Polskie mieszkania wśród najmniejszych w Europie

Jacek Szydłowski, Lion's House
Budynki mieszkalne w PolscePolskie mieszkania należą do najmniejszych w Europie. I nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Deweloperzy w związku z kryzysem budują coraz mniejsze lokale mieszkalne.
Budynki mieszkalne w PolscePolskie mieszkania należą do najmniejszych w Europie. I nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Deweloperzy w związku z kryzysem budują coraz mniejsze lokale mieszkalne. Hanna Bytniewska
Przeciętny Polak ma do dyspozycji niespełna 25 m kw. mieszkania. Duńczyk, Austriak czy Luksemburczyk ponad dwa razy tyle. W samej Warszawie sytuacja mieszkaniowa jest tylko odrobinę lepsza niż średnia dla całej Polski.

Pod względem powierzchni mieszkania przypadającej na jedną osobę Polska jest na końcu europejskiej stawki. Zajmujemy 13 miejsce w gronie 15 państw. Nad Wisłą na obywatela przypada 24,7 m kw. – wynika z danych GUS za 2010 rok. Informacje dla pozostałych przebadanych krajów pochodzą z Eurostatu. Niestety stosowne dane dostępne są tylko dla 14 państw starego kontynentu.**

Polskie mieszkania wśród najmniejszych w Europie

Za polskim wynikiem tylko dwa państwa

Gorsza sytuacja mieszkaniowa niż u nas jest tylko w dwóch krajach europejskich – na Łotwie i w Rumunii. Na Łotwie na mieszkańca przypada tylko 17,9 metra kwadratowego mieszkania. W Rumunii, która ma najgorszy wyniki, jest to tylko 15 mkw. na osobę. Z drugiej strony w kraju, gdzie mieszkania są największe, na osobę przypadają przeciętnie aż 53 m kw.

Warto to wiedzieć: Rynek mieszkaniowy w 2013 roku. Kiedy skończą się spadki cen? 

– Taka sytuacja panuje w Danii. Niewiele gorzej jest w Austrii i Luksemburgu – wylicza Bartosz Turek, analityk Lion's House. – W obu tych państwach na mieszkańca przypadają około 52 m kw. mieszkania. Jest to wynik ponad dwukrotnie lepszy niż w Polsce.

Podobne do rodzimych wyników notują Słowacja (25 m kw. na osobę) i Litwa (24,9 m kw.)

W Warszawie jest lepiej

A jak wyglądałoby analogiczne zestawienie dla stolic krajów europejskich? Okazałoby się, że pozycja Warszawy jest w nim trochę lepsza niż na poprzedniej liście. Na 16 stolic, nasza zajęłaby 12 miejsce. W Warszawie na mieszkańca przypada średnio 28,4 m kw. lokalu. Podobny wynik zanotowano w Bratysławie i Sofii. W tym zestawieniu także w najgorszej sytuacji mieszkaniowej byliby mieszkańcy stolicy Rumunii i Łotwy. Ci zgodnie z danymi Eurostatu mają do dyspozycji odpowiednio 15,9 m kw. i 16 m kw. mieszkania.

– W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Luksemburga. Przeciętny Luksemburczyk ma bowiem do swojej dyspozycji aż 62,7 m kw. mieszkania – dodaje Turek. – To dokładnie tyle ile w Polsce ma do dyspozycji cała rodzina mieszkająca w mieście.

Na drugim i trzecim miejscu w zestawieniu znalazły się Wiedeń i Kopenhaga. W miastach tych na obywatela przypada odpowiednio 46,4 m kw. i 43,9 m kw. mieszkania. 

Jedna z przyczyn, dla których Polacy kupują małe mieszkania:Nie kupisz mieszkania bez kilkudziesięciu tysięcy złotych w gotówce 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom