Pergole i trejaże w ogrodzie. Które rozwiązanie wybrać do uprawianych roślin

Agata Kaźmierczak
Pergola ogrodowaPergola to nie tylko konstrukcją, która cieszy oko. To również wyposażenie ogrodu, które może pełnić wiele pożytecznych funkcji.
Pergola ogrodowaPergola to nie tylko konstrukcją, która cieszy oko. To również wyposażenie ogrodu, które może pełnić wiele pożytecznych funkcji. Magdalena Kmita-Kulesza
Pergole i trejaże to elementy małej architektury ogrodowej, dekorujące i urozmaicające teren przy domu. Zobacz, czym się różnią, i które rozwiązanie wybrać do Twojego ogrodu.

Podpory roślin pnących to nie tylko nieodzowny element dekoracji ogrodu. Pergole, trejaże i bramki pokryte pnączami znajdują w ogrodach także praktyczne zastosowanie. 

Czytaj teżDrewniane elementy w ogrodzie: dla ozdoby i wygody (ZDJĘCIA) 

Pergola a trejaż – jak je odróżnić

Trejaż ma prostą budowę. Zwykle to jedna, prosta ścianka z kratek wykonana najczęściej z drewna bądź metalu. Pergola zaś to większa budowla. Tworzą ją pionowo rozstawione dwa rzędy drewnianych bądź metalowych słupków, pokryte ryglami poprzecznymi. Boki są niezabudowane albo wypełniają je kratki, podobne jak w przypadku trejaży. Trejaż to tylko ścianka, pergola ma wnętrze, które nierzadko jest użytkowe.

Pergola jest bardzo popularnym elementem małej architektury ogrodowej, może być wykonany z różnych materiałów. Jednak najpopularniejsze są pergole drewniane,
Pergola jest bardzo popularnym elementem małej architektury ogrodowej, może być wykonany z różnych materiałów. Jednak najpopularniejsze są pergole drewniane, ponieważ materiał ten odpowiednio zaimpregnowany jest dość wytrzymały i idealnie komponuje się w roślinnością w ogrodzie.  Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Metalowe czy drewniane podpory dla pnączy?

Pergole i trejaże mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i z metalu. Większość ogrodników wybiera tradycyjne konstrukcje drewniane. Jednak oba materiały, metal i drewno, mają swoje wady i zalety. Metal szybko rdzewieje, a tradycyjne drewno należy dobrze zakonserwować.

Pamiętaj!Na konstrukcję metalową pergoli czy trejażu należy szczególnie uważać! Trejaże z metalu, mimo że prezentują się ciekawie, latem szybko się nagrzewają, parząc rośliny!

Zastosowanie trejaży w ogrodzie

Trejaże mogą stanowić różnego rodzaju osłony, ale mogą także oddzielać od siebie różne części ogrodu, np. część ozdobną, rekreacyjną od części gospodarczej. Przede wszystkim zaś oprócz wartości dekoracyjnej, chronią nas przed słońcem czy wiatrem albo oddzielają od wzroku wścibskich sąsiadów.

ZobaczRdest szybko okryje altankę, pergolę lub brzydki płot 

Przeznaczenie i podział pergoli

Zastosowanie pergoli jest bardzo szerokie. Ten element architektury ogrodowej nie stanowi już tylko ozdoby. Tworzy bowiem cieniste alejki, służące do odpoczynku czy pracy. Osłoni nas przed promieniami słonecznymi i wiatrem. Stanowi także idealne wnętrze na przechowywanie rowerów i przyborów ogrodowych. Dla rodzin zmechanizowanych pergola może posłużyć jako garaż, chroniący samochód przed nadmiernym słońcem i deszczem.

Pergola może pełnić funkcję wiaty garażowej.
Pergola może pełnić funkcję wiaty garażowej. Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Najlepsza wysokość dla pergoli to ok. 2,5–3 metry. Co do szerokości, z tym bywa różnie, wszystko zależy od jej rodzaju. Pergola wolnostojąca powinna mieć szerokość ok. 2,5 metra, pergola oparta o budynek może mieć nawet 4 metry szerokości.

Pergole dzielimy na:

  • pergole proste i łukowe – wykończone u góry prostymi ryglami bądź łukiem,
  • pergole proste w konstrukcji i rozbudowane – składające się tylko z belek konstrukcyjnych bądź posiadające ławeczki, podesty, donice i inne zdobnicze, jak i praktyczne elementy,
  • pergole wolnostojące i te przylegające do budynku – najbardziej popularne. Pergola mająca wspólną ścianę z budynkiem jest nie tylko ciekawą kompozycją, ale podporą bardzo mocną konstrukcyjnie i praktyczną.

Rośliny ozdobne nadające się na porastanie dekoracyjnych konstrukcji ogrodowych

Trejaże warto obsadzić:

  • różami pnącymi – nadają się do otulania średniej wysokości trejaży. Pamiętajmy, że mimo swojej nazwy nie są zaliczane do pnączy, choć potrafią ozdobić niejeden mur i pergolę. Wszystko dlatego, że nie owijają się samodzielnie. By róże ozdobiły pergolę należy je przywiązać i uformować wedle uznania ich pędy,
  • rdestem – to pnącze wieloletnie, odporne na suszę i niedoskonałą pielęgnację. Rdest najlepiej prezentuje się gdy okrywa mocne w konstrukcji trejaże, wymaga bowiem dość solidnej podpory.

Na otulenie pergoli nadają się:

  • winobluszcz – dzikie wino to bardzo szybko rosnące pnącze. Najpiękniej pokryje pergolę sporej wielkości. Jego pędy wydłużają się szybciej niż pędy bluszczu pospolitego. Jest rośliną odporną na krótkotrwałą suszę oraz ostre promienie słoneczne, mimo że często toleruje pełne słońce, dobrze znosi także półcień,
  • powojniki – świetnie nadają się do niskich podpór ogrodowych, ale nawet wtedy, gdy otulają inne podpory, chrońmy je przed wiatrem, może on łatwo uszkodzić delikatną roślinę. Podlewamy obficie, ale rzadko; nie zraszamy rośliny, podlewamy tylko glebę.
  • winorośle – nadają się do otulania pergoli, tworzą w ogrodzie niesamowity, bajkowy klimat. By winorośl była dorodna nawozimy ją obornikiem, najlepiej co roku. Pamiętajmy, że nie znosi ciężkiej, nieprzepuszczalnej, gliniastej gleby. Znacznie lepiej radzi sobie z piaszczystą i suchą,
  • kokornak – silnie przyrasta, aż ok. 2 metry rocznie. Tworzy zwartą osłonę liściową przed wiatrem i słońcem.

Przeczytaj również: Pnącza, które warto uprawiać w ogrodzie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom