warto posadzić na skarpie

Krzewy i rośliny okrywowe na skarpę - co wybrać

Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, powinniśmy wiedzieć, jakich roślin szukać. Absolutnymi liderami wśród gatunków odpowiednich na skarpy są jałowce, które nie tylko mają rozłożysty system korzeniowy, pozwalający im dobrze zakotwiczyć się na pochyłym gruncie, ale też doskonale radzą sobie w trudnych warunkach i dobrze znoszą suszę. Kiedy już się rozrosną, stworzą piękny, gęsty dywan, szczelnie zasłaniający podłoże. Muszą być jednak posadzone na słonecznym stanowisku, gdyż nie lubią cienia. Szczególnie polecane są rozłożyste odmiany jałowców płożących jak np. „Wiltonii”, „Green Carpet”, „Glacier”, „Golden Carpet”, „Douglasii”, ale też j. rozesłany np. „Nana”, j. łuskowaty np. „Blue Carpet” czy jałowiec sabiński np. „Buffalo”).
Obok jałowców na skarpach świetnie poradzą sobie też róże okrywowe i pomarszczone, które pięknie kwitną, a do tego dobrze znoszą trudne warunki. Należy tylko pamiętać, że mogą być ekspansywne, dlatego lepiej nie pozostawić ich bez kontroli.
Mniej inwazyjne, ale także atrakcyjne są natomiast irgi, które na skarpach również radzą sobie bardzo dobrze (głównie irga pozioma i Dammera).

Kwitnące krzewy w ogrodzie wyglądają zjawiskowo. A wiele z nich jest łatwych w uprawie.

Najpiękniejsze kwitnące krzewy do ogrodu. Polecamy 15 takich...

Skarpę pomogą ustabilizować też niskie trawy, w tym głównie kostrzewy (np. kostrzewa sina, kostrzewa Gautiera), które dobrze znoszą suszę i trudne warunki. Posadzone w grupach ładnie się rozrastają, tworząc gęsty, dekoracyjny dywan.
Do grona niskich roślin okrywowych nadających się na skarpy należy też runianka japońska, która nie tylko ma piękne liście, ale też ciekawe kwiaty.
Znacznie wyższą rośliną (ok. 1,5-6 m) o krzaczastym pokroju, doskonale nadającą się na skarpy, a do tego mogącą stanowić osłonę znajdującego się na podwyższeniu kącika wypoczynkowego lub tarasu jest rokitnik pospolity, który nie tylko jest wytrzymałą rośliną pionierską, dobrze radzącą siebie w trudnych warunkach, ale też obronną (krzewy posiadają kolce) i użytkową (osobniki żeńskie wydają jadalne i bardzo zdrowe owoce).
Do grona wyższych roślin nadających się do umacniania skarp i pełniących rolę parawanu należą też m.in.: kosodrzewina (sosna górska), berberys Thunberga, wyższe odmiany jałowców, zadrzewnia bezogonkowa czy tawlina jarzębolistna (to roślina ekspansywna, która szybko rozrasta się).

Polecamy też:

Byliny i krzewinki na skarpę

Kompozycje na skarpach mogą uatrakcyjnić też ciekawe i wytrzymale byliny oraz krzewinki (dobrze wyglądają przy schodach lub nad murkami oporowymi). Jeśli mamy ocienione miejsce możemy posadzić, np. np.:

  • funkie,
  • dąbrówki rozłogowe
  • paprocie.

Natomiast w bardziej nasłonecznionych miejscach sprawdzą się takie byliny jak:

  • bergenie sercowate,
  • rogownice kutnerowate,
  • przetaczniki siwe,
  • rojniki i rozchodniki,
  • czyśćce wełniste
  • liliowce,
  • bodziszki,
  • kocimiętki,
  • gęsiówki kaukaskie,
  • floksy szydlaste,
  • goździki (siny i pierzasty),
  • karłowe odmiany sosny górskiej (np. „Sherwood Compact”, „Little Goldstar”),
  • tawuła japońska
  • trzmielina Fortune’a.

Skarpę mogą też umocnić pnącza uprawiane jako rośliny okrywowe (np. bluszcz pospolity).

Zobacz rośliny, które warto posadzić na skarpie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom