Podatek od nieruchomości należących do przedsiębiorców jest naliczany w oparciu o przepis niezgodny z konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny. Przedsiębiorcy muszą dziś płacić wyższy podatek od wszystkich posiadanych budynków i gruntów – nawet tych, które nie mają żadnego związku z prowadzeniem działalności. W wyroku z 24 lutego 2021 r. uznano, że taka sytuacja jest niedopuszczalna.
Podatek od nieruchomości przedsiębiorców budzi wątpliwości
Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą od dawna skarżyło się na sposób naliczania podatku od nieruchomości. Chodziło szczególnie o art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przepis ten mówi, że każda nieruchomość należąca do przedsiębiorcy jest automatycznie uznawana za nieruchomość związaną z prowadzeniem działalności. To zaś oznacza, że obejmuje ją wyższa stawka podatku.
Sprawdź: Ulga termomodernizacyjna. Kto i jak może z niej skorzystać?
Łatwo się domyślić, że taka sytuacja może prowadzić do absurdów. Przedsiębiorca musi bowiem zapłacić wyższy podatek nawet za grunty i budynki, w których nigdy nie prowadził działalności – a nawet za takie, gdzie byłoby to zupełnie niemożliwe (np. zalesiona działka w innym województwie). Tym samym przedsiębiorcy są niejako „karani" za posiadanie prywatnego majątku.
TK: przepis niezgodny z konstytucją
Sprawą zajął się w końcu Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z dnia 24 lutego 2021 r. uznał on, że omawiany przepis ustawy o podatkach jest niezgodny z konstytucją, a zatem nie może być stosowany. Sędziowie TK zwrócili uwagę, że obecne prawo jest nieprecyzyjne – powinno rozróżniać nieruchomości, które przedsiębiorca wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej od tych, które służą do innych celów.
– Zastosowanie wyższej stawki podatkowej (...) wyłącznie na podstawie kryterium posiadania danej nieruchomości przez przedsiębiorcę (...) stanowi nieproporcjonalną ingerencję w prawo do własności tych podmiotów – czytamy w uzasadnieniu wyroku na stronie trybunal.gov.pl.
Wyrok Trybunału daje nadzieję, że osoby prowadzące działalność przestaną być nadmiernie obciążane podatkiem od nieruchomości. Urzędnicy nie będą już bowiem mogli wykorzystywać zakwestionowanego przepisu, żeby nakładać wyższy podatek na wszystkie działki i budynki stanowiące własność przedsiębiorcy.
Zobacz: TK: przepis prawa budowlanego jest niezgodny z konstytucją
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Reserved - Sukienka midi z wiskozy - Różowy
Sukienka midi z wiskozy
kup teraz

Reserved - Sukienka maxi z koronką - Czarny
Sukienka maxi z koronką
kup teraz

Reserved - Sukienka z autorskim printem - Wielobarwny
Sukienka z autorskim printem
kup teraz

Reserved - Sukienka na jedno ramię - Niebieski
Sukienka na jedno ramię
kup teraz

Reserved - Sukienka ze strukturalnej dzianiny - Turkusowy
Sukienka ze strukturalnej dzianiny
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz