Indeks Banku Światowego, oceniający rozwiązania dotyczące wymiany informacji kredytowej w 185 krajach jest mierzony w skali od 0 do 6 punktów. W najnowszej edycji raportu polski system uzyskał najwyższą, 6-punktową notę. Jesteśmy jednym z liderów zarówno w regionie, jak w skali światowej.
Pod względem dostępności do kredytów Polska zajęła czwartą pozycję
Autorzy opracowania po raz kolejny docenili skuteczność rozwiązań prawnych, zakres i dostęp do informacji na temat kredytobiorców oraz historii kredytowej klientów banków.
– Można śmiało powiedzieć, że należymy już do ścisłej światowej czołówki, gdzie systemy wymiany informacji kredytowej są odpowiednio rozbudowane, a dobra historia kredytowa może być wykorzystywana przez kredytobiorców do utrzymywania lepszych relacji z bankami – komentuje dr Krzysztof Markowski, prezes Biura Informacji Kredytowej.
Podstawowym kryterium oceny jest sama obecność publicznego bądź prywatnego rejestru kredytowego. Ciągle nie we wszystkich krajach funkcjonują tego typu instytucje. W Polsce taką właśnie rolę pełni Biuro Informacji Kredytowej, czyli instytucja gromadząca i udostępniająca informacje o kredytobiorcach. BIK współpracuje praktycznie z całym polskim sektorem bankowym i SKOK-ami.
Jak wygląda badanie sytemu bankowego
Ocenie podlega 6 kolejnych elementów systemu mających wpływ na zasięg, zakres i dostępność informacji kredytowej. Za każdy z nich może zostać przyznany jeden punkt. Eksperci Banku Światowego sprawdzają, czy i w jaki sposób informacje kredytowe na temat firm i klientów indywidualnych są przekazywane, czy są to informacje wyłącznie negatywne (opóźnienia w spłatach rat kredytowych), czy również pozytywne, jak długo dane te są dostępne, czy mogą być wykorzystywane również po spłacie całości kredytu. Aby ocena była wysoka, dane z biura kredytowego muszą być również dostępne dla samych kredytobiorców.
Jak oceniany jest polski system bankowy
Krajowe BIK udostępnia zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. W rejestrze znajdują się dane kredytowe historyczne na temat firm i klientów indywidualnych. BIK monitoruje także informacje od innych instytucji finansowych i spółek handlowych. O przesłaniu informacji do BIK nie decyduje kwota zaciągniętego kredytu i co istotne każdy ma prawo dostępu do informacji kredytowej na swój temat. Każdy może pobrać z BIK raz na pół roku bezpłatny raport. Suma tych wszystkich punktów daje Polsce maksymalny wynik w tej kategorii. W Europie Środkowej oprócz naszego kraju najwyższą ocenę uzyskały jedynie Macedonia i Litwa. Polska wypada więc lepiej niż Francja, Włochy, a nawet kraje skandynawskie.
Biuro Informacji Kredytowej posiada obecnie informacje na temat zobowiązań finansowych blisko 75 proc. dorosłej populacji w Polsce, co odpowiada liczbie około 21 mln dorosłych Polaków. Średnia dla najbardziej rozwiniętych krajów OECD (międzynarodowej organizacji o profilu ekonomicznym) wynosi niecałe 64 proc. populacji. BIK zostało powołane w 1997r. przez Banki oraz z inicjatywy Związku Banków Polskich.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE