Drewniane elementy w ogrodzie: dla ozdoby i wygody (ZDJĘCIA)

Edyta Hanszke
mała architektura ogrodowaTego typu domki pojawiają się najczęściej na działkach.
mała architektura ogrodowaTego typu domki pojawiają się najczęściej na działkach. Edyta Hanszke
Altany, domki ogrodowe, pergole, stoły i ławy, huśtawki, domki dla ptaków, atrapy studni - czyli mała architektura w ogrodzie. Jak ją dobierać i pielęgnować.

Altana to idealne miejsce do odpoczynku, może służyć latem za jadalnię i miejsce do  urządzania przyjęć ogrodowych, nawet podczas deszczu.

Drewnianą altanę można kupić gotową (najtańsze kosztują ok. 2500 zł) albo wykonać samemu z drewnianych elementów (krawędziaków, beli, kratownic itd.), jeśli czujemy się na siłach. Ważne jest, aby w jednym i drugim wypadku drewno było odpowiednio zaimpregnowane, a altana stanęła na fundamentach, do których będzie dobrze przytwierdzona.

Zdaniem ekspertów samodzielnie wykonanie nie przyniesie nam dużych oszczędności, za to wiele satysfakcji - na pewno.

_Kliknij, aby przejść do galerii _zdjęć

Zobacz:Styl rustykalny w ogrodzie

Jeśli altana ma pełnić rolę letniej jadalni, nie powinna być zbytnio oddalona od domu. Lepiej umieścić ją na podwyższonym terenie, niż w obniżeniu, gdzie może gromadzić się woda, w dużych ogrodach - w wyeksponowanych miejscach, obok oczek wodnych czy stawów, w małych - może być w rogu. Dobrze jest oddzielić budowlę pasami zieleni, ale to raczej rozwiązanie możliwe do zastosowania na dużych działkach. 

Dach altany może być wykonany z gontu, wiór osikowych, papy, strzechy. Jej wygląd zależy także od roślin, którymi obsadzimy budowlę. Mogą to być np. pnące róże albo winorośl.

Warto przeczytać: Wybieramy trampolinę do ogrodu

Domki działkowe i ogrodowe - to propozycja, dla tych, którzy mają duży ogród albo działkę położoną z dala od domu. Domki ogrodowe służą do przechowywania narzędzi i pełnią rolę taką jak altany. Domki działkowe to minidomy z oknami, werandami, bywa że dwukondygnacyjne, z wydzielonymi wewnątrz sypialniami, łazienkami, aneksami kuchennymi, ogrzewane kominkami. 

Pergole, kraty, trejaże - podtrzymują pnącza, upiększają ogród, służą do wydzielania w nim stref (np. oddzielenia części gospodarczej, czy kompostownika) i dają cień (pod warunkiem, że deski rusztu ustawione się w kierunku wschód - zachód), co pozwala na tworzenie miejsc do wypoczynku.Ważne przy wyborze odpowiedniego elementu jest uwzględnienie obciążenia (ciężaru roślin suchych i zmoczonych, ośnieżonych zimą itd.)

Pergola jest budowlą ogrodowa w postaci zacienionej alei lub element budynku w architekturze. Składa się z dwóch rzędów podpór (słupków) (pergole podwójne) i ułożonej na nich lekkiej kratownicy lub układu belek podtrzymujących rośliny, najczęściej pnące.

Kliknij, aby przejść do galerii zdjęć

Trejaż to budowla ogrodowa, składająca się z szeregu słupków, połączonych u góry poziomą belką
(konstrukcyjnie można porównać ją do jednostronnego bardzo luźnego płotu z daleko rozstawionymi szczeblami lub pozbawionego szczebli). 

Krata - rama z kratownicą montowana do ściany budynku lub ustawiona na fundamentach jako osobna konstrukcja lub połączona ze skrzyniami na rośliny.

Zobacz również: Ogród z wytrzymałym i równym podłożem

Meble ogrodowe i inne dodatki. Uzupełnieniem altan, dodatkiem do pergoli czy na werandy drewnianych domków są meble ogrodowe: ławy, stoły, krzesła, huśtawki meble i place zabaw dla dzieci (domki do zjeżdżalni, huśtawki). Producenci oferują też domki dla ptaków, gołębniki, budy dla psów, klatki dla królików, kompostowniki i donice ale także elementy ozdobne  - wiatraki, studnie, na których można mocować rośliny, wózki służące jako donice do sadzenia roślin itd.

Konserwacja elementów drewnianych

Najpowszechniej stosowane drewno do produkcji małej architektury ogrodowej to sosna. Żeby przetrwało ono lata w ogrodzie konieczne jest odpowiednie jego zaimpregnowanie. Adam Joszko, z firmy Kopgard ocenia, że najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia drewna przed warunkami atmosferycznymi jest impregnacja ciśnieniowa, która wtłaczana jest w głąb drewna. - Malowanie impregnatami daje słabsze efekty, bo to jedynie pokrycie na zewnątrz cienką warstwą impregnatu, która łatwiej schodzi - porównuje Joszko.

Popularnym środkiem do impregnacji drewna jest pokost, czyli  olej lniany. Po pokryciu nim drewno nieco ciemnieje. W sklepach dostępne są także nowoczesne oleje, bezbarwne (nie wpływają na zmianę barwy)  lub koloryzujące. Przy wyborze farb czy lakierów powinniśmy decydować się na matowe, które nie będą odbijać światła, a farby kolorystycznie powinny komponować się z innymi elementami w ogrodzie.

Żeby drewniane konstrukcje nie namakały, trzeba umieścić je na izolacyjnym podłożu (grysie, piasku), a nie na ziemi. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom