Polskie mieszkania wśród najmniejszych w Europie

Jacek Szydłowski, Lion's House
Budynki mieszkalne w PolscePolskie mieszkania należą do najmniejszych w Europie. I nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Deweloperzy w związku z kryzysem budują coraz mniejsze lokale mieszkalne.
Budynki mieszkalne w PolscePolskie mieszkania należą do najmniejszych w Europie. I nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Deweloperzy w związku z kryzysem budują coraz mniejsze lokale mieszkalne. Hanna Bytniewska
Przeciętny Polak ma do dyspozycji niespełna 25 m kw. mieszkania. Duńczyk, Austriak czy Luksemburczyk ponad dwa razy tyle. W samej Warszawie sytuacja mieszkaniowa jest tylko odrobinę lepsza niż średnia dla całej Polski.

Pod względem powierzchni mieszkania przypadającej na jedną osobę Polska jest na końcu europejskiej stawki. Zajmujemy 13 miejsce w gronie 15 państw. Nad Wisłą na obywatela przypada 24,7 m kw. – wynika z danych GUS za 2010 rok. Informacje dla pozostałych przebadanych krajów pochodzą z Eurostatu. Niestety stosowne dane dostępne są tylko dla 14 państw starego kontynentu.**

Polskie mieszkania wśród najmniejszych w Europie

Za polskim wynikiem tylko dwa państwa

Gorsza sytuacja mieszkaniowa niż u nas jest tylko w dwóch krajach europejskich – na Łotwie i w Rumunii. Na Łotwie na mieszkańca przypada tylko 17,9 metra kwadratowego mieszkania. W Rumunii, która ma najgorszy wyniki, jest to tylko 15 mkw. na osobę. Z drugiej strony w kraju, gdzie mieszkania są największe, na osobę przypadają przeciętnie aż 53 m kw.

Warto to wiedzieć: Rynek mieszkaniowy w 2013 roku. Kiedy skończą się spadki cen? 

– Taka sytuacja panuje w Danii. Niewiele gorzej jest w Austrii i Luksemburgu – wylicza Bartosz Turek, analityk Lion's House. – W obu tych państwach na mieszkańca przypadają około 52 m kw. mieszkania. Jest to wynik ponad dwukrotnie lepszy niż w Polsce.

Podobne do rodzimych wyników notują Słowacja (25 m kw. na osobę) i Litwa (24,9 m kw.)

W Warszawie jest lepiej

A jak wyglądałoby analogiczne zestawienie dla stolic krajów europejskich? Okazałoby się, że pozycja Warszawy jest w nim trochę lepsza niż na poprzedniej liście. Na 16 stolic, nasza zajęłaby 12 miejsce. W Warszawie na mieszkańca przypada średnio 28,4 m kw. lokalu. Podobny wynik zanotowano w Bratysławie i Sofii. W tym zestawieniu także w najgorszej sytuacji mieszkaniowej byliby mieszkańcy stolicy Rumunii i Łotwy. Ci zgodnie z danymi Eurostatu mają do dyspozycji odpowiednio 15,9 m kw. i 16 m kw. mieszkania.

– W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Luksemburga. Przeciętny Luksemburczyk ma bowiem do swojej dyspozycji aż 62,7 m kw. mieszkania – dodaje Turek. – To dokładnie tyle ile w Polsce ma do dyspozycji cała rodzina mieszkająca w mieście.

Na drugim i trzecim miejscu w zestawieniu znalazły się Wiedeń i Kopenhaga. W miastach tych na obywatela przypada odpowiednio 46,4 m kw. i 43,9 m kw. mieszkania. 

Jedna z przyczyn, dla których Polacy kupują małe mieszkania:Nie kupisz mieszkania bez kilkudziesięciu tysięcy złotych w gotówce 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

TK Lighting 2971

TK Lighting 2971

69,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie