Podatki w Zielonej Górze i okolicach - zobacz, ile wynoszą w miastach i gminach

Michał Szczęch (kali, paw, wak, kurz)
podatkiW Czerwieńsku stawki za wodę i ścieki są niższe dla gospodarstw domowych, a wyższe dla użytkowników pozostałych lokali.
podatkiW Czerwieńsku stawki za wodę i ścieki są niższe dla gospodarstw domowych, a wyższe dla użytkowników pozostałych lokali. Fotolia
Warto sprawdzić i porównać, jakie opłaty są w naszej gminie, a jakie za miedzą. Warto też podpytać radnych, dlaczego stawki mamy takie, a nie inne. Może warto niekiedy zastanowić się nad ich obniżeniem?

- W przypadku podatków, to zostały one podniesione jedynie o stopę rocznej inflacji czyli 2,4 procenta. Jest to spowodowane tym, że nadal odczuwamy kryzys, stąd trudno dodatkowo podnosić podatki - zauważa wiceburmistrz Świebodzina Krzysztof Tomalak. Włodarz dodaje, że w przypadku opłat za wodę i zrzut ścieków wzrost był wyższy i wyniósł 3,2 procenta. Było to spowodowane dwoma czynnikami. Pierwszy? Przed rokiem opłaty te pozostały bez zmian. Drugi? Gmina powoli wycofuje się z dopłat do wody i ścieków. W perspektywie dwóch, trzech lat dopłaty całkowicie znikną, co grozi dalszym wzrostem stawek.- Na rok 2014 stawki czynszu za mieszkanie komunalne i mieszkania socjalne nie uległy zmianie w stosunku do 2013 r. Natomiast stawki podatku za budynek mieszkalny i budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrosły o 0,9 proc. Podobnie wygląda sytuacja ze stawkami za wodę i ścieki. Stawka za 1 m sześc. wody wzrosła o 9,42 proc., a za 1 m sześc. ścieków o 7,44 proc. - informuje Jadwiga Konaszyk, skarbnik gminy Zabór.

W gminie Nowogród Bobrz. stawki za wodę i ścieki są inne dla miasta i wsi. Mieszkańcy mniejszych miejscowości zapłacą mniej, ale tu trzeba doliczyć jeszcze miesięczny abonament, który jest różny w zależności od przekroju wodomierza (abonament nie obejmuje jedynie opłat za ścieki we wsiach). Z kolei różnice w opłacie za czynsz w gminnych mieszkaniach komunalnych wynikają z różnego standardu.

W Czerwieńsku stawki za wodę i ścieki są niższe dla gospodarstw domowych, a wyższe dla użytkowników pozostałych lokali. Doliczyć trzeba do nich także stały abonament - 4 lub 10 zł miesięcznie. W porównaniu do zeszłego roku opłaty są wyższe o 20 groszy. - Ale nie jest to podwyżka wynikająca z uchwały rady. Gmina po prostu zrezygnowała z dopłat, co jest zgodne z obecnymi przepisami - mówi Tomasz Frąckowiak, prezes Przedsiębiorstwa Obsługi Mienia Komunalnego „Pomak".

W Zielonej Górze stawki się nie zmieniają. Oprócz wymienionych podatków można jeszcze wymienić ten za grunty niezwiązane z działalnością gospodarczą, w roku 2014 wyniesie on 0,30 zł, a za grunty pod działalność gospodarczą - 0,70 zł.

- Dobrze, że miasto nie funduje nam kolejnych podwyżek. Przeciwnie stara się jakoś ulżyć mieszkańcom. Od nowego roku mamy darmowe przedszkola, będą dopłaty do żłobków niepublicznych, poza tym wiele ulg będzie dla rodzin w ramach Zielonogórskiej Karty Rodzin - podkreśla Emilia Małaczyńska, mama Hani i Kuby. - Każdy grosz w naszym portfelu cieszy...

W gminie Zielona Góra też bez zmian. Jedynie stawki za wodę i ścieki się nieznacznie skorygowano.

W przypadku powiatu krośnieńskiego warto zwrócić uwagę na opłaty w gminie Dąbie. Tutaj gospodarstwa domowe, placówki oświatowe, świetlice wiejskie, Dom Pomocy Społecznej w Szczawnie za wodę zapłacą 2,86 zł. Dla pozostałych odbiorców, także tych z gminy Bobrowice ( w części dotyczącej miejscowości Prądocinek) stawka wyniesie 3,63 zł.

W gminie Maszewo opłaty za wodę osobno naliczane są dla gospodarstw domowych z wodomierzami (2,86 zł), a osobno dla tych bez wodomierzy (4,48 zł), pozostali odbiorcy zapłacą 3,62 zł.

W gminie Bobrowice natomiast inne opłaty przewidziano dla mieszkańców, inne natomiast dla pozostałych odbiorców. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom